Gargždai pirmąkart istoriniuose šaltiniuose paminėti 1253 balandžio 4 d.

Ne balandžio pokštai, o istoriniai šaltiniai byloja, kad Gargždai pirmąkart paminėti 1253 balandžio 4 d. Tai, kad miesto gimtadienio šventė organizuojama vasaros pradžioje nereiškia, kad Gargždų gimtadienio data yra būtent tomis dienomis. Šventė šiltuoju metų periodu vyksta dalyvių ir žiūrovų patogumui: vasarą galima organizuoti renginius lauke ir jais džiaugtis įvairiose miesto erdvėse, Minijos slėnyje.

Gargždų krašto muziejus jau anksčiau yra informavęs, kad 1253 m. balandžio 4 d. pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėti Gargždai. Šis paminėjimas siejasi su 1252 m. Livonijos ordino pradėtu Pietų Kuršo užkariavimu. Tais pačiais 1252 m. buvo pastatyta Klaipėdos pilis. 1253 m. sudaryti išsamūs Kuršo dalybų aktai, pagal kuriuos visa Kuršo teritorija suskirstyta į tris dalis ˗ dvi dalys turėjo atitekti Livonijos ordinui, viena Kuršo vyskupui Henrikui. Dalybų metu pasirašyti du atskiri aktai. Pirmuoju pasidalintos tuo metu vokiečių jau užvaldytos Šiaurės Kuršo žemės, antruoju pasiskirstyta Pietų Kuršo teritorija, kuri dar nebuvo nukariauta. Būtent šiame dokumente tarp kitų 44 toponimų minimas ir Gargždų vietovardis, kuris istorikų siejamas su Kalniškės-Gargždų piliakalniu.

Šiemet Gargždai švenčia 770-ąjį miesto įkūrimo jubiliejų. Klaipėdos rajono savivaldybė įvairius renginius planuoja visusiems metams, tačiau pagrindiniai šventiniai renginiai – koncertai Minijos slėnyje, parodos, sporto varžybos – vyks birželio pradžioje. Deja, kada tiksliai buvo įkurta Gargždų gyvenvietė, nustatyti kol kas neįmanoma. 2014 m. archeologinių tyrimų metu aptiktos medinės pilies konstrukcijos datuojamos III a. po Kr.

Vitos VITAITĖS nuotr. Gargždų krašto muziejus primena, kad 1253 m. balandžio 4 d. pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėti Gargždai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių