Vienoje scenoje džiazavo jaunieji atlikėjai ir jų mokytojai
Koncerto „Vizija“, kuriame kartu džiazavo Gargždų muzikos mokyklos džiazo ir moderniosios muzikos skyriaus mokiniai ir mokytojai, akimirka.
Antradienio vakarą Gargždų kultūros centre vėl skambėjo džiazas, tačiau pirmą kartą festivalyje „Ruduo Gargžduose“ dalyvavo jaunieji talentai – Gargždų muzikos mokyklos džiazo ir moderniosios muzikos skyriaus mokiniai. Bendras jaunųjų atlikėjų ir jų mokytojų koncertas „Vizija“, nors buvo nemokamas, nesutraukė minios žiūrovų ir klausytojų, tačiau atėjusieji buvo sužavėti.
Idėjos neatsisakys
„Turime tiek talentingų vaikų, kurie dalyvauja įvairiuose net tarptautiniuose konkursuose, laimi prizines vietas, garsina Lietuvą ir, žinoma, mūsų rajoną, Gargždus, tačiau nedažnai juos girdime ir matome patys. Tad ruošiantis festivaliui „Ruduo Gargžduose“ kilo mintis surengti ir mokinių, ir jų mokytojų bendrą koncertą“, – sakė Gargždų kultūros centro direktorės pavaduotoja Asta Vaičiulienė. Jos nuomone, kartu su Gargždų muzikos mokyklos mokytoju ekspertu, saksofono virtuozu Sigitu Stalmoku įgyvendinta idėja festivalio programą paįvairinti mokinių ir mokytoju bendru koncertu pasiteisino, nors į nemokamą koncertą atėjo nedaug klausytojų. „Dėl to, žinoma, gaila. Gal mes persisotinę renginių, kurių tikrai šiuo metu gausu, gal ne visus traukia džiazas?“ – svarstė festivalio „Ruduo Gargžduose“ sumanytoja. Vis dėlto kitąmet ji mano į festivalio sūkurį pakviesti ne tik Gargždų muzikos mokyklos, bet ir Priekulės jaunuosius talentus ir pedagogus.
Gargždų muzikos mokyklos direktorė Danutė Ruškytė sakė nenusivylusi, kad žiūrovų anšlago nebuvo: „Mūsų ugdytinius salė sutiko šiltai, jiems plojo, net bisavo. Į mokinių koncertą, mano nuomone, susirinko gana nemažai žiūrovų. Žinoma, jei būtų vykęs Muzikos mokyklos salėje, klausytojai būtų netilpę.“
Skatina bendruomeniškumą
Bendri ugdytinių ir mokytojų koncertai Gargždų muzikos mokykloje – ne naujiena. Jie, pasak Gargždų muzikos mokyklos džiazo ir moderniosios muzikos skyriaus vadovo S. Stalmoko, vyksta jau 7 metus du kartus per metus. Tačiau Kultūros centro salėje toks pasirodymas buvo pirmas. Jo repeticija prasidėjo iki koncerto likus keturioms valandoms, tad buvo ir jaudulio, ir nuovargio. „Mokiniai turi pamatyti, kaip atrodo muzikanto gyvenimas scenoje, pradedant repeticija, garso repeticija, kuri yra labai sudėtingas procesas. Scena įpareigoja, o joje patiri visko: ir klaidų, ir kuriozų“, – trečiadienį, atslūgus įtampai, sakė ne vieną talentą išugdęs pedagogas. Tačiau, jo nuomone, mokiniams svarbu ne tik tobulinti muzikinius gebėjimus, bet ir pasijusti bendruomenės dalimi. „Po vieną mes nedaug ką galime. Buvimas kartu scenoje mus suartina. Kai groji dviese ar trise, reikia vienam kitą jausti. Ir jau po pirmos repeticijos įvyksta pokytis“, – patirtimi dalijosi mokytojas.
Dalyvauti šiame festivalyje, kaip pastebėjo S. Stalmokas, – atsakomybė. Todėl iš panašiai 50 Gargždų muzikos mokyklos džiazo ir moderniosios muzikos skyriaus mokinių festivalio „Ruduo Gargžduose“ scenoje pasirodė 15 jaunųjų atlikėjų.
„Reta, kad mokinys, nepakankamai pasiruošęs, veržtųsi į sceną. Ne visi į ją ir nori – yra vaikų, kurie niekada nenori – jiems tiesiog smagu būti klasėje, muzikuoti, juokauti, smagiai leisti laiką ir paslaptingu būdu vis turtėti“, – apie tai, ką išgyvena mokiniai, pasakojo jų ugdytojas.
Pagarba žiūrovui
„Džiazas toks žanras, kuris išlaisvina ir žiūrovą, ir muzikantą, tačiau taip nepamaitina, kaip akademinė muzika. Ne veltui savo mokiniams sakau: džiazui per šimtas metų, o akademinei muzikai – per pusantro tūkstančio. Mokinius mokau paprastai: yra du žiūrovai, privalai jiems groti. Ir negalvot nei apie save, nei apie žiūrovus, nes jei galvosi, kaip pasirodysi, kiek žiūrovų salėje, sėkmė bus labai trumpa, – dėstė S. Stalmokas. – O jei pamiršti scenoje save ir tik groji, sėkmė garantuota, gal ne dabar, bet po dešimties metų tikrai.“ Muzikos mokytojas sakė mokiniams nebijantis kalbėti apie tikėjimą į Dievą, kad jie pajustų, kiek gali būdami vieni, o kiek pasiprašę Dievo pagalbos. „Mokiniai galėtų paliudyti, kad įvyksta mažų stebuklėlių. Tikėjimas ir menas yra labai tapatūs, nes ir vienur, ir kitur labai daug paslapties, kuri atsiveria per gyvenimą“, – įsitikinęs tikėjimo galia talentus ugdantis S. Stalmokas.
Netrukus nuskambės paskutiniai festivalio „Ruduo Gargžduose“ akordai. Spalio 29 d. 18 val. Gargždų kultūros centre vyks virtuoziško garso estetų sambūrio „Subtilu-Z“ koncertas „Įsijunk gyvenimą“. Nepraleiskime progos pasimėgauti gera muzika.
- Koncerte „Vizija“ dalyvavo Gargždų muzikos mokyklos džiazo ir moderniosios muzikos skyriaus mokytojai Edita Rukienė, Vaidotas Rukas, Justas Katauskis, Dainius Kažukauskas, Antanas Balsys, Marijus Sūdžius, Sigitas Stalmokas, Elena Tislenka ir mokiniai Jokūbas Žemgulis, Nojus Ažuolas Jocys, Barbora Račkauskaitė, Beatričė Gadeikytė, Jazmina Preibytė, Minija Skarballiūtė, Dominykas Antanavičius, Dovydas Piaulokas, Ugnė Budginaitė, Julija Bendikaitė, Deimantė Piaulokaitė, Aistis Bielkauskas, Domas Dragūnas, Tauras Kuprys ir Renaldas Monstavičius.
Laima ŠVEISTRYTĖ
Donato BIELKAUSKO nuotr.