Būsimi studentai dalijasi lūkesčiais ir ateities vizijomis

Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.: „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientas, dabar jau Vilniaus universiteto šviesos technologijų pirmakursis A. Butkus Gargždų miesto gimtadienio šventėje buvo tarp gabiausių dvyliktokų, apdovanotų Klaipėdos rajono savivaldybės ir UAB SBA „Inno Line“ premijomis. Antano mokslo pasiekimais džiaugėsi artimieji ir draugai.

Rugpjūtis ką tik mokyklą baigusiam abiturientui itin svarbus: pasibaigęs vienas etapas veja kitą. Jaunuoliai turi ne tik apsispręsti, ką nori veikti kelerius ateinančius metus, bet ir kur bei kaip nori juos praleisti. „Jaunimo erdvė“ kalbina Gargždų „Vaivorykštės“ abiturientus, kaip šiems sekasi pasiruošti artėjantiems mokslo metams universitete.

Pasirinkimo procesas skirtingas

Studijų pasirinkimą lemia ne tik mūsų pomėgiai, bet ir asmeninės savybės. Štai abiturientė Austėja Gindulytė vaikystės pedagogikos studijas Vilniaus universitete pasirinko dėl meilės vaikams. Moksleivė pasakoja, jog su vyresne sese ir jaunesniu broliu yra komanda: gimus broliui, Austėja padėjo jį prižiūrėti, kas jai itin patiko. „Suėjus šešiolikai metų, vasarą praleidau pas sesę Vismantę Vilniuje. Pagalvojau, kad norėčiau padirbėti aukle. Tiesa, iš pradžių nuogąstavau, kad esu kiek per jauna tokiam darbui, tačiau netikėtai radau nuostabią šeimą, kuri pasitikėjo manimi ir mano jėgomis“, – patirtimi dalijasi mergina pridurdama, kad šeima žavėjosi jos nuoširdumu bendrauti su vaiku. Austėja teigia, jog vaikai yra itin organiški, o bendravimas su jais primena nerūpestingos vaikystės džiugesį.

Vis dėlto kai kuriems jaunuoliams studijų pasirinkimo procesas buvo itin sudėtingas. Būsimas Vilniaus universiteto šviesos technologijų pirmakursis Antanas Butkus įvardija, jog svarbu apsvarstyti programos turinį bei perspektyvas darbo rinkoje. Jis teigia, kad dažnai girdime frazes studijuoti tai, kas patinka. „Tačiau sunku nuspręsti, ar ateityje bus įdomiau „krapštytis“ prie elektronikos stalo ar užsiimti programavimu. Galiausiai pasirinkau šviesos technologijų studijas. Veikla Lietuvos lazerių industrijoje, kuri yra itin pažangi ir tarptautiniame lygyje, tikrai intriguoja!“ – dalijasi Antanas.

Paskatino studijų paskola

Studijų pasirinkimui daro įtaką ir išoriniai veiksniai, ypač politiniai. Jungtinei Karalystei nutarus pasitraukti iš Europos Sąjungos, daugumai jaunuolių buvo užskirstas kelias studijuoti užsienyje. Vis dėlto pereinamasis laikotarpis suteikė paskutinį šansą gauti valstybės finansavimą ir išpildyti svajonę apie studijas Anglijoje. Būtent tokiu keliu ir pasuko skaitmeninę fotografiją Ravensbourne universitete Londone studijuosiantis Justas Kasparavičius. Jaunuolis teigia, kad dėl politinių neramumų teko pasižvalgyti ir į studijas Lietuvoje, Danijoje bei Olandijoje, bet sužinojęs apie galimybę gauti studijų paskolą nelaukdamas pradėjo domėtis studijomis. „Vienintelis miestas, kuris domino, buvo Londonas dėl savo beribių galimybių, žmonių ir kultūrų įvairovės. Kadangi fotografija užsiimu jau seniai, todėl nusprendžiau tai ir studijuoti universitete, o ugdymo įstaigą rinkausi pagal buvusių studentų atsiliepimus, jų sėkmės istorijas, darbo galimybes studijų metu ir po jų. Teko išsirinkti penkis universitetus. Vienas iš pasirinkimų buvo Ravensbourne universitetas, į kurį ir pavyko įstoti“, – džiaugiasi abiturientas pridurdamas, kad egzaminų rezultatai nepakeitė studijų pasirinkimo. Stojant į Jungtinės Karalystės universitetus reikėjo siųsti vienuoliktos klasės rezultatus, o vėliau patys universitetai pateikė, kokių rezultatų tikisi.

Mokslus Jungtinėje Karalystėje taip pat tęsianti abiturientė Nida Ruseckaitė teigia, jog studijų pasirinkimą nulėmė besimokančių ar jau baigusių studentų nuomonės, potyriai, o apie savo studijas išgirdo iš draugės. „Pasirinkau aerokosminę inžineriją Didžiojoje Britanijoje, Mančesterio universitete, nors šių studijų, gaila, Lietuvoje dar nėra, tačiau poreikis gana didelis“, – įžvelgia N. Ruseckaitė.

 Ruošiasi ir linksmai, ir atsakingai

A. Butkus teigia, kad naujas gyvenimo etapas nebaugina, o didelis artimų žmonių būrys Vilniuje dar labiau skatina laukti rudens ir pirmakursių stovyklos. Paklaustas, kaip ruošiasi artėjantiems mokslo metams, jaunuolis pasakoja, kad išsisaugo įdomiausias makaronų gaminimo variacijas, aptiktas socialiniuose tinkluose, o labiausiai nori išbandyti vietinius Vilniaus barus.

Vaikystės pedagogiką studijuosianti A. Gindulytė tikina, kad naujovės visada kelia nerimą, tačiau džiaugiasi, kad galės gyventi su sese sostinėje. „O ir tėvai atvažiuos pasisvečiuoti pas mus. Taip pat dauguma mano draugų pasirinko studijas Vilniuje, tad galiu drąsiai teigti, jog mūsų kompanija išlieka ta pati, tik keičiasi miestas!“ – džiaugiasi moksleivė. Šiuo metu ji stengiasi viską susipirkti naujiems namams, praleisti kuo daugiau laiko su šeima. Paklausta, koks bus pirmas dalykas, kurį norės padaryti pradėjusi pirmą kursą, Austėja dalijasi, jog jau turi įsigijusi darbo knygutę: „Tad pirmas žingsnis, kaip tikros būsimos mokytojos, bus užsivesti ją ir įnirtingai žymėtis studijų įdomybes.“

Aerokosminės inžinerijos studijas pasirinkusi Nida nedvejoja, kad baugu palikti pažįstamą aplinką, tačiau itin laukia naujojo etapo. „Žinau, jog pirmi metai bus sunkūs ne vien dėl kalbos ar mokymo metodų pakeitimo, bet ir dėl šeimos bei draugų palikimo. Tad artėjantiems studijų metams ruošiuosi kruopščiai, bandau net pasiruošti viskam, kas nenuspėjama, jog ten nuvykus būtų kuo mažiau streso“, – akcentuoja moksleivė, labiausiai norinti susipažinti su nauju miestu bei susirasti bendraminčių.

Įvairūs jausmai paliekant gimtinę ir išvykstant svetur aplankė ir skaitmeninę fotografiją studijuosiantį J. Kasparavičių. „Būna įvairių dienų. Vieną dieną atrodo, kad daugiau nieko nebenoriu, tik pasilikti Lietuvoje, o kitą dieną jau su nekantrumu laukiu, kada ateis laikas išvykti svetur. Tikiuosi, kad artėjant išvykimui baimė ir nerimas visai pranyks. Norisi atvykus į naują šalį susipažinti su miesto apylinkėmis, nusigauti iki universiteto be žemėlapių ir, žinoma, susirasti draugų, bendraminčių, kurie padėtų naujame gyvenimo etape“, – teigia abiturientas.

Gabrielė ČIUNKAITĖ
Jaunųjų korespondentų klubo narė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių