Gargždiškiai gudrumą sudeda į robotus
Gargždų laisvalaikio centre veikiantis elektronikos ir robotų kūrėjų būrelis puoselėja viltį pasaulyje aistras keliančias robotų varžybas surengti Gargžduose. Technikos mėgėjai norėtų įtikinti, kad robotas – ne šiaip judantis daiktas, bet programuotojo sukurtas stebuklas. Moksleiviai neseniai grįžo iš tarptautinių varžybų Austrijoje ir Latvijoje, kuriose į gargždiškius nukrypo net robotų tėvyne vadinamos Japonijos elektrotechnikų žvilgsniai.
Pelnė Europos dėmesį
Balandį Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro komanda spėjo nuvykti į du tarptautinius robotų kūrėjų turnyrus. „Robot Challenge“ varžybos Austrijoje yra didžiausios Europoje. Į jas šiemet susirinko net 640 dalyvių iš Meksikos, Turkijos, Ispanijos, Lenkijos, Rusijos, Rumunijos ir kitų šalių. Gargždiškiai nesistebi, kad daugiausia būta meksikiečių, o rumunai savo šalyje iš robotų rengia tikrą šou – filmuoja, reklamuoja. Šiose šalyse robotų kūrėjus stipriai remia privatus verslas.
„Robot Challenge“ lietuviai prizinių vietų nepelnė. Jie pasiekimu laiko tai, kad savo „Mini sumo“ grupėje pavyko prisibrauti iki pusfinalių ar ketvirtfinalių. Tapus nugalėtojais robotų kūrėjams atsivertų plačiausias horizontas – galima sulaukti kvietimo į pasaulinį turnyrą Japonijoje.
O štai robotikos varžybose Latvijoje Laisvalaikio centro programuotojams lygių jau nėra. Ir pernai, ir šiemet mūsų vaikinai parsivežė pirmosios vietos laurus.
Planuoja varžybas namuose
Elektronikos ir robotų kūrėjų būrelio vadovas Donatas Srėbalius džiaugiasi, kad entuziastus palaiko Klaipėdos universitetas, rėmęs kelionę į Austriją. Pradedama bendradarbiauti ir su Šiaulių universitetu, bet robotų kūrėjų pomėgis Lietuvoje dar menkai vertinamas. Gal dėl to, kad ir pačių kūrėjų nėra daug. Turbūt daugiausia jų ir yra Gargžduose, taip pat Kretingoje, Klaipėdoje.
Pomėgį populiarinti žadama pasaulio robotų kūrėjus pakvietus į Lietuvą. Labai gali būti, kad tokia garbė teks Gargždams. Mūsų technikai jau yra sudominę organizatorius kitose šalyse, tad jų kvietimas atrodytų solidus. Nors varžybų lygis priklauso nuo finansavimo, gargždiškiai viliasi rasti pritariančių rėmėjų. Juolab kad patys elektrotechnikos mėgėjai mielai rems varžybas savanoriaudami.
Paslaptis – programavime
Robotų kūrėjų tarptautinėse varžybose Gargždams pastaruoju metu atstovauja būrelio penkiukė: Patrikas Paškauskas, Justinas Valius, Justas Zakrasas, Eimantas Tolis ir Arnas Gailevičius. 6–8 klasių moksleiviai rungiasi jau minėtoje „Mini sumo“ robotų klasėje. Jų mažyčiai robotai specialiame ringe užprogramuojami taip, kaip iš anksto numato kūrėjas, o tada jau stoja į kovą su priešininko robotu. Laimi tas, kurio robotas kitą išstumia už ringo ribų. Kokių konstravimo ir programavimo gudrybių prigalvojo „priešas“, vaikinai gali tik spėlioti. Taigi pagrindinis darbas prieš varžybas – sumaniai konstruoti pačiam.
Vadovas D. Srėbalius kaip savarankiškiausią gyrė J. Valių: „Justinas gali vienas pats sukonstruoti ir užprogramuoti savo robotą. Jam auklės jau nereikia.“ J. Zakrasas rimčiau susidomėjo po pirmųjų azartiškų varžybų, tad neabejojama, kad laimėjimai vaikus motyvuoja. Eimantas, Arnas, Patrikas irgi sparčiai mokosi, o paklausti, kaip jų užsiėmimą vertina namiškiai, berniukai patikina – jie itin palaiko. Kam nepatiktų būrelis, kuriame mokoma perprasti elektrotechnikos gudrybes? Dėl to į daugelį varžybų (ypač užsienyje) kai kuriuos vaikus lydi entuziastai tėčiai.
Kompaniją varžybose jauniesiems robotų kūrėjams palaiko ir būrelio pirmtakai, dabar jau studijuojantys gargždiškiai. D. Srėbalius džiaugiasi, kad du iš trijų jo auklėtinių – Dovydas Putrius ir Dainius Jankus pasirinko mokslus, susijusius su elektronika. Jie, taip pat gargždiškis Donatas Norvilas pagal galimybes lydi kelionėse ir patys į ringą stato savo robotus.
Jolanta VENSKUTĖ