Gargždų atviras jaunimo centras ateityje gali konkuruoti su miesto kavinėmis

Nepaisant pasaulinės pandemijos, jaunuoliai iš užsienio domisi savanoryste Gargždų atvirame jaunimo centre (GAJC). Laikantis karantino sąlygų centre vyksta riboti gyvi susitikimai, taip pat teikiama emocinė pagalba, užtikrinamos prasmingo laisvalaikio veiklos. Tarptautiniai savanoriai suteikia savų pliusų – dalijasi asmenine patirtimi, užsiima švietėjiška veikla.

Iš kairės: iš Vokietijos atvykęs savanoris Finn‘as Wattchow‘as, jaunimo darbuotoja Aleksandra Lobaškova, savanorė Vasarė Gedmintaitė.

Padėti jaunam žmogui

GAJC jaunimo darbuotoja Aleksandra Lobaškova teigia, kad centre galima išbandyti skirtingų kūrybinių, pramoginių bei edukacinių veiklų. „Mūsų, kaip jaunimo darbuotojų, tikslas yra padėti jaunam žmogui pamatyti, kiek daug gali. Džiaugiamės, kad prisidedame prie jaunuolio savęs paieškos proceso nepaisant to, kad ši kelionė yra ilga, o jame pasitaiko įvairių netikėtumų“, – kalba darbuotoja.

Į šią pažinimo kelionę veda įvairios centro vykdomos veiklos. „Laikantis karantino sąlygų, kiekvienas jaunimo darbuotojas šiuo metu veda savo grupinį užsiėmimą kartą per savaitę su viena jaunuolių grupe. Vykdome ir stalo žaidimų, maisto gaminimo vakarus. Pastarieji jau tapo mūsų centro klasika – nenustebsime, jei jaunuoliai po kelių mėnesių galės drąsiai konkuruoti su Gargždų miesto kavinėmis!“ – sako A. Lobaškova.

Be grupinių veiklų, jaunimo darbuotojai ir psichologė priima individualioms konsultacijoms. „Mes padedame jaunuoliams įveikti COVID-19 karantino sukeltus emocinius sunkumus, pasirinkti karjeros kryptį, rasti darbą, o kartais tiesiog įveikti savikritiką ir patikėti savimi. Beje, reikšminga dalis individualių konsultacijų skirta būtent pagalbai su namų darbais, ypač su lietuvių ir užsienio kalbomis. Tai gali vykti ir laisvu formatu – pasivaikščiojimu su kavos ar arbatos puodeliu lauke, jaukiu laiko praleidimu mūsų centro erdvėse“, – detalizuoja darbuotoja.

Nuo danų kalbos iki psichologijos mokymų

GAJC taip pat vykdo nuotolinius žaidimus, organizuoja ZOOM pokalbius. „Praktikantė iš Ukrainos Asta Nykoniuk kelis vakarus vedė diskusijas besidalindama savo unikalia patirtimi apie studijas, darbą bei gyvenimo ypatybes įvairiuose pasaulio kraštuose. Nuo vasario mėnesio mūsų centre vyko ispanų ir danų kalbos mokymai. Užsiėmimuose visada stengiamės sukurti šiltą, pozityvų ir palaikantį mikroklimatą. Tomis pačiomis vertybėmis vadovavomės vesdami psichologijos mokymus“, – sako A. Lobaškova.

Nors centre savanorių skaičius kinta, tačiau pastaruoju metu jame veikia keturi nacionaliniai ir du tarptautiniai savanoriai: iš Albanijos yra atvykęs Florian‘as Vataj‘us ir savanorė iš Serbijos Nikolija Andrič. „Neseniai išlydėjome savanorį Finn‘ą Wattchow‘ą iš Vokietijos, kuris vykdė veiklą pusę metų. Suprantame, kad COVID-19 stipriai veikia visų mūsų savijautą, savanoriai pasiilgsta kelionių, bendravimo ir savo namų, todėl taikomės prie situacijos ir džiaugiamės, kad jie pasiryžta atvykti į mūsų kraštą pandemijos metu“, – kalba GAJC darbuotoja pridėdama, kad planuojama priimti dar vieną tarptautinį savanorį.

Savanoriai Finn‘as ir Florian‘as sukūrė GAJC TikTok paskyrą, organizavo konkursus, stalo teniso užsiėmimus, filmavo vaizdo klipus socialiniams tinklams, žaidė nuotolinius žaidimus, moderavo ZOOM diskusijas. Taip pat jie įrašė tinklalaidžių, viena jų – „How is life in Lithuania for foreigners?“ (liet. „Koks gyvenimas užsieniečiams Lietuvoje?“).

Savanorė Nikolija atvyko į Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurą turėdama tikslą – dėl Europos solidarumo korpuso savanoriškos veiklos projekto jai buvo suteikta galimybė didinti bendruomenės informuotumą apie autizmo spektro sutrikimus. Nikolijos veiklų tikslas – gerinti žmonių, turinčių autizmo spektro sutrikimų, savijautą. Bendradarbiaudama su psichinės ir fizinės sveikatos sektoriaus specialistais ji kuria programas tikslinei auditorijai – šiuo metu ruošia naujienlaiškį apie autizmą.

Žavi stipri miesto bendruomenė

Florian‘as sako, kad nusprendė savanoriauti GAJC, nes jam įdomu aplankyti Baltijos šalis, todėl Lietuva buvo puiki pradžia. „Gyvenimas Lietuvoje, ypač Gargžduose, man pasirodė gana įdomus, bet ir kupinas iššūkių. Tai mažas miestas, todėl kyla tam tikrų kliūčių, susijusių su kalba ar kultūra“, – akcentuoja vaikinas.

Pasak jo, savanorystė yra puikus pavyzdys, kaip mokytis, susitvarkyti su nežinomais dalykais ir išeiti iš komforto zonos. „Dauguma mūsų pradžioje jaudinosi dėl pandemijos, bet man tai nebuvo problema. Žinoma, jei nebūtų pandemijos, būtų galima padaryti daugiau nei dabar“, – dėsto Florian‘as.

Finn‘as pastebi, kad Gargžduose bendruomenė yra stipri, tačiau į ją kaip užsieniečiui įsilieti sunkiau. Visgi jis džiaugiasi, jog dėl savanorystės turėjo galimybę padėti jauniems žmonėms. „Labiausiai įkvepia matyti, kaip žmonės priima pagalbą ir ją vertina“, – džiaugiasi jaunuolis.

Robertas MACIUS

Gargždų atviro jaunimo centro nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių