Dugno galimybės

Kad gamtą teršiantys ir klimato atšilimą skatinantys žmonių įpročiai turi keistis, kalbėta jau seniai. Tačiau individas – komforto mėgėjas. Kol jo neįsprausi į kampą, tol jis nepajudins nė piršto. Tobulėti mus verčia nepalankiai susiklosčiusios aplinkybės, asmeninės netektys, praradimai. Retas toks nuovokus ir sąmoningas, kad save kasdien keltų už pakarpos ir verstų žengti vienu žingsniu daugiau nei reikalaujama.

Šis karantinas tiek mūsų mąstymą, tiek įpročius, tiek kompetencijas pakeis negrįžtamai. Pirma, XXI a. suklestėjusios technologijos dabar galutinai įsiviešpatavo mūsų kasdienybėje. Tiek verslas, tiek kultūra, tiek švietimas buvo priversti žaibiškai darbo platformą perkelti į virtualią erdvę. Kritinėje situacijoje išbandyta virtuali verslo vystymo praktika kai kuriais atvejais taip pasiteisino, kad jau neabejojama, kad šie darbo metodai bus taikomi ir po karantino, robotizacijos vis daugės, o realaus kontakto mažės. Pasirodo, net lankyti mokyklą galima nuotoliniu būdu! Juk be karantino nebūtume patikėję. Žinoma, apsikirpti, apsilankyti pas kosmetologę, papietauti kavinėje ar pasideginti po Egipto saule virtualiu būdu vis dar neįmanoma, tad nieko nuostabaus, kad kasdien Lietuvoje atleidžiama po maždaug 2 tūkst. darbuotojų. Tačiau darbdavių lūkesčius rodo aktyvus prastovų registravimas, vadinasi, pasitelkiant valstybės pagalbą, bus siekiama sumažinti patiriamus nuostolius ir išsaugoti darbo vietas. Į prastovas išleista 190 tūkst. darbuotojų, o jų darbdavių skaičius siekia apie 28 tūkst. – šią savaitę pranešė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Antra karantino pamoka – pagarba aplinkiniams ir aplinkai. Prie prekybos centrų kasų buvo įprasta grūstis, spaustis vienam prie kito, o dabar pirkėjus skiria pusantro dviejų metrų atstumas. Dar šeštadienį prieš šv. Velykas teko lankytis Gargždų miesto turguje. Buvau maloniai nustebinta, kad ir čia laikomasi saugių atstumų, prekeiviai ir pirkėjai dėvėjo kaukes. Pasirodo, mokame išgirsti Vyriausybės nurodymus, galime laikytis taisyklių. Neatmestina, kad tam įtakos turėjo ne tik nerimas dėl savo, artimųjų sveikatos, bet ir numatytos baudos. Būdamas viešoje vietoje be kaukės gali gauti ir 500 Eur baudą. Tiesa, vis dar yra žmonių, kuriems tai nė motais. Pakeliui į turgų vis dėlto sutikau trijų jaunuolių, mosuojančių nebaigtu gerti buteliu, kompaniją. Ir tai buvo pačiame Gargždų miesto centre. Galbūt vėliau būtent šių „linksmuolių“ ekipažas ir buvo policijos pareigūnų sustabdytas Vėžaičiuose, tad jie taip pat galimai sulaukė atpildo.

Karantinas padovanojo ir mokymąsi gyventi saikingai. Manau, šiemet buvo pirmieji metai, kai po velykinių užstalės vaišių konteineriai buvo papildyti mažiausiu atliekų kiekiu. Pagaliau nebebuvo puodais maišomos mišrainės, nebebuvo penkių pyragų pasirinkimo, kiaušinių dažymo cheminiais dažais ir po to jų mėtymo į kairę ir į dešinę. Ši koronaviruso pandemija neatpažįstamai pakeis ir lietuvių taip gausiai lankytus Turkijos, Egipto, Kanarų salų kurortus. Anksčiau, kai tautiečiai važiuodavo į kurortų viešbučius su kelialapiu „viskas įskaičiuota“, ten prisidėdavo tokius kalnus maisto, kad patiems netilpdavo, tada be jokios graužaties palikdavo pilnas lėkštes nurinkti padavėjams. Tai nedera su tvarios planetos vizija, tai nedera su žmogaus, kuris pats yra gamtos dalis, atsakomybe, pagarba motinai žemei, kuri dovanoja tiek gėrybių, tačiau vietoj padėkos gauna beatodairiško vartojimo antausį. Karantinas neabejotinai išugdys mūsų naujus įpročius, išmoksime planuoti planetai draugiškus valgiaraščius.

Krizė vieniems yra dugnas, kitiems – naujos galimybės. Ant pokyčių bangos į saulėtą krantą išplauks tie, kurie gebės išlaikyti vidinę ramybę, pusiausvyrą ir nevengs plėsti savo galimybių ribų. Jei norite tobulinti savo kažkokius gebėjimus, galbūt išmokti naują kalbą, dirbti vienomis ar kitomis kompiuterinėmis programomis ar tiesiog pradėti sportuoti, sveikai maitintis, geresnio laiko nei karantinas turbūt nebus. Dabar siūloma labai daug virtualių užsiėmimų, profesinių tobulinimo galimybių internetu ir dažnu atveju net nemokamai. Tad jei jums prastova ar galbūt esate vienas iš jau atleistųjų, užuot verkšlenę ir krapštę nosį atsimerkite – galimybė prieš jus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių