„Gargždų viltis“: sunkumai neįveikia būties džiaugsmo

Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos (SIŽGB) „Gargždų viltis“ pirmininkė Dovilė Savickienė be patoso sako, jog buvimas šalia neįgaliųjų dovanoja jautresnį gyvenimo būties suvokimą. Gargždiškė, trijų vaikų mama, apie tai kalba ne knyginėmis frazėmis – jos dvidešimt dvejų metų pirmagimis Saimonas taip ir neišmoko net pats atsigerti iš puodelio. Tačiau Dovilė, ketverius metus vadovaujanti „Gargždų vilčiai“, o dėl sūnaus negalios atsisakiusi karjeros ir kitiems įprasto poilsio, įsitikinusi, jog tokių šeimų bendrystė taip pat gali tapti stiprybės ir kūrybinio įkvėpimo šaltiniu.

SIŽGB „Gargždų viltis“ pirmininkė D. Savickienė: „Tikimės, kad fotokonkursas „Pasaulis mano akimis“ praskaidrins neįgaliųjų ir juos slaugančiųjų kasdienybę. Tai – tarsi savotiškas poilsis nuo rutinos. Viliamės žmonių su negalia kūrybinio proveržio.“

Užtikrinti slaugos atostogas

„Nuo pirmos gimimo akimirkos viena augindama sūnų su negalia patyriau įvairių išbandymų, reikėjo ir dvasinės stiprybės, ir realios paramos – tiesiog pavadavimo kasdieniuose darbuose. Apie poilsį, atostogas galėjau tik svajoti. Pasiaukodama man daug padėjo mama, vėliau sukūriau naują šeimą, tad dabar mano tvirčiausia ir patikimiausia atrama – vyras Saulius ir dvi dukrytės. Be abejonės, savo karjeros ambicijas, darbo paieškas teko ir tenka atidėti neapibrėžtam laikotarpiui“, – sako Dovilė.

Lietuvos negalios organizacijų forumo (LNF) atlikta apklausa parodė, kad „laisvo“ laiko žmones su negalia slaugančios šeimos turi vidutiniškai 6 val. per parą. Į tas 6 val. įeina miegas, maitinimasis, higiena ir kiti visiems suprantami kasdieniniai dalykai: nuėjimas į parduotuvę ar, pavyzdžiui, lankymasis tėvų susirinkime, jeigu šeimoje auga ir kitas vaikas. Tas pats tyrimas parodė, kad faktiškai valandų, kurios praleidžiamos slaugant/prižiūrint specialius poreikius turinčius asmenį, skaičius, svyruoja nuo 42 iki 168 slaugos valandų per savaitę (nuo 186 iki 744 slaugos valandų per kalendorinį mėnesį) arba, esant žmogaus su negalia būklei, nuo 21 iki 35 priežiūros valandų per savaitę (nuo 90 iki 150 priežiūros valandų per kalendorinį mėnesį).

LNF kartu su vaikus su negalia slaugančių ir prižiūrinčių artimųjų grupe kreipėsi į Lietuvos Respublikos Vyriausybę ir atitinkamas įstaigas prašydami užtikrinti kasmetines atostogas nuo slaugos. Jei artimųjų slauga būtų vertinama kaip darbas, tuomet, vadovaujantis LR Darbo kodekso 114 straipsnio 1 dalimi, jis turėtų neviršyti maksimalios 48 valandų per savaitę ribos arba 12 valandų per parą. Taip pat LR Darbo kodekse numatomos bent 28 dienų trunkančios kalendorinės atostogos per metus, tuo metu neįgaliojo slaugos/priežiūros atveju teisės aktuose nėra numatyta jokių nepertraukiamo poilsio nuo slaugos/priežiūros garantijų.

Bendrijos nariai entuziastingi

SIŽGB „Gargždų viltis“ savo veiklą Klaipėdos rajone pradėjo prieš dvidešimt vienus metus. Šiuo metu bendrija vienija 51 šeimą. Per pastaruosius ketverius metus 4 šeimos paliko organizaciją (netektis, gyvenamosios vietos pakeitimas, asmeninės priežastys) ir 3 nauji nariai įsijungė į bendrijos gretas.

D. Savickienė akcentuoja, kad per du dešimtmečius tiek neįgaliesiems, tiek juos slaugantiesiems sąlygos tikrai yra pagerėjusios: veikia neįgaliųjų dienos centrai, vykdomi įvairūs socialiniai projektai ir kt. Tačiau apgailestauja, kad bendrijos veiklą prislopino neišvengiamas karantinas. Šeimose, auginančiose vaikus su negalia, ir dėl nuolatinio nuovargio, ir dėl koronaviruso pandemijos sukeltų apribojimų neišvengiama emocinės įtampos. Todėl dabar ypač skatintinos įvairios kūrybinės iniciatyvos, kaip įveikti šį sunkesnį visiems periodą. „Entuziastingiausi mūsų bendrijos nariai – tai šeimų neįgalūs vaikai. Buvimas šalia jų dovanoja jautresnį gyvenimo būties suvokimą. Nuostabu, kai tiesiog eini iš parduotuvės, ir, žiūrėk, pribėga besišypsantis žmogutis, apkabina, apdovanoja šypsena. Ir tada supranti: kažką atidavei, bet užtat kažką ir gavai. Prisilietimą prie tikros emocijos, džiaugsmo akimirką, pamoką. Dažnai būtent šios akimirkos džiaugsmą regiu savo sūnaus akyse, kuris štai jau sutiko 22-uosius savo gyvenimo metus, tačiau taip ir neišmoko net atsigerti pats iš puodelio“, – pasakoja Dovilė.

Dvidešimt pirmuosius savo veiklos metus skaičiuojanti bendrija „Gargždų viltis“ dėl karantino negalėjo atšvęsti ir savo veiklos jubiliejaus. Tačiau šį pavasarį sumąstė unikalų projektą, įprasminantį bendrijos dvidešimtmetį: nuotolinį neįgaliųjų fotografijų konkursą „Pasaulis mano akimis“.

Fotokadrai neįgaliųjų akimis

„Mano sūnus Saimonas – tarsi šio konkurso įkvėpėjas, jis ir fotografijų konkurso pristatymo veidas. Pagavome netikėtą akimirką, kai sūnus nuspaudė fotoaparato mygtuką, žinoma, reikėjo padėti jį palaikyti. Pasaulis būtent neįgaliųjų akimis galbūt yra šiek tiek kitoks. Bet tai taip pat yra nuostabus pasaulis, kurio paprasta akis ne visada ir pamato“, – samprotauja D. Savickienė, konkurse dalyvauti kviesdama ir neįgaliuosius, gyvenančius Vakarų Lietuvos regione.

Konkurso „Pasaulis mano akimis“ dalyviai iki balandžio 31 d. gali atsiųsti 1–3 fotografijas, kurios bus eksponuojamos elektroninėje erdvėje. Fotografijų formatas turi būti JPG ir/ar JPEG; bylos formatas neturi viršyti 10 MB; raiška – 300 dpi. Fotografijas konkursui, nurodant savo asmens duomenis, kviečiama siųsti e. paštu gargzduviltis17@gmail.com, dėl smulkesnės informacijos galima susisiekti ir tel. +370 601 11888.

Neįgaliųjų atsiųstas fotografijas vertins konkurso organizatorių sudaryta komisija ir internetinės „Facebook“ parodos „Pasaulis mano akimis“ lankytojai. Visuomenė galės balsuoti gegužės 6–12 d. Prizinių vietų nebus skiriama, tačiau konkurso laimėtojų darbai – 20 fotografijų – bus įrėmintos parodai, kurios ekspozicija viešumoje planuojama pasibaigus karantinui. Dar turime gražią svajonę, kad rėmėjų padedami išleisime specialų žurnaliuką su konkurso laureatų nuotraukomis“, – viliasi bendrijos „Gargždų viltis“ pirmininkė D. Savickienė, pasidžiaugdama tuo, kad paskelbus konkursą sulaukė kelių rėmėjų finansinės pagalbos.

Vilija BUTKUVIENĖ

Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content