Bylos persikelia į elektroninę erdvę
Pernai liepos mėnesį teismų sistemoje įgyvendinta naujovė – pradėjo veikti Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalas, kuriame gyventojai ir įmonės gali pateikti ir gauti civilinių bei administracinių bylų dokumentus, klausyti bylų nagrinėjimų įrašų, sumokėti žyminį mokestį ir baudas neišvykdami iš namų. Taigi kiek rūpesčių sumažėja žmogui, pasirinkusiam elektroninį bylos nagrinėjimo būdą. Ši naujovė, kuri dar bus tobulinama, įžengė ir į Klaipėdos rajono apylinkės teismą nagrinėjant civilines bylas.
„Būtų gerai, kad kuo daugiau žmonių naudotųsi elektronine galimybe. Tuomet nebereikėtų spausdinti ir siųsti dokumentų, o juk pašto paslaugos šiuo atveju neefektingos – paštininkai sunkiai randa adresatus“, – kalbėjo Klaipėdos rajono apylinkės teismo teisėja Jurgita Grigonienė, pernai elektroninėje erdvėje gavusi nemažą dalį civilinių bylų.
Ji akcentavo, kad tuo turėtų būti suinteresuota visuomenė. Juk taupomos dokumentų rengimo, spausdinimo, siuntimo ar vykimo į teismą išlaidos. Be to, reikia mokėti ketvirtadaliu mažesnį žyminį mokestį. Beje, atsisakius popierinių dokumentų, spausdinimo, kopijavimo, šis portalas valstybei padės sutaupyti 1 mln. litų per metus.
„Šiuolaikiškiems žmonėms labai patogu atsidaryti internetinį teismo puslapį ir bet kada, bet kurioje vietoje gyvenant, pavyzdžiui, Vilniuje, Londone, perskaityti civilinės bylos, nagrinėjamos Klaipėdos rajono apylinkės teisme, dokumentus“, – kalbėjo teisėja.
Pasak J. Grigonienės, nuo praėjusių metų liepos 1 dienos nustatyta prievolė bankams, notarams į teismą kreiptis tik elektroninėje erdvėje. Prisijungti prie elektroninės teismų sistemos galima per elektroninę bankininkystę, naudojantis asmens tapatybės kortele su elektroniniu parašu arba gavus tiesioginius prisijungimo duomenis iš teismo.
Gyventojai ir įmonės gali patys pateikti teismui prašymus, ieškininius pareiškimus, paaiškinimus pagal standartinius dokumentų ruošinius, kurių sistemoje yra apie devyniasdešimt. Papildomus dokumentus, užuot siuntus į teismą paštu, pakanka nuskenuoti.
Šių bylų dalyviai internete mato visus dokumentus ir gali stebėti bylos nagrinėjimo eigą – nuo teismo posėdžio paskelbimo iki teismo išvadų pateikimo. Apie įvykius byloje portalo vartotojai gali būti papildomai informuojami elektroniniais laiškais ir žinutėmis į mobilųjį telefoną.
Dar viena naujovė – nuo šių metų teismo posėdžiuose nagrinėjant civilines bylas, neberašomi protokolai – tik garso įrašas daromas. „Todėl keičiasi šių bylų vedimo tvarka: kiekvienas bylos dalyvis, norintis pasisakyti arba paklausti, privalės pasakyti savo pavardę, vardą“, – akcentavo Klaipėdos rajono apylinkės teismo pirmininkas V. Vainius.
- Praėjusių metų gruodžio pabaigoje Lietuvos teismai minėjo 95-ąsias įkūrimo metines. Klaipėdos rajono liaudies teismas buvo įsteigtas 1947 m.
- Pastaraisiais metais vykdoma šalies teismų reforma. Nuo 2015 m. numatyta Klaipėdos rajono apylinkės teismą sujungti su Klaipėdos miesto apylinkės teismu.