Elektroninis atsiskaitymas mokyklų valgyklose: privalumai nusveria trikdžius

„Šiuo metu 90 proc. mokinių atsiskaito elektroniniu būdu“, – sakė Gargždų „Minijos“ progimnazijos vyr. virėja D. Toleikienė.

Šiais metais Klaipėdos rajono švietimo įstaigose įvestas elektroninis atsiskaitymas valgyklose. Mokiniams nebereikia nešiotis grynųjų – taip saugiau ir patogiau. Be to, tėvai elektroniniame dienyne mato, ką jų atžalos valgė pietums. Tačiau vis dar pasitaiko sistemos trikdžių, dėl to jei neturi grynųjų, gali likti per pamokas ir gurgiančiu pilvu.


Siekia 90 proc.
Gargždų „Minijos“ progimnazijos vyr. virėja Dainora Toleikienė „Bangai“ pasakojo, kad elektroninis atsiskaitymas valgykloje mokinio pažymėjimu ar banko kortele buvo galimas iškart po žiemos atostogų, nuo sausio mėnesio. „Šiuo metu 90 proc. mokinių atsiskaito elektroniniu būdu, tačiau vis dar išlikusi galimybė susimokėti ir grynaisiais. Tai reikalinga, nes jau yra vaikų, kurie pametė korteles, taip pat pasitaiko sistemos trikdžių. Pavyzdžiui, tėvai perveda pinigus pirmadienį, o šie „neįkrenta“ į vaiko kortelę. Tenka skambinti į servisą, pasitaikė atvejų, kol pinigai „suvaikščiojo“, užtruko dvi dienas“, – dėstė D. Toleikienė. Anot jos, tokiu atveju mokiniai atsiskaito grynaisiais. Juolab kad tėvai kartais pamiršta papildyti vaiko elektroninę piniginę, tad vėlgi vaikai pasiskolina grynųjų iš klasės draugų ir pavalgo. Vyr. virėja sakė, kad kortelėmis atsiskaitydami vaikai būna, kad klausia, kiek dar yra lėšų kortelėje, ar užteks rytoj pietums ir pan.
Pasitaiko situacijų, kai vaikas per greit pačiumpa kortelę, mokėjimą nuskaičiuoja nuo kito ir pan. Vienai mergaitei atsiskaitant užstrigo internetas ir apmokėjimas buvo įvykdytas triskart. Permoką valgykla grąžino grynaisiais. „Tenka procesą akylai stebėti. Sausio mėnesį buvo išties įtemptas laikotarpis: ir aš mokiausi, ir vaikai nesigaudė. Buvo daug neaktyvuotų kortelių. Pereinamasis laikotarpis užtrunka“, – kalbėjo „Minijos“ progimnazijos vyr. virėja D. Toleikienė. Anot jos, jei grynaisiais išvis bus nebeleidžiama atsiskaityti, tai neatmestina, kad pasitaikys tokių momentų, kai kažkuris vaikas liks nevalgęs.


Grynaisiais – iš bėdos
Pasak Gargždų „Minijos“ progimnazijos direktoriaus Juliaus Gindulio, viena iš esminių problemų valgykloje išlieka ilgos eilės. Tikimasi, kad jos sutrumpės, kai nuo balandžio 1 d. „Minijos“ progimnazijos valgykloje turėtų atsirasti dar pusė etato ir papildoma viena kasa. Vienoje kasoje vaikai būtų aptarnaujami tik su mokinio pažymėjimu, banko kortele, o kitoje iš bėdos būtų galima atsiskaityti dar ir grynaisiais.
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos valgyklos vyr. virėja Rima Malakauskienė sakė, kad „Vaivorykštės“ gimnazijoje nuo sausio įvedus elektroninį atsiskaitymą aptarnavimo procesas netapo lengvesnis, nes aparatas „ilgai galvoja“, eilės pailgėjo. Jei stringa internetas, tada apskritai sustoja. „Tokių trikdžių būna ryte ir apie 13–14 val. Matyt, piko valandomis. Dėl šių priežasčių gimnazistams verta turėti ir grynųjų, kuriais esant trikdžiams galėtų atsiskaityti. Jei grynaisiais išvis uždraus atsiskaityti, tai neįsivaizduoju“, – atvirai sakė pašnekovė.


Valgiaraščius koreguoja infliacija
R. Malakauskienė pabrėžė, kad valgykloms darbo ir taip užtenka, mat šiuo metu maisto produktų kainos keičiasi kone kiekvieną dieną, dėl to atitinkamai reikia keisti ir patiekalų kainoraštį. Infliacija, anot jos, pasijuto labai stipriai. „Neseniai brango paukštiena, dabar gautas raštas, kad brangs pieno produktai, bakalėjos visos prekės. Pavyzdžiui, vištienos patiekalas pabrango 20 centų“, – sakė „Vaivorykštės“ vyr. virėja. Praėjusią savaitę „Vaivorykštės“ meniu paukštienos kepsnys su sūrio įdaru kainavo 1,90 Eur, karbonadas su grybų padažu taip pat 1,90 Eur, cepelinai su špinatais ir sūriu – 0,90 Eur, žalieji lęšiai su pakeptomis daržovėmis – 0,70 Eur. „Gimnazistai valgo vis sveikiau, produktai yra kruopščiai atrenkami. Meniu yra ir vegetariškų, veganiškų patiekalų“, – sakė R. Malakauskienė. Anot jos, vaikai valgo labai įvairiai: ir kepsnius, ir blynelius, ir cepelinus… Eilės susidaro, bet įveikiamos, nes gimnazistai turi ir laisvų pamokų, tai srautai pasiskirsto.
Jau 27 metus „Minijos“ progimnazijoje valgykloje dirbanti D. Toleikienė patikino, kad vaikų valgymo įpročiai keičiasi. Paukštienos patiekalai yra patys populiariausi. O 550 pradinukų aktualiausi vis dėlto miltiniai ir varškės patiekalai. Pagaminami didžiuliai kiekiai varškės apkepo, varškėčių, lietinių. Valgomos ir košės, daržovės. Pavyzdžiui, lietiniai su varške „Minijoje“ kainuoja 0,82 Eur, varškės apkepas – 0,72 Eur. D. Toleikienė taip pat teigė, kad dėl infliacijos patiekalų kainos keičiasi, pieno produktų kainos kilo jau gruodžio pabaigoje, dabar nuo kovo 25 d. brangsta vėl varškė, grūdai. Paukštienos kilogramas jau pabrango 1 Eur. Varškės patiekalai pabrangę po 2–3 centus, tad vaikai nelabai jaučia.

Gargždų „Minijos“ progimnazijoje labai padaugėjo valgančiųjų valgykloje nuo sausio, nes tėvai nebeduoda grynųjų, vaikai nebegali jų išleisti šalia esančiose parduotuvėse įvairiems užkandžiams.

Daugiau kontrolės
Gargždų „Minijos“ progimnazijoje labai padaugėjo valgančiųjų valgykloje nuo sausio, nes tėvai nebeduoda grynųjų, vaikai nebegali jų išleisti šalia esančiose parduotuvėse įvairiems užkandžiams. Tėvai elektroniniame dienyne mato, ką vaikas pirko, todėl dabar yra daugiau kontrolės, o mokiniai maitinasi sveikiau. Kiek vaikas išleidžia pietums, vidurkio nėra, nes visų poreikiai labai skirtingi. Vienas pavalgo ir už 0,50 Eur, kitas – už 3 Eur.
Gargždų „Minijos“ progimnazijos mokyklos tarybos pirmininkė Laura Latakienė akcentavo dėl elektroninio atsiskaitymo valgyklose pastebinti daug privalumų. „Pas mus madinga dejuoti, įžvelgti menkiausią trūkumą, tačiau pamirštama pasidžiaugti. Manau, elektroninis atsiskaitymas valgyklose – akivaizdus ėjimas į priekį, pažanga. Teko stebėti mokinių aptarnavimą progimnazijoje. Buvau maloniai nustebinta: valgyklos darbuotojos operatyviai dirba, o mokiniai atsiskaito kortelėmis labai paprastai ir tvarkingai. Jokių trikdžių nebuvo. Kiek žinau, jei jų ir pasitaiko, viskas operatyviai išsprendžiama. Kiti skundžiasi, kad, tėvams pervedant lėšas į mokinio kortelę, tenka mokėti po 0,10 Eur už sistemos administravimą. Nematau problemos, juk kažkam sistemą reikia prižiūrėti.“ Anot L. Latakienės, anksčiau tėvams vis tekdavo išsigryninti pinigų, kad turėtų smulkiųjų vaikams įduoti į mokyklą pietums. O dabar viskas paprasčiau, tereikia pervesti, juolab kad darbo užmokestis visiems nuo sausio 1 d. pervedamas taip pat į banko sąskaitas.
Ji akcentavo, kad netiesa, jog tokiu būdu mokiniai nevysto finansinio raštingumo įgūdžių, juk savo piniginę jie gali įvertinti įėję į elektroninį dienyną, patys tokiu būdu taip pat pratinasi prie skaitmenizacijos, kuri neišvengiama pažangioje visuomenėje. Be to, juk „Minijoje“ yra finansinio raštingumo pamokos, patys tėvai taip pat turi mokyti tokių dalykų. Tarybos pirmininkės nuomone, mokinio pažymėjimų funkcijas reikėtų plėsti, pavyzdžiui, fiksuoti mokinio atėjimą ir išėjimą iš švietimo įstaigos, tačiau tam reikia aptverti progimnazijos teritoriją, lėšų turėtų numatyti Savivaldybė.

KOMENTARAS
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus mentorė Nijolė GOTLIBIENĖ:
„Nuo balandžio 1 dienos visose mokyklose bus prieita prie visiško elekt­roninio atsiskaitymo, išskyrus mokyklų skyrius, į kuriuos maistas yra atvežamas ar gaminamas skyriaus valgykloje, ir mokiniai ar darbuotojai negali atsiskaityti kitokiu būdu. Elektroninis atsiskaitymas nebus galimas Gargždų „Minijos“ progimnazijos Gobergiškės skyriuje, Dovilų pagrindinės mokyklos Šiūparių skyriuje, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos Judrėnų Stepono Dariaus pagrindinio, pradinio, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyriuje. Atsiskaityti mokyklose galima tiek el. mokinio pažymėjimu, tiek banko kortele. Toks atsiskaitymo būdas yra patogus ir saugus. Vaikams nereikia nešiotis grynųjų pinigų, o tėvai žino, jog už juos perkamas tik valgyklos maistas, taip pat tėvai TAMO dienyne gali matyti, ką vaikas valgė, priklausomai nuo to, kaip detaliai valgyklos vedėja į programą yra suvedusi patiekalus. Žinoma, susiduriame ir su nesklandumais. Kartais kai kur sistema stringa, aptarnavimas kartais vyksta lėčiau, tačiau visos problemos sprendžiamos ir iš esmės atsiskaitymas vyksta sklandžiai. Pavyzdžiui, sprendžiant greitesnio aptarnavimo valgykloje problemą po antrą kompiuterinį kasos aparatą įsigijo Gargždų „Minijos“ progimnazija ir „Kranto“ pagrindinė mokykla.
Ko gero, šiek tiek nesklandumų gali iškilti rugsėjo mėnesį, kai bus keičiami mokinio pažymėjimai penktokams, devintokams ir vienuoliktokams. Tuomet gali būti, kad nepavyks visiškai išvengti grynųjų pinigų. Tačiau visas šis procesas priklausys nuo mokyklų ir Švietimo centro, kuriame spausdinami mokinio pažymėjimai, operatyvaus darbo.“


Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių