„Ruduo Gargžduose“ skamba jausmų natomis
„Sostinės vario kvintetas“: vadovas Algirdas Januševičius (trimitas); Paulius Batvinis (trombonas), Darius Bažanovas (tūba), Gintaras Ščerbavičius (valtorna), Domas Memėnas (trimitas) ir etnomuzikologė, televizijos ir radijo laidų vedėja Zita Kelmickaitė pakerėjo festivalio „Ruduo Gargžduose“ žiūrovus profesionalumu ir nuoširdumu. „Neįsileiskit liūdesio į širdį, žiūrėkite į medžius, kurie keri visomis spalvomis. Gyvenimas yra spalvingas“, – koncerto klausytojams linkėjo Z. Kelmickaitė.
Trečiadienį prasidėjęs tarptautinis menų festivalis „Ruduo Gargžduose“ žiūrovus trečią kartą pakvietė pasinerti į džiazo ir kitų muzikos stilių, šokių, vaizduojamojo meno pasaulį. Kelionės po jį pradžia – vokiečių fotografo Benjamino Lorenzo parodos pristatymas ir „Sostinės vario kvinteto“ koncertas – sulaukė ištikimų festivalio gerbėjų dėmesio. Jo reikia ir sunkiai sergančiam 11 metų Titui, tad neatsiejama festivalio misija – kviesti žiūrovus aukoti šeimai, kuriai reikalinga visų mūsų pagalba.
„Mene negalioja nei sienos, nei taisyklės, rasės ar politiniai santykiai. Kultūra – tai visą žmoniją vienijantis reiškinys“, – pristatydama vokiečių fotografo Benjamino Lorenzo autorinę parodą, sakė Gargždų kultūros centro renginių ir teatro režisierė Kristina Kazlauskaitė-Kažukauskienė.
Per socialinį tinklą „Instagram“ su vokiečiu B. Lorenzo ir jo darbais susipažinusi Gargždų kultūros centro direktorės pavaduotoja Asta Vaičiulienė ėmė jį įkalbinėti surengti parodą Lietuvoje. Parodos derinimas truko daugiau nei pusę metų. „Jos esmė – graži žmonių komunikacija, kultūrų pažinimas per nuotolį. Tiesiame kultūrų tiltus tarp šalių. Teko bendrauti ir su kitais fotografais, tačiau jie net parduoti vienintelio darbo nesutiko. Tad ši paroda – didelė kultūrinė ir žmogiškai šilta dovana mums. Tai svarbiausia ir neįkainojama“, – įsitikinusi A. Vaičiulienė.
Iš pradžių fotografavimas B. Lorenzo buvęs tik pomėgis, vėliau tapo mėgstamiausia veikla ir gyvenimo tikslu. Išskirtinis parodos autoriaus bruožas, kad jo nuotraukos… skamba – kiekviena siejama su daina, kurios tekstas pateikiamas kartu. „Autorius rašo, kad žiūrėdamas į nuotrauką girdi jai tinkančią dainą ir pristatydamas nuotrauką viešai pateikia ją kartu su muzikiniu kūriniu“, – atskleidė renginio vedėja.
Lietuvoje nebuvęs vokietis prisipažino, jog nori aplankyti mūsų šalį ir savo akimis pamatyti Lietuvos žmones. Gargždų kultūros centro direktorės pavaduotojos A. Vaičiulienės užmegztas ryšys jį paskatino pasidomėti Lietuvos istorija.
Neprofesionalaus fotografo užfiksuotas kelionių po visą pasaulį akimirkas Gargždų kultūros centro fojė bus galima pamatyti visą spalio mėnesį.
Pagalbos reikia Titui
Kurdami nostalgišką rudens nuotaiką, renginio vedėjai pastebėjo, kad „Ruduo Gargžduose“ – priežastis laukti rudens, o prieš suskambant „Sostinės vario kvinteto“ muzikai, atidaryti festivalį pakvietė Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoją Violetą Riaukienę. Romantiškos kelionės po meno pasaulį palinkėjusi festivalio sumanytoja A. Vaičiulienė patarė neįsileisti rudeniško slogučio ir atverti širdis jausmams, naujiems potyriams.
Jautrūs menui žmonės dažniausiai jautrūs ir vieni kitiems. Festivalio organizatoriai kiekvieną ragina išgirsti ne tik muziką, bet ir 11 metų Tito, kuriam reikia mūsų pagalbos, istoriją.
Prieš 4 metus tada 7-mečiui Titui dėl nuolat kamuojančio galvos skausmo, regos sutrikimų buvo atlikta daugybė sveikatos tyrimų. 2017 metais kompiuterinis tomografas aptiko jo organizme neurofibromas. Tai mažyčiai augliukai, galintys užspausti svarbias organizmo veiklos funkcijas palaikančius nervus. Nuo šios liepos berniukui skirti 52 chemoterapijos seansai.
Neurofibromatozė – genetinė liga. Pradėjus gydyti sūnų, mama Eglė sužinojo pati esanti ligos nešiotoja, dėl pasireiškusių specifinių požymių ši liga įtariama ir 6-erių dukrytei Ramunei.
Šeima turi būti nuolat stebima medikų, mamai ir vaikams atliekama daugybė tyrimų, skiriami vaistai, procedūros.
Eglė šiuo metu negali dirbti, nes sūnui reikalinga priežiūra. Šeimą išlaiko tik tėtis. Titui mokslams reikėtų naujo kompiuterio, pravartu būtų turėti kraujospūdžio matavimo aparatą.
Užplūdus liūdnoms mintims mama Eglė ima į rankas teptuką ir savo maldas dėl vaikų sveikatos lieja spalvomis. Kelis jos paveikslus šiuo metu galima pamatyti kavinukėje „Rūta. Saldainiai ir kava“.
Dailė labiausiai iš visų pamokų patinka ir Titui, jo ir mažosios sesės sukurta keletas nuostabių paveikslų, kuriuose galima įžvelgti daug gražių reikšmių. Eglė atrado dar vieną įtraukiantį pomėgį – perdažydama senas spinteles, komodas suteikia jiems naują gyvenimą. O Titas dažnai prisėda prie šachmatų lentos – ją padovanojo ir keletą ėjimų su juo atliko Kauno klinikose berniuką aplankęs Prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana.
Kuo galime Titui ir jo šeimai padėti mes? Siųsdami geras mintis berniukui ir jo artimiesiems linkėdami stiprybės, prisidėkime ir pinigine auka. Dėžutę jai rasite prieš kiekvieną festivalio renginį. Per pirmąjį šeimai paaukota 268 eurai.
Kelionė laike
Į Gargždus su žaviąja televizijos, radijo laidų ir renginių vedėja Zita Kelmickaite atvykęs „Sostinės vario kvintetas“ trečiadienio vakarą festivalio žiūrovams padovanojo koncertą „Po muzikos skliautais“. Netrukus teko įsitikinti ne tik muzikantų profesionalumu, bet ir nuoširdumu, o gyvenimo džiaugsmu trykštanti Z. Kelmickaitė pakerėjo savo energija ir humoru.
Iš Klaipėdos kilusi Z. Kelmickaitė prisipažino, kad Gargždams jos sentimentai nemenki, nes kurį laiką jos tėvelis sukirpėjas ir siuvėjas važinėjo dirbti būtent į Gargždus. Su Klaipėda susiję ir keli kvinteto nariai, kaip ir etnomuzikologė, mokęsi Stasio Šimkaus muzikos mokykloje.
„Sostinės vario kvinteto“ koncertas „Po muzikos skliautais“ – tai kelionė nuo baroko iki XX a. Joje lydėjusi Z. Kelmickaitė klausytojams padėjo pajusti skirtingų amžių laiko tėkmę ir muzikos stilių įvairovę.
Laima ŠVEISTRYTĖ
A. VALAIČIO nuotr.