Daugiabučio gyventojų galvosopis – nepakeisti dujų balionai

Įvertinusi pavojų, kurį kelia nesaugiai daugiabučiuose namuose naudojami dujų balionai, ir siekdama užtikrinti gyventojų saugumą, Energetikos ministerija parengė veiksmų planą, pagal kurį trijų ir daugiau aukštų daugiabučiuose namuose dujų balionai negalės būti naudojami nuo 2022 m. pabaigos.

Tačiau Gargžduose, Jūratės g. 3, gyvenanti Genovaitė Arbatauskienė atvirai sako, jog gyventojai jaučiasi palikti likimo valiai, niekam esą nerūpi jų naudojami dujų balionai, namo administratorius UAB „Gargždų būstas“ problemos vis dar neišsprendė.

Liko ant ledo?

Vyriausybė skelbė, kad numatyta tvarka dėl suskystintų naftos dujų balionų (toliau – dujų balionų) daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais. Šis dujų balionų keitimas finansuojamas valstybės. Numatyta, kad parama sieks iki 600 eurų – daugiabučio namo vidaus elektros ar dujų tinklų instaliacijai sutvarkyti ir viryklei įsigyti.

„Konkurso metu laimėjusi įmonė atsisakė vykdyti darbus dėl duoto trumpo termino“, – sakė UAB „Gargždų būstas“ direktorės pavaduotoja L. Velkaitė-Rameikė.Gargžduose, Jūratės g. 3, gyvenanti G. Arbatauskienė pasakojo, kad jų daugiabutyje yra 4 butai, kuriuose naudojami dujų balionai. „Žinau, kad kituose miestuose jau keitė dujų balionus, žmonėms niekas nekainavo, dar gavo po 200 Eur. Tačiau pas mus šie reikalai nepajudėjo“, – neslepia apmaudo pašnekovė. Anot jos, dar 2020 metų spalį jos kaimynė parašė prašymą ir kreipėsi į namo administratorių UAB „Gargždų būstas“. Lapkričio pradžioje įvyko susirinkimas. „Administratorius paaiškino, kad yra nepakankama elektros srovės galia. Tačiau ji yra privesta iki rūsio skydinės, reikėtų išvedžioti tinklus tik iki butų. Bet iki šiol nieko“, – teigia Genovaitė. Ji sakė dar sausio pradžioje skambinusi į „Gargždų būstą“, tačiau esą buvo pasiųsta ant trijų raidžių. „Nesuprantama, juk „Gargždų būstas“ turi elektriką, tai kaip jis negali elektros sutvarkyti. Koks jis tada elektrikas? – retoriškai klausė ji. Moteris pasakojo, kad kaimynė kreipėsi ir į Klaipėdos rajono savivaldybę, tačiau ir ten niekas į kalbas nesileido. „Likome ant ledo, beliko kreiptis į žiniasklaidą“, – sako Genovaitė.

Trumpas terminas atbaidė rangovus

UAB „Gargždų būstas“ direktorės pavaduotoja Laura Velkaitė-Rameikė „Bangą“ informavo, kad pagal Energetikos ministerijos parengtą suskystintų naftos dujų balionų programą, kuri buvo paskelbta 2020 m. liepos 24 d., Jūratės g. 3 name pirminis susirinkimas įvyko rugpjūčio 5 d.

„Susirinkimo tikslas buvo pristatyti programą ir sužinoti gyventojų nuomonę dėl dalyvavimo joje, todėl apie programos įgyvendinimo sunkumus šiame name nebuvo kalbama“, – teigė L. Velkaitė-Rameikė.

Anot jos, VšĮ Lietuvos energetikos agentūra lapkričio pradžioje davė leidimą balionų keitimo darbams pradėti. Rangovai šiuos darbus turėjo užbaigti iki gruodžio 1 d. Programa visoje Lietuvoje startavo vienu metu, rangovų sąrašas buvo aiškiai reglamentuotas, tad kilo sunkumų su rangovų paieškomis. Konkurso metu laimėjusi įmonė atsisakė vykdyti darbus dėl duoto trumpo termino. Kiti rangovai neišreiškė noro dalyvauti konkurse, todėl tęsti pradėtą dalyvavimą suskystintų naftos dujų (SND) balionų programoje nebuvo galimybės. „Mūsų žiniomis, VšĮ Lietuvos energetikos agentūra planuoja tęsti anksčiau minėtą programą ir 2021 m.“, – sakė UAB „Gargždų būstas“ direktorės pavaduotoja L. Velkaitė-Rameikė.

Dar iki 10 mln. Eur

„Banga“ kreipėsi į VšĮ Lietuvos energetikos agentūrą, tačiau įstaigos ryšių su visuomene specialistas Matas Kėblis informavo, kad Lietuvos energetikos agentūra nuo 2021 m. sausio 1 d. suskystintų naftos dujų balionų programos nebeadministruoja.

Preliminariai yra nuspręsta, kad LR aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra administruos priemonę „Suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimas kitais energijos šaltiniais“. „Kol kas derinamas priemonės Aprašas ir Veiksmų planas, taip pat Bendradarbiavimo sutartis. Įgyvendinimui numatyta iki 10 mln. Eur“, – informavo Aplinkos projektų valdymo agentūros komunikacijos specialistė Austėja Jonaitytė.

Agnė ADOMAITĖ

Vitos VITAITĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių