Gardžiuokimės su… gargždiške Birute Stonkuviene

„Mėgstu gaminti paprastus patiekalus, kuriuos valgo šeimos nariai, pavaišinu ir koleges. Jos kartais stebisi, kaip iš miežinių kruopų tokią skanią košę su tarkiais arba su daržovėmis išverdu“, – paklausta apie šeimininkavimą virtuvėje šypsojosi Birutė Stonkuvienė, dirbanti viename prekybos centre Gargžduose. Ji prisipažino su malonumu ruošianti žuvies ir mėsos patiekalus, bet nemėgstanti miltinių kepinių.
„Marčiai, kai laukėsi pirmagimio, gamindavau cibulynę kas antrą dieną. Paskui ilgai nebenorėjo“, – prisiminė B. Stonkuvienė, dviejų sūnų ir marčių jau paprašyta Kūčioms paruošti šio gaivaus tradicinio patiekalo. Iš kaimynystėje gyvenusios mokytojos Danutės Prunskienės cibulynę išmokusi gaminti Birutė ja mėgaujasi ne tik per šventes.
Kiti Birutės šeimos pamėgti patiekalai – taip pat laiko patikrinti: kastinys, šmakalas, balandėliai, šaltibarščiai, kepta žuvis, įvairios košės. Daugelis jų tinka visais metų laikais. Nors įprasta kastinį sukti iš naminių pieno produktų, Birutė sugeba ir iš parduotuvėje pirktų. „Jei dieną žadate sukti kastinį, jau ryte iš šaldytuvo išsiimtą sviestą ir kefyrą padėkite prie radiatoriaus, kad atšiltų. Beveik litrui kefyro arba rūgpienio reikės dviejų gabaliukų po 180 g 82 proc. sviesto“, – paaiškino Birutė. Dubenyje šiltą sviestą reikės sukti į vieną pusę mediniu šaukštu po truputį pilant kefyrą. Baigiant įberti pagal skonį druskos, pipirų, susmulkinto česnako ar kmynų. Kai sviestas su kefyru sutirštės, kastinys bus susuktas. Galima dedant po šaukštą į lėkštę sudėlioti gėlytę. Palaikius kastinį šaldytuve, beliks išsivirti bulvių su lupena ir valgyti.
Birutė gamina ir šmakalą. Kadangi gyvena mieste ir krosnies neturi, silkę, nuvarvinusi aliejų, deda į keptuvę, užvožia dangtį ir gerokai pakepina, kad apdegtų. Dar geriau patiekalui tinka sūdyta silkė. Kadangi silkę reikia gerokai pakepti, langus pataria atsidaryti iš karto… Sugrūdusi apdegusią silkę Birutė užpila kefyru arba rūgpieniu, pripjausto krapų, svogūnų laiškų ir patiekia su virtomis bulvėmis.
Cibulynės receptas
Reikės apie 400 g sūdytos silkės (geriausia su galva), vieno svogūno, acto, 1 l vandens, dviejų arba trijų vidutinio dydžio bulvių.
Išvalytą silkę suvynioti į laikraštį (tiks ir „Banga“), pašlapinti jį vandeniu ir dėti į krosnį ant anglių. Pavartyti, kad apdegtų. Neturint krosnies, galima silkę padeginti keptuvėje, nenaudojant jokio riebalo. Keptuvę uždengti dangčiu ir kepti. Kai atsiranda skysčio, nupilti. Kai apdega, ataušinti.
Sutrinti dvi virtas bulves ir sumaišius su silke sugrūsti. Susmulkinti svogūną (galima sutarkuoti) ir sumaišyti su silke ir bulvėmis, įberti kvapiųjų pipirų arba kelių rūšių pipirų mišinio, druskos pagal skonį, supilti 1 l vandens, pagal skonį – acto ir išmaišyti.
Prie cibulynės išsivirti su lupenomis bulvių.
Laima ŠVEISTRYTĖ
Asmeninio archyvo nuotr.