Draugystę su akordeonu priekuliškiai sustiprino Italijoje
Priekulės muzikos mokyklos akordeonistai Kajatona Dabulskytė ir Karlas Gedgaudas sužavėjo Italijos muzikos profesionalus. Iš tarptautinio akordeonistų konkurso „Citta di Lanciano“ vaikai grįžo su prizininkų diplomais. Akordeonistų ugdymu garsėjanti Priekulė šiuo metu augina naują jų pamainą. O konkursantų tėvai atskleidžia papildomo ugdymo užkulisius – be moralinio ir finansinio šeimos palaikymo muzikaliais netampama.
Tapo diplomantais
Vienuolikmetė K. Dabulskytė ir septynmetis K. Gedgaudas – pusseserė ir pusbrolis, nuo mažens bendrą kalbą radę muzikoje. Akordeono skambesiu pirmoji susižavėjusi Kajetona pomėgiu sudomino ir Karlą. Tad dabar akordeonas draugu tapo ne tik vaikams, bet ir mamoms – seserims Jurgitai Dabulskienei ir Kristinai Gedgaudienei.
Moterys savo atžalas neseniai lydėjo į tarptautinį akordeonistų konkursą „Citta di Lanciano“ Italijoje, kuriame Kajatona užėmė 1-ąją, o Karlas – 2-ąją vietas toje pačioje akordeonistų amžiaus grupėje. Mamos tikina, kad aukšto meninio lygio ir profesionalumo konkurse pačios turbūt net labiau jaudinosi už savo vaikus. K. Gedgaudienė prasitarė, kad pradinukas Karlas į tokius konkursus dar žvelgia it į žaidimą. Tuo tarpu Kajatona atsakomybę kasmet priima vis rimčiau. Mergaitė įvairiuose tarptautiniuose konkursuose jau yra pelniusi dešimt pirmųjų vietų, o pernai Vilniuje vykusiame tarptautiniame akordeonistų konkurse pelnė pagrindinį prizą. Taigi pralaimėjimo kartėlio Italijoje ji net neketino patirti.
Savo grupėje dar 15 konkurentų turėję priekuliškiai pelnė išties dideles komisijos simpatijas. 12 komisijos narių Kajatonai skyrė 95, o Karlui – 93 taškus iš 100 galimų. Už tokius aukštus rezultatus mamos dėkingos ypač atsidavusiai akordeono mokytojai Galinai Samylovai.
Repetuoja ne dėl tėvų
K. Dabulskytė šiuo metu yra viena perspektyviausių jaunųjų akordeonisčių Priekulėje. Todėl pamečiui daugėja galimybių pelnyti aukščiausius įvertinimus. J. Dabulskienė patikino, kad į Lietuvoje vykstančius renginius šeima vyksta nuolat, tačiau užsienis – tarsi rimtesnė investicija. Akordeono pamokas ėmus lankyti sesers Kristinos sūnui, mamos pirmąsyk išsiruošė į svetur organizuojamą konkursą.
„Mūsų vaikai intensyviai grojo visus praėjusius metus, repetavo visą vasarą. Taigi natūraliai kyla klausimas – kam visa tai darome? Vaikai groja ne dėl mamų, bet tam, kad tobulėtų, būtų įvertinti“, – apie tai, kodėl pačios ryžosi vežti vaikus į konkursą, kalbėjo pašnekovės. Kartu su Lietuvos akordeonistų asociacija autobusu į Italiją priekuliškės leidosi ir dėl to, kad vaikų stimulas groti neblėstų. Per savaitę jie dažnai repetuoja net keturis kartus po 3–4 valandas. Repeticijų reikia ir namuose. Matydami vaikų norą groti, tėvai investuoja ir į instrumentus. Pavyzdžiui, Kajatonai pirmąjį akordeoną tėvai nupirko už bemaž
1 500 litų, tačiau jau reikėtų naujo, kurio kaina siekia apie 1 500 eurų. Muzikos mokykla yra įsigijusi profesionalius instrumentus, kuriuos auklėtiniams leidžiama vežtis ir į konkursus.
Muzikavo jau darželyje
Į minėtą kelionę priekuliškiai vyko savo lėšomis. Dviem asmenims – mamai ir vaikui – kelionė atsiėjo 1 000 Eur. Priekuliškės užsiminė, kad tokios išlaidos būtų vertos bendrų visos šeimos atostogų, tačiau jų nuspręsta atsisakyti būtent dėl konkurso. „Į Savivaldybę kreiptis paramos nebuvo kada. Gavę pasiūlymą vykti į tokį konkursą apsispręsti turėjome per 2–3 savaites, tad nebuvo kada rinkti ir teikti dokumentų. Jau gavome kvietimą į konkursą Kroatijoje ir vaikams pažadėjome, kad ieškosime galimybių ten vykti. Viliamės, kad pavasarį pavyks rasti ir rėmėjų“, – sakė K. Gedgaudienė. Anot jos, investuoti į vaikų gabumų lavinimą yra būtina. Tačiau lygiai taip pat svarbu įvertinti, ar vaikai iš tiesų nori ir geba groti. „Nei tėvai, nei artimiausi giminaičiai nesame muzikantai. Tačiau mūsų vaikai nuo mažumės buvo pratinami prie muzikos. Dar darželyje mokytoja Regina Tulickienė pirmoji juos mokė muzikuoti, o Karlas „Dainų dainelės“ atrankoje Gargžduose pirmą kartą pasirodė būdamas 2 m. ir 7 mėn. Akordeonais mūsų vaikai iš pradžių tik žaidė, pratinosi. Todėl muzikos mokykloje pirmiausia klausėme, ar mūsų vaikai perspektyvūs, ar tikrai turi klausą. Atvedę į repeticijas mokytojai pažadėjome, kad vaikus palaikysime ir skatinsime groti“, – sakė K. Gedgaudienė.