Druskos karštligė: ir vėl „persūdyta“

Autorės nuotr.: pirkėjai negraibstė didelių smulkios druskos maišų.

Vos tik prasidėjo Rusijos agresija prieš Ukrainą, žmonės suskubo pirkti ne tik ilgai galiojančius maisto produktus, bet ir degtukus, druską. Pastaroji tapo deficitine preke – prekybos centruose tarsi iššluota, mažesnėse parduotuvėse kartais galima nusipirkti, bet dažniausiai už didesnę kainą. Fantastinėmis kainomis jos siūloma ir internete. Praėjusį savaitgalį „Banga“ ieškojo druskos Gargžduose ir kaimo parduotuvėse. Vieni susikaupė didžiulį kiekį druskos, kiti pritrūko sriubai, todėl nedidelių parduotuvių savininkai riboja jos pardavimą.


Paklausa keleriopai didesnė
Pirkimo manija gali būti užkrečiama kaip virusas, kurio iki šiol labiausiai bijojome. Dabar baimės pasikeitusios, bet pasek­mės panašios. Gal tai vyresnės kartos žmonių, išgyvenusių Ant­rąjį pasaulinį karą, skaudžių patirčių aidas ruošti maisto ir kitų produktų atsargas blogiausiam gyvenimo atvejui? O gal įgimtas troškimas išspausti pelno iš druskos net dramatiškiausiomis aplinkybėmis?
Gargždų prekybos centruose pardavėjos negalėjo atsakyti, nei kada buvo, nei kada bus druskos. Bet „išmeta“, tik reikia pataikyti.
„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė paaiškino: „Vasario 24 d. sustojus druskos gavybai Ukrainoje, iš kurios atsiveždavome didelę savo druskos dalį, suradome alternatyvių tiekėjų kitose šalyse, tad druskos tiekimas vyksta, tačiau šiuo metu mes nespėjame paskui išaugusią paklausą. Druskos paklausa yra 2–4 kartus didesnė nei įprastai. Per pirmąjį kovo dešimtadienį buvo parduotas toks druskos kiekis, kokį parduodame per mėnesį. Esame pastebėję, kad druskos padėklą, kuriame telpa apie 800 vienetų pakelių, pirkėjai nuperka per maždaug pusvalandį ar greičiau. Kvotų druskai šiuo metu įvesti neplanuojame.“


Kaimiečiai „sūdo“ ir šliužus
Gargždų vartotojų kooperatyvo parduotuvėje „Aibė“ penktadienį galėjai nusipirkti druskos. Tiesa, ne tos, daugelio geidžiamos ukrainietiškos, kurią išgraibstė vos tik pasklidus žiniai apie karą Ukrainoje, bet jūros druskos. Pasak pardavėjos Rūtos Šepikienės, pirkėjai šios negriebia – po vieną indelį perka, nes kalbama, kad ji netinka mėsai sūdyti – tik sriubai ar kitiems patiekalams pagardinti. Ši druska pabrangusi: anksčiau indelis kainavo 60 centų, o dabar – 1,06 Eur. Mažais kiekiais gauna ir ukrainietiškos, bet išaugusio poreikio nepatenkina.
Endriejavo maisto prekių parduotuvės savininkė Laima Martinkienė pasakojo, kad, prasidėjus Rusijos agresijai Ukrainoje, žmonės puolė pirkti druską pakuotėmis – po 25 kilogramus.
„Netikėjome, kad jos pritrūksime – niekada to nėra nutikę, – prisipažino endriejaviškė, jau tris dešimtmečius besisukanti prekybos versle. – Pradėjome parduoti po du kilogramus, taip patarė ir tiekėjas. Kai žmogus pasiskundžia, kad neturi druskos sriubai, paliekame – pažįstame savo pirkėjus.“
L. Martinkienė patikino, jog šio produkto negauna tiek, kiek prašo: vietoj 300 kg du kartus per savaitę atvežė po 30 kg. Pastarąjį kiekį nuperka per valandą. Kaina beveik nepasikeitusi – 41 centas už kilogramą.
Verslininkės teigimu, kaimo žmonėms reikalinga druska ne tik maistui, bet ir šliužams naikinti – ir anksčiau pakuotėmis jos pirkdavo. „Ir visgi jeigu nekauptų jos, visiems užtektų. Nemanau, kad prasminga tai daryti“, – abejojo L. Martinkienė.


Pirkėjui – du kilogramai
Tilvikų kaime maisto prekių parduotuvės savininkė Violeta Vaitkienė praėjusį savaitgalį sakė, jog druskos yra. Rupios ukrainietiškos, kaimo žmonių labiausiai vertinamos, nes ji tinka ir mėsai sūdyti, ir daržovėms rauginti, marinuoti, ir šienui pasūdyti. Tačiau kilogramo kaina – 1,45 Eur.
„Šią savaitę gavau 30 kg, pirkėjams parduodu po du kilogramus jau nuo druskos „karštligės“ pradžios. Blogai daro prekybos centrai, kad leidžia pirkti dideliais kiekiais: kam miestiečiui reikia daug druskos? Vyksta nelegali prekyba: internetu prekiaujantys už kilogramą prašo nuo 2 iki 7 eurų, – dėstė V. Vaitkienė. – Tiekėjas pasakojo, kad prieš karą išvažiavo į Ukrainą parsivežti druskos ir grįžo jau karui prasidėjus. Kitą savaitę gausiu lenkiškos druskos.“
Ji pasakojo, kad buvo sukaupusi sandėlyje atsargų, nes pavasarį kaimo žmonės druskos perka daugiau – pjauna gyvulius, sūdo mėsą. Tačiau, verslininkės teigimu, kaimo gyventojai protingi – nepuola tempti maišų druskos, kaip ir kruopų, miltų ar mėsos konservų. „Kur laikysi druską ir kitus produktus – reikia tinkamų sąlygų laikyti, be to, ribotas galiojimo laikas, – kalbėjo V. Vaitkienė. – Ir ne šių produktų atsargos svarbiausia – kad tik baigtųsi karas ir įsiviešpatautų taika.“


Užteks visko – taika svarbiausia
Žadeikių seniūnaitijos seniūnaitė Angelė Srėbalienė patikino, jog kaimo žmonės nekvailioja – maišais neperka nei druskos, nei kitų produktų. „Didelius kiekius mieste griebia norintys pasipelnyti – internete daug skelbimų apie parduodamą druską. Juk yra „verslių“ lietuvių, kurie ir bėdoje išspaudžia naudos“, – sakė ji.
„Druskos turiu gal tris kilogramus – daugiau cukraus esu sukaupusi. Ir iš mano pažįstamų niekas jos didelių atsargų neturi, – šypsojosi Janina Drungilienė iš Šukaičių. – Girdėjau, kad parduotuvėse „išmeta“ druskos, bet greitai nebelieka. Kai kur, sako, prekybininkai nustatę pardavimo normą.“
Ji neslėpė, kad žinia apie karą Ukrainoje sujaudino ir nuliūdino, tik ne druskos stygius parduotuvėse. J. Drungilienė prisiminė savo tėvus, kurie, išgyvenę karo sunkumus, visą gyvenimą buvo linkę kaupti druską, cukrų ir kitas maisto atsargas – visada jų turėjo pusmečiui. Taip pat ir žvakių, aliejaus, degtukų. „Svarbiausia sulaukti taikos – druskos niekada nepritrūksime, kad ir brangesnės“, – sakė pašnekovė.
Agluonėniškė Zena Šurkuvienė prisipažino nepatyrusi karo baisumų, bet Rusijai pradėjus karą Ukrainoje spėjo nusipirkti kelis kilogramus druskos. „Rytais jos būna parduotuvėje, bet žmonės stebisi, kur ji taip greitai dingsta? Iš pradžių pirko net po 10 kilogramų. Kaimo žmogui reikia druskos mėsai sūdyti, daržovėms raugti, o kai kas pagalvojo, jog gali pasipelnyti“, – kalbėjo Z. Šurkuvienė.
„Neturiu sukaupusi druskos ir nestresuoju – tai ne pagrindinis maisto produktas, – sakė vėžaitiškė Stanislava Grykšienė. – Vėžaičių parduotuvėse kartais būna druskos. Girdėjau, jog kai kas turi jos didelius kiekius. Bet argi būsi laimingas turėdamas 20 kilogramų druskos?“
Praėjusį šeštadienį Gargždų turguje, vienoje maisto prekių parduotuvėlėje, buvo siūloma smulkios druskos „Ekstra“, kurios 25 kg kainavo 22 eurus. Internetinėje prekyboje galima nusipirkti ukrainietiškos druskos, kainuojančios 4–6 eurus už kilogramą.

Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių