Endriejaviškių skudučių skambesys Zarasuose

Zarasuose nuskambėjo Lietuvos nacionalinio kultūros centro organizuojamas VII skudutininkų ansamblių, ragų ir daudyčių pūtėjų festivalis „Dudutis“, skirtas Stasio Paliulio 120-osioms gimimo metinėms paminėti (festivalio meno vadovė – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto Muzikos katedros doc. dr. Algytė Merkelienė).
Šiemet į festivalį atvyko septyniolika kolektyvų ir 170 jų dalyvių iš visos Lietuvos: Alytaus, Biržų, Utenos, Tauragės, Kalvarijos, Marijampolės, Jonavos, Pasvalio, Vilniaus. Nors skudučiai – aukštaitiškas instrumentas, bet festivalyje dalyvavo net keturi skudutininkų kolektyvai iš Vakarų Lietuvos: Klaipėdos J. Kačinsko muzikos mokyklos (vadovė Airida Burkauskienė), Vydūno gimnazijos (vadovė Ingrida Bertulienė), Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos (vadovė Jūratė Surblienė) ir Endriejavo pagrindinės mokyklos (vadovė Aida Košaitienė).


Atvykę į Zarasus kolektyvų vadovai dalyvavo seminare „Skudučių keliais: sklaida ir patirtys“, kuriame išklausė pranešimus apie „Dudučio“ istoriją, S. Paliulio gyvenimą ir nuveiktus darbus puoselėjant skudučiavimą, skudučių tradicinio repertuaro ypatumus. Mintimis apie skudučiavimo patirtis ir praktinę veiklą su seminaro dalyviais pasidalijo Endriejavo pagrindinės mokyklos mokytoja Aida Košaitienė ir Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos mokytoja A. Burkauskienė.
Į festivalį atvykusių skudutininkų Zarasuose laukė net du koncertai. Šeštadienio vakarą festivalio atidarymo koncertas „Skudučių skambesiai“ vyko Zaraso saloje neseniai atidarytoje multifunkcinėje erdvėje „Kupolė“. Po iškilmingo atidarymo ir Zarasų rajono mero sveikinimų dalyviai ir žiūrovai stebėjo dueto „Lajos“ pasirodymą. Sekmadienį Zarasų kultūros centre vykusiame koncerte „Skambėkime“ kolektyvai atliko pasirinktą repertuarą: vieni grojo tradicinį skudučių repertuarą, kiti – savo aranžuotus kūrinius, dar kiti – kompozitorių sukurtus skudučiams kūrinius, o Klaipėdos Vydūno gimnazijos Xm klasės mokiniai, kuriuos paruošė mokytoja Ingrida Bertulienė, pristatė šiam festivaliui parašyto kūrinio premjerą Donato Zakaro „Skudučių išdaiga“. Antroje koncerto dalyje visi festivalio dalyviai grožėjosi jaunatviško ir veržlaus kolektyvo – Vilniaus universiteto dainų ir šokių ansamblio pasirodymu.
Iš visos Lietuvos susirinkę skudutininkų ir ragininkų kolektyvai ne tik repetavo ir koncertavo, bet ir apsilankė Zarasų krašto muziejuje, tautinių ir sceninių kostiumų kūrybos artelėje, kur pamatė, kaip gimsta tautinis kostiumas. Netoli Zarasų esančiame ir veikiančiame Šlyninkos vandens malūne susipažino su tikru malūnininku, kuris papasakojo apie malimo subtilybes. O lauktuvėms visi norintys galėjo įsigyti vietoje maltų miltų, kruopų ir firminių „Rūginukų“.
2010 metais Utenoje pirmą kartą suorganizuotas festivalis rengiamas kas dvejus metus vis kitame Aukštaitijos mieste. Po dvejų metų mes ir vėl susitiksime „Dudutyje“. Tik tuomet – Rokiškyje.

Vakarų Lietuvos skudutininkai
Eriko ČERNOVO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių