Drevernos žvejų šventėje persipins regionų folkloras ir populiarios pramogos

Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.: tradicinės žvejų šventės „Ant marių kraštelio“ programą spaudos konferencijoje birželio 13-ąją originaliai – būtent ant Kuršių marių kranto ir reisinėje, senoviniame buriniame laive, – pristatė šventės organizatoriai – Priekulės kultūros centro Drevernos skyriaus, bendruomenės atstovai, Priekulės seniūnijos seniūnė.

Sutikti tikrą žveją nūdienos Drevernoje, švenčiančioje 770-ąjį gimtadienį, tai kaip aukso puodą atrasti. Tačiau pagarba pamario krašto tradicijoms, žvejų gyvenimo būdui tebeperduodama iš kartos į kartą. Tradicinė žvejų šventė „Ant marių kraštelio“, Drevernoje vyksianti šį penktadienį ir šeštadienį, – puiki galimybė visiems pasisemti etnokultūros lobių, pažvejoti, jei ne ungurių, tai gerų pramogų, pabendrauti su iniciatyviais dreverniškiais, pagerbti negrįžusiųjų žvejų atminimą, o drąsiausieji galės išbandyti Bangpūčio malonę arba net rūstį.

Skambės atnaujinta melodija

Tradicinės žvejų šventės „Ant marių kraštelio“ programą spaudos konferencijoje birželio 13-ąją originaliai – būtent ant Kuršių marių kranto ir reisinėje, senoviniame buriniame laive, – pristatė šventės organizatoriai – Priekulės kultūros centro Drevernos skyriaus, bendruomenės atstovai, Priekulės seniūnijos seniūnė.

Pasak Priekulės kultūros centro direktorės Rūtos Steponavičienės, pasiruošimas birželio 16–17 d. vyksiančiai šventei visus suvienijo tauriam tikslui – kuo išradingiau, kūrybiškiau paminėti Drevernos gyvavimo 770-ąsias metines.

„Džiaugiamės sulaukę šio gražaus jubiliejaus ir pradėjome šventei ruoštis nuo Miko Vaitkevičiaus ir gargždiškio Vytauto Rimavičiaus kažkada sukurtos dainos „Drevernos motyvas“ naujos aranžuotės, kurią sukūrė Klaipėdos muzikantas ir dainininkas Gintas Litinskas. Šiuolaikiškai suskambusią dainą įrašėme su dreverniškiu Vaidu Vasiuliu, įrašą padarė mūsų skyriaus garso ir vaizdo operatorius Zigmas Lygnugaris“, – šventės naujieną paskelbė Drevernos skyriaus renginių organizatorė Virgina Asnauskienė. Melodingą dainą šventėje lydės vėjyje plevenanti Drevernos vėliava.

Šiemet šventės šūkis itin kupinas energijos: tegu Drevernos vėjai būna palankūs visiems! Programos rengėjai juokauja, kad pamaryje jo daugiau nei 12 rūšių, tai viliamasi, kad kiekvienas prisitaikys sau palankų.

Laivadirbio Jono Gižo sodyboje-muziejuje birželio 17 d. 14.00 val. prasidės folkloro kolektyvų iš visų penkių Lietuvos regionų koncertas.

Pagerbs 40 dreverniškių

V. Asnauskienė akcentavo, kad šventėje „Ant marių kraštelio“ išlaikyta ilgametė tradicija pagerbti dreverniškius, savo draugus, pagalbininkus, rėmėjus. Drevernos kultūros namuose penktadienį, birželio 16 d., 18 val. numatytas jaukus, šeimyniškas vakaras, kuriame dovanėlėmis, autoriniais kalvių, keramikų darbais, gražiu žodžiu bus pagerbta daugiau nei 40 dreverniškių ir pagalbininkų. Šiame vakare šventinę nuotaiką padės kurti gražiausi Lietuvos balsai – Onutė Kolobovaitė ir Egidijus Bavikinas.

„Prisiminsime ir mūsų Dreverną ypatiška meile mylėjusį dailininką Liną Julijoną Jankų. Jo tapybos darbai jau puošia abi mūsų kultūros namų sales“, – atkreipė dėmesį V. Asnauskienė.

Šventės „Ant marių kraštelio“ rengėjai atskleidė, kad penktadienio vakarui saldžią dovaną – jubiliejinį tortą – parengė verslininkai Akvilė ir Pranas Januškos. Prie jo, aišku, bus ir puodelis kvapnios kafijos.

Dalyvaus svetelių būrys

Antroji šventės diena, birželio 17-oji, 10 val. prasidės sporto 3×3 varžybomis, jas organizuoja ūkininkas, buvęs dreverniškis Tomas Balčėnas.

Popiet 14.00 val. laivadirbio Jono Gižo sodyboje-muziejuje prasidės folkloro kolektyvų iš visų penkių Lietuvos regionų koncertas.

Dreverniškiai nuoširdžiai pasitiks svetelius aukštaičių „Joriją “ (Kėdainiai), „Imsrę“ (Jurbarkas), žemaičių „Aldą“ (Ylakiai), dzūkų „Raskilą“ (Birštonas), „Aušrinę“ iš Juodkrantės.

„Būsim ir mes, vietos žvejytės, Priekulės „Vėlingis“, ir kelsim alasą dainuodami liaudies dainas, žaisdami ir šokdami čėsnyje, kurį pavadinome „Numezgiau tinklą iš žalio šilko“. Šie kolektyvai padės sutikti tik tą vieną kartą iš Kuršių marių išnirstantį Bangpūtį“, – V. Asnauskienė kvietė į šventę atvažiuoti visus, kas tik nori įdomiai praleisti šeštadienį, o 18 val. smagiai su dūdų orkestru pražygiuoti šventės eisenoje.

Priekulės kultūros centras pasirūpino įvairiapusiška programa, kurioje smagių valandėlių netrūks ir suaugusiesiems, ir vaikams. Būtent jie kartu su tėveliais Drevernos uoste 14 val. kviečiami į Klaipėdos klounų studijos „Dulidu“ pasirodymą. „Tai ypatingas vaidinimas, Klaipėdos rajone jo dar niekas nematė: puikus klounados spektaklis „Let‘jazz“ kartu su džiazo orkestru“, – paaiškino Ernsto Vicherto teatro režisierius Donatas Savickis.

Drevernos bendruomenės pirmininkei Linai Strumylienei patikėta neeilinė šventės misija: 18.20 val. atplaukus reisine „Dreverna“ Bangpūčiui tradiciškai bus pagerbiami negrįžusieji žvejai, jų atminimui reisine bus plukdomas vainikas.

Unikalaus krašto reprezentacija

„Mes esame dėkingi visiems, kurie prisidėjo, kad žvejų šventė Drevernoje būtų graži: Klaipėdos rajono savivaldybei, Drevernos uostui ir kitiems rėmėjams, partneriams“, – sakė Priekulės kultūros centro direktorė R. Steponavičienė, atskleidusi, kad žvejų šventės biudžetas siekia apie 17 tūkst. eurų.

Priekulės kultūros centro renginių organizatorė Ernesta Zolotova įsitikinusi, kad šeštadienio vakaro koncertai „Drevernai 770“ sukels geros nuotaikos gūsius: 19.00–23.00 val. koncertuos Lemon Joy, Iglė ir Tadas, Kastytis Kerbedis.

Spaudos konferencijoje pristatant žvejų šventės „Ant marių kraštelio“ programą Priekulės seniūnijos seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė akcentavo, jog krašto vystymuisi akivaizdų postūmį turi Klaipėdos rajono savivaldybės sukurta Drevernos–Svencelės vietovės tvarios plėtros koncepcija. Tai padeda vystyti reprezentacinį Klaipėdos rajono pamario kraštą. „Džiaugiuosi, jog kai kurios priemonės jau įgyvendintos, iš įvairių institucijų gauname finansavimą. Reikia sukurti patogias gyvenimo ir poilsio sąlygas ne tik čia gyvenantiems, bet į unikalų pamarį plūstantiems Lietuvos ir pasaulio turistams. Tradicinės šventės taip pat yra puiki priemonė pristatyti mūsų kraštą“, – įsitikinusi seniūnė D. Bliūdžiuvienė.

Vilija BUTKUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių