Dėl priverstinės saviizoliacijos – duomenų pildymo rebusas

Asociatyvi nuotr.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką sąlytį su sergančiaisiais turėjusiems šeimos nariams ir kitiems kartu gyvenantiems asmenims taikoma 7 dienų izoliacija nuo asmens, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, teigiamo PGR tyrimo ar laboratorijoje atlikto greitojo antigeno testo atlikimo (t. y. teigiamo rezultato patvirtinimo) dienos.
Sąlytį turėję šeimos nariai dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo turi kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, tačiau gyventojai skundžiasi, kad nedarbingumo pažymėjimo išdavimo procedūros per sudėtingos, reikalaujančios daug kantrybės ir ne kiekvienam įveikiamos.


Pirmiausia – susirgusiojo anketa
Pirmiausia, kad būtumėte įtrauktas į izoliuotų asmenų sąrašą, tais atvejais, kai COVID-19 suserga šeimos narys, turi būti atlikti šie veiksmai: susirgęs šeimos narys (kuriam COVID-19 liga patvirtinta teigiamu PGR tyrimo ar laboratorijoje atlikto antigeno testo rezultatu) turi užpildyti atvejo anketą adresu atvejis.nvsc.lt, kurioje būtina nurodyti kartu gyvenančius šeimos narius (išskyrus tuos, kurie 90 d. laikotarpiu persirgo COVID-19, ir liga buvo patvirtinta teigiamu PGR ar greitojo antigeno tyrimu, atliekamu laboratorijoje, rezultatu). Nurodyti šeimos nariai (sąlytį turėję asmenys) gauna SMS žinutes iš NVSC, kurioje pateikta nuoroda į kitą anketą. Gavę SMS sąlytį turėję asmenys turi užpildyti anketą, kurios nuorodą randa žinutėje. Tik tuomet sąlytį turėję asmenys gali kreiptis į NVSC dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo.


Apmokama tik patvirtinus testu
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja Aušra Syminienė patikino, kad sulaukia begalės skambučių, dirba ypatingai sunkiomis sąlygomis. Ji darkart akcentavo, kad kontaktą su sergančiuoju šeimoje turėjęs asmuo dėl nedarbingumo pažymos esant priverstinei saviizoliacijai kreipiasi į NVSC tik tuomet, kai sergantysis būna užpildęs savo atvejo duomenis. „Kiekvienas turi įvertinti, ar jam reikia nedarbingumo pažymos: galbūt gali dirbti nuotoliu ir pan. Nedarbingumo pažymėjimas išduodamas tik nuo tos dienos, kai teigiamas COVID-19 atvejis yra patvirtintas sistemoje. Būna, jog žmonės susirgus šeimos nariui, izoliuojasi anksčiau, tačiau biuletenis apmokamas tik nuo testo patvirtinimo datos. Tokia yra tvarka“, – akcentavo A. Syminienė. Dėl to dedamos visos pastangos rajone, kad testavimo apimtys būtų maksimaliai išplėstos, kad žmonės kaip įmanoma greičiau galėtų išsitirti.
Norintieji pateikti prašymą dėl nedarbingumo turėtų eiti į NVSC tinklalapį, pasirinkti grafą „Informacija visuomenei apie COVID-19“, toliau – „Anketos, prašymai“, „Prašymas dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo“. Anot A. Syminienės, žmonės prisijungia prie sistemos per elektroninius valdžios vartus ir užpildo prašymą. Elektroninio parašo nereikia, pakanka pasinaudoti bankininkystės sistema.


Ragina pildyti atsakingai
Jei asmuo negeba prašymo užpildyti elektronine forma, ją į NVSC (Gargždų skyrius, Kvietinių g. 8) gali pristatyti atstovaujantis asmuo. Tačiau svarbu, kad būtų sutikimas dėl atstovavimo ir paruoštas prašymas dėl nedarbingumo pagal patvirtintą formą. Šias formas galima rasti taip pat NVSC tinklalapyje („Informacija visuomenei apie COVID-19“, „Anketos, prašymai“, „Prašymas dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo“, „Kiti prašymų teikimo būdai“). Galima anketas ir atsiųsti paštu.
Tačiau A. Syminienė ragina žmones skaityti atsiųstas žinutes, pildyti anketas atsakingai, nes po to labai užtrunka klaidų taisymas, jų tikslinimas. „Dažnai žmonėms reikia perskambinti, daug duomenų tikslinti. Tačiau NVSC kitų darbų niekas taip pat neatšaukė, kitos ligos taip pat nedingo. Nežinau, kaip bus… Žmonės dirba didžiuliais krūviais. Tai atsakomybė, „Sodros“ pinigai, todėl kiekvienas atvejis vertinamas itin atsakingai“, – kalbėjo pašnekovė.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių