EP nariai: „Apginti savo žmonių širdis ir protus nuo hibridinės invazijos, kuriai Kremlius gerai pasirengęs, yra žymiai sudėtingiau

Europos Parlamento nariai Andrius Kubilius ir Rasa Juknevičienė, aptardami savaitės įvykius, kalbėjo apie požiūrio skirtumus Lietuvoje ir svetur, bei skirtingai atspindimą ir vertinamą realybę. Stebint tarptautinę žiniasklaidą ir politikų nuomones socialinėje erdvėje dažnai situacija atrodo kitaip, nei stebint tik lietuviškąją, ypač, kai sakoma, kad jokios karinės grėsmės iš Kremliaus nėra, kam apskritai eskaluojamas karo klausimas ir t. t.

„TS-LKD pradėjus vadovauti Vyriausybei, pasikeitė ne Lietuvos užsienio politikos kryptis, bet opozicijos elgesys ir laikysena. Tai ypač atsiskleidžia girdint Gintautą Palucką, kartais kalbantį, sakyčiau, visiškus vėjus. Jau nekalbu apie Ramūną Karbauskį, kurio pasisakymai jau nestebina, nes jis – primenu – organizavo referendumą prieš NATO; kai stojome į ES, rašė straipsnius, kad turime atidėti narystę 15 ar daugiau metų. Buvo tas, kuris vijo iš Lietuvos energetiškai svarbius amerikiečių projektus. Buvo tarp tų, kurie organizavo referendumą dėl Visagino atominės elektrinės statybos ir dėl to mes dabar turime Astravo atominę elektrinę šalia. Žmonės dažnai užmiršta, kas buvo anksčiau. Visi opozicijos atstovai dabar choru bando oponuoti Vyriausybei, Saulius Skvernelis, jaučiu, irgi tam pritaria. Bet kai paklausai CNN, BBC ar skaitai pranešimus iš JAV, tai toks vaizdas, kad jie oponuoja Joe Baidenui, Borisui Jonsonui, Ursullai von den Leyen arba kitiems Vakarų politikams, kurie rodo pavydėtiną vienybę šioje situacijoje“, – sakė R. Juknevičienė.

Pasak A. Kubiliaus, opozicijos kalbose įsivyravo bandymas įtikti merkantiliniams interesams, kai viskas suvedama į biznį, net nežiūrint į tai, kaip elgiasi tų šalių diktatoriai. Kinta ir mūsų opozicijos elgesys. Pavyzdžiui, dar neseniai reikalavę užsienio reikalų ministro atsistatydinimo dėl tebevykstančio trąšų tranzito, dabar jau priekaištauja, kodėl Lietuva, įgyvendindama JAV sankcijas sustabdė  baltarusiškų trąšų tranzitą į Klaipėdos uostą.

„Sankcijų reikia tam, kad padėtume Baltarusijos žmonėms pasiekti tai, ko jie siekia – demokratijos, autoritarinio režimo atsikratymo. Jeigu neįgyvendintume JAV sankcijų,  mums grėstų ir tai, kad tos pačios sankcijos galėtų būti pritaikytos ir, pavyzdžiui, Lietuvos geležinkeliams“, – sakė A. Kubilius.

Įvertinęs opozicijos elgesį A. Kubilius sakė su nostalgija prisimenantis senąją socialdemokratų kartą, kurią kritikuodavome už korupciją, stagnaciją, kitus dalykus, pravardžiuodavome „bebrais“, bet su kuriais buvo galima rasti sutarimą esminiais klausimais, ypač – užsienio politikoje. Tuo tarpu šiandien baisu net pagalvoti, kokia būtų užsienio politika, jei dabartinė opozicija ateitų į valdžią.

„Pasikeitė būtent opozicijos požiūris į užsienio politiką ir jie bando tą užsienio politiką daryti kitokią. Deja, Lietuvos sąlygomis ta kitokia užsienio politika yra naudinga Kremliui ir Lukašenkai“, – sakė R. Juknevičienė. Panašiai dabar EP elgiasi nebent vengrai, kai Ukrainoje kilusi karo grėsmė, o jie kelia savo tautinės mažumos teisių pažeidimus dėl mokyklų ir panašių klausimų, taip stabdydami NATO ir Ukrainos bendradarbiavimo galimybes, ir tokiu būdu keldami pavojų visai Ukrainai, taip pat ir Ukrainoje gyvenantiems vengrams.

Parlamentarai apgailestavo, kad šiuo klausimu nesigirdi Prezidento balso, nors ir tiki, kad jis palaiko Vakarų poziciją.

„Europos valstybių premjerai, prezidentai, kitų demokratinių šalių lyderiai vyksta į Ukrainą, kalbasi, suteikia įvairių iniciatyvų galimybes. Mūsų šalies užsienio reikalų ministras, Premjerė važiuoja į Ukrainą artimiausiu metu. Tuo tarpu Prezidentas šiomis dienomis labiau nori kalbėti apie PVM mažinimus ir t.t., bet ne apie tai, kas jam priklausytų pagal Konstituciją“, – sakė A. Kubilius.

„Čia ir lygini su Valdu Adamkumi, kurio pavyzdžiu sakosi norintis sekti Gitanas Nausėda. Deja…“, – kolegai antrino R. Juknevičienė.

A. Kubilius prisiminė vieną iš anksčiau kartu su R. Juknevičiene rašytų Rusijos sulaikymo strategijų, kurios rengimo metu buvo studijuojami Rusijos dokumentai, jų strateginės nuostatos.

„Man kartais atrodo, kad jiems sekasi jas įgyvendinti, net ir dėl Lietuvos. Viena iš ryškaus hibridinių karų lyderio K. Kosačiovo frazė buvo labai paprasta, kad jie Kremliuje tuo metu (2014 metais) sielojosi, kad tokiose „pakraščio“ šalyse kaip Lietuva, išsiveržusiose į Vakarus, valstybėse politinis elitas yra labai provakarietiškas ir jo negalima pakeisti. Tuomet Kremliaus planas buvo su visomis hibridinėmis propagandomis, operacijomis apeliuoti į, kaip jie rusiškai sako „narod“, į liaudį, į giluminę minią su labai paprastais signalais – „gal jūsų politinis elitas padarė klaidą pasirinkdamas Vakarų kryptį?“. Dabar tai vyksta ir mes matome rezultatą“, – sakė EP narys.

„Svarbu, kad tą suprastų ir provakarietiški apžvalgininkai bei politikai, kad tai yra žaidimas su ugnimi, žaidimas su visais „celofanais“, su Paleckiu, su visais veikėjais, kurie saugumo departamento buvo įvardyti, kaip (kai kurie) jau teisti už bendradarbiavimą su Kremliaus spec. tarnybomis. Ir kad visas žaidimas, kuris vyksta su jais: ar tai būtų bandymai dalyvauti antivakserių judėjime, ar bandant sugrąžinti vyresniojo Landsbergio daužymą, kad tai yra Kovo 11-osios krypties daužymas. Tai yra bandymas pakeisti Lietuvos kryptį. Ne tik užsienio politikos, bet ir apskritai – Lietuvos kryptį“, – pabrėžė R. Juknevičienė. – Ir tai nėra tik nepasitenkinimas Vyriausybe. Tai daug pavojingesni procesai, kuriuos turi užčiuopti ir tokios tarnybos kaip Valstybės saugumo departamentas“.

A. Kubilius, prisimindamas jau anksčiau minėtą Kremliaus strategiją, sakė, kad apginti teritoriją labai svarbu, tačiau toje gynyboje yra daugiau aiškumo, nes yra aiškus priešas, jo ginklai: artilerija, tankai ir pan., „bet apginti savo žmonių širdis ir protus nuo hibridinės invazijos, kuriai Kremlius gerai pasirengęs, yra žymiai sudėtingiau.“

Kovą organizuojamas neformalus „Europos ir Taivano dialogas apie demokratijos gynybą“.

„Taivanas patiria labai panašius pavojus iš Kinijos. Matant, kaip Kinija bando hibridiniais metodais daryti įtaką Taivano žmonių nuomonei, man kartais atrodydavo, kad tik pakeisk pavadinimą – įrašyk Kremlius ir Rusija – ir girdėsi tą patį, ką mes stebime Lietuvoje. Bet tai, kaip nuo tokių hibridinių atakų Taivanas yra išvystęs savo demokratijos gynybos sistemas, tai mums dar toli iki tokio lygio ir mes turėsime galimybę kovą kalbėtis ir mokytis iš jų“, – sakė A. Kubilius.

„Lietuvoje patys politikai dalyvauja toje erozijoje, kuri ardo Kovo 11-osios Lietuvos krypties pamatus. Čia nėra kokia nors konservatorių kryptis ir buvusieji socialdemokratai suprato atkurtos valstybės krypties gynimo svarbą,“ – sakė signatarė R. Juknevičienė, dabar priekaištaujantiems dėl vertybinės užsienio politikos primindama, kad iki 1940-ųjų Lietuva turėjo labai pragmatišką politiką dėl SSSR – nepykdyti ir neinformuoti Lietuvos žmonių, tačiau kuo tai baigėsi, visi puikiai žinome. „Dabar mes esame tokio proceso pradžioje ir dar pats laikas bandyti jį stabdyti“, – sakė R. Juknevičienė.

„Kas mums gali padėti – tai istorijos pamokos. Ir ačiū Dievui, stebuklas, kad per šį laikotarpį spėjome tapti NATO ir ES nariais. Tai mus gali apsaugoti net ir nuo mūsų pačių kvailysčių“, – baigdamas pokalbį sakė A. Kubilius.

Visą pokalbį klausykite:

EP narių biuro informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content