Europos paveldo dienose – dėmesys piliakalniams

„Kaip tik šiomis dienomis suderintas Kalniškės piliakalnio sutvarkymo ir pritaikymo turizmo reikmėms II etapo statybos darbų projektas ir gautas statybą leidžiantis dokumentas“, – sako Administracijos direktoriaus pavaduotoja L. Liutikiene.Vasara jau ritasi į antrą pusę, bet turizmo sezonas Lietuvos pajūryje, taip pat ir mūsų rajone – pačiame įkarštyje. Piliakalnių metais skiriame nemažai dėmesio jiems. Šiemet Europos paveldo dienų tema „Kultūrinis kraštovaizdis: nuo piliakalnių iki miesto bokštų“. Apie renginius Klaipėdos rajone, vyksiančius rugsėjo 15−16 dienomis, bei kitus su piliakalniais susijusius dalykus, kultūrinį turizmą kalbamės su Administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikiene.

Dabar žmonės, prieš keliaudami kur nors, informacijos ieškosi internete, − čia galima surasti visus žinomus kultūros ir gamtos objektus, jų aprašymus, daugumą galima net interaktyviai apžiūrėti. Ar Europos paveldo dienų renginiai padeda papildomai gauti informacijos besidomintiesiems?

Kaip žinome, idėja pradėti rengti Europos paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 metais ir labai greit išpopuliarėjo, tapo remiama Europos Tarybos ir Europos Sąjungos. Kuo toliau, tuo daugiau žmonių lanko šiuos renginius ir taip giliau susipažįsta su įvairių sričių kultūros paveldo objektais, kurie kartais ir nėra labai žinomi, pastebimi. Vadinasi, žmonėms reikia gilesnių žinių, išsamesnio įvairių sričių paveldo objektų pažinimo, − kad savo akiratį plėstume ne tik platyn, bet ir gilyn. Šis paveldo objektų suaktualinimas ir pažinimas paskatina ir vietos valdžios institucijas bei gyventojų bendruomenes imtis priemonių juos iš naujo atrasti, tvarkyti, taip pat ir pritraukti turistų.

Šiemet Paveldo dienoms skirtos dvi dienos – taigi kviečiu visus dalyvauti, − juolab kad programa iš tiesų numatoma įdomi, turininga ir prasminga. Kultūros paveldo departamentas skelbia, jog „renginiai yra skirti visuomenei, siekiant ją supažindinti su kultūros paveldu, parodyti tai, kas paprastai yra visuomenei neprieinama, aktualizuojant vienokią ar kitokią kultūros paveldo sritį. Labiausiai tikimasi šia programa sudominti moksleivius ir paskatinti juos domėtis tiek savo šalies kultūra, istorija, tiek ir kitų Europos šalių kultūros paveldu“.

Manyčiau, mūsų organizuojamuose renginiuose tikrai turėtų dalyvauti ir mokiniai, nes numatomos priemonės padės įsisąmoninti, kuo svarbus yra mūsų valstybės ankstyvosios raidos palikimas – didingieji piliakalniai.

Esate komisijos, kuri šiuo metu jau yra sudariusi preliminarią programą Europos paveldo dienoms paminėti, pirmininkė. Kas numatyta toje programoje? Kokias priemones turite omenyje, sakydama, kad tai gali sudominti ir moksleivius?

Manau, kad visos numatomos priemonės tinkamos tiek moksleiviams, tiek suaugusiesiems – taip pat ir rajono svečiams.

Rugsėjo 15 d. nuo 14 val. viešbučio „Lijo“ konferencijų salėje yra numatomas seminaras-diskusija „Klaipėdos rajono piliakalniai: jų reikšmė ir išsaugojimo ypatumai“. Seminare numatoma, kad pranešimą apie Piliakalnių metus bei Klaipėdos rajono piliakalnius skaitys doc. dr. Gintautas Zabiela. VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“ direktorius, archeologas Zenonas Baubonis bei projektų autorė Rimantė Vaitekonytė-Mačiulienė pristatys projekto „Kalniškės piliakalnio pritaikymas kultūros ir viešojo turimo reikmėms“ I ir II etapo darbus bei papasakos apie piliakalnių tvarkymą ir priežiūrą. Diskusijoje su bendruomene bus kalbama apie vietos bendruomenių vaidmenį saugant piliakalnius bei pristatyta naujai perleista G. Zabielos ir Z. Baubonio knyga „Klaipėdos rajono piliakalniai“.

Renginį organizuoja Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Sonata Šmatauskienė, smagu, kad prisideda ir Gargždų bei Vėžaičių bendruomenės.

Rugsėjo 16 d. nuo 11 val. numatoma nemokama ekskursija autobusu „Piliakalnių kelias Klaipėdos rajone“ aplankant Kalniškės, Skomantų, Veiviržėnų, Žvaginių piliakalnius. Ekskursiją organizuoja Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras. Tądien nuo 15 val. numatoma ir pažintinė kelionė (ekskursija) „Litorinos taku iki Kukuliškių piliakalnio“. Naujai atrastą Kukuliškių piliakalnį pristatys kraštotyrininkas, žurnalistas Denisas Nikitenka. Ši ekskursija organizuojama kartu su Pajūrio regioniniu parku ir Kark-lės bendruomene.

Galbūt, be numatytų priemonių šioje programoje, dar kas nors yra planuojama piliakalniams aktualizuoti?

Kaip tik šiomis dienomis suderintas Kalniškės piliakalnio sutvarkymo ir pritaikymo turizmo reikmėms II etapo statybos darbų projektas ir gautas statybą leidžiantis dokumentas. Artimiausiu metu bus perkami rangos darbai ir statybos techninė priežiūra. II etapo statybos projekte numatyta nemažai darbų, − tarp jų ir neįgaliesiems patogaus tako įrengimas, taip pat bus kertami menkaverčiai želdiniai ties Tilto gatve, kad būtų matomi piliakalnio išraiškingi bruožai iš pietų pusės, prie Tilto gatvės bus įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, piliakalnio papėdėje į šią aikštelę bus įrengti mediniai laiptai, mediniai tilteliai-takeliai bei terasiniai takai, − taip bus suformuotas pažintinis takas išraiškingame piliakalnio šlaite ties bevardžiu upeliu ir sujungtas su jau I etape įrengtais takais, kurie veda į pagrindinę piliakalnio apžvalgos aikštelę. Pagrindinėje piliakalnio terasoje ant pylimo bus įrengta dar viena apžvalgos aikštelė. Ties upelio vaga planuojama sutvirtinti nuslinkusius ir pažeistus šlaitus, numatomas ir Gargždų akmens apšvietimas. Minėtiems sprendiniams įgyvendinti reikia apie 300 tūkst. eurų.

Rajono žmonių, turistų pamėgta vieta atrandama ir naujų bei prikeltų tradicijų puoselėtojų. Mūsų rajone neseniai vyko respublikinis ekologų suvažiavimas, kuriame surengė pasirodymą baltų vikingais vadinamų kuršių genties istorijos, rekonstrukcijos ir kultūros populiarinimo klubas „Pilsots“. Lietuvoje tai pirmoji kuršių gyvąja istorija besidominčius žmones vienijanti organizacija, supažindinanti su kuršių genties istorija, tradicijomis ir rūbais. Manyčiau, tokius ir panašius pasirodymus ne tik stebėti, bet pagal savo galimybes surengti galėtų ir mūsų rajono moksleiviai, − tai būtų papildoma galimybė pažinti visos Lietuvos istoriją per savo krašto palikimą.

Žinoma, nepamirštami ir kiti piliakalniai. Žvaginių piliakalnio pietiniame šlaite ties kapinėmis šiais metais numatoma įrengti medinius laiptus, nupirkta paslauga trejiems metams prižiūrėti ir tvarkyti labiausiai lankomus Kalniškės, Skomantų ir Žvaginių piliakalnius. Eketės piliakalnio sutvarkymas ir pritaikymas taip pat yra vienas iš Klaipėdos rajono savivaldybės prioritetų planuojant lėšas Klaipėdos rajono piliakalniams sutvarkyti. Šiuo metu rengiami Eketės piliakalnio žemės sklypo formavimo kadastriniai matavimai žemės sklypo planui parengti ir įregistruoti Nekilnojamojo turto registre. Sendvario seniūnijos iniciatyva šiemet sutvarkyta Eketės piliakalnio aikštelė – iškirsti menkaverčiai medžiai ir krūmai, sutvarkytos piliakalnio prieigos.

Kaip mes visi galėtume populiarinti savo krašto paveldą ir prisidėti prie jo puoselėjimo?

Populiarinti savo paveldą turime ne tik pasiimdami gatavą produktą – džiaugtis Europos Sąjungos ir/ar Savivaldybės lėšomis atnaujintais objektais, bet ir padėti juos prižiūrėti, − nes seniūnijos neturi tiek daug pajėgų kokybiškai visus metus prižiūrėti piliakalnių. Taigi, labai dėkoju Kultūros skyriaus vyriausiajai specialistei Sonatai Šmatauskienei už visus administravimo ir organizacinius darbus, gyventojų bendruomenėms, kitoms organizacijoms ir švietimo įstaigoms, kurios prisideda prie piliakalnių priežiūros, ir dar kartą noriu paraginti jungtis kuo daugiau mūsų krašto žmonių tvarkyti piliakalnius bei teikti pasiūlymus dėl jų tvarkybos bei aktualizavimo savo vietovės seniūnijai arba Savivaldybės administracijos Kultūros skyriui el. paštu sonata.smatauskiene@klaipedos-r.lt, tel. (8 46) 47 15 66.

Taigi, Europos paveldo dienos mūsų rajone – rugsėjo 15−16 dienomis, − dalyvaukime, pažinkime ir atraskime iš naujo savojo krašto paveldą!

Kalbėjosi Daiva BELIOKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių