Gargžduose nepastatyto Daugiafunkcio centro kaina auga kaip ant mielių

Tarybos posėdžiui siūlomi alternatyvūs sprendimai

Asociatyvi nuotr.

Daugiafunkcio centro Gargžduose statybos parinkimo vieta tapo išbandymu jau ne vienai rajono Tarybai. Valdančiosios daugumos keičiasi, tačiau Centro statybos jau dešimtmetį lieka tik gyventojų lūkesčiuose ir nesibaigiančiose politikų diskusijose. Nors praėjusią kadenciją gargždiškių kantriai laukiamą baseiną, kitus sporto objektus buvo nutarta statyti Dariaus ir Girėno gatvėje, tačiau šioje rajono Tarybos kadencijoje dar keliamos ir kitos alternatyvos. Kol politiniai viražai tebevyksta, kol šimtai tūkstančių jau sumokėta už projektines dokumentacijas, pasikeitusios ekonominės tendencijos dar nė per nago juodymą nepajudėjusių statybų kainas išaugino milijonais.


Siūlomi du variantai
Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdis šįkart vyks ne paskutinį mėnesio ketvirtadienį, kaip būdavo įprasta, tačiau antradienį. Šią savaitę būsimo Tarybos posėdžio klausimai ir jų sprendimo projektai jau buvo gvildenami keturiuose Tarybos komitetuose. Tarp svarbių darbotvarkės klausimų – Klaipėdos rajono savivaldybės ir mero bei Administracijos direktoriaus veiklos ataskaitos, tačiau gali būti, kad šiuos klausimus užgoš Daugiafunkcio centro problema.
32-ajame darbotvarkės klausime „Dėl įpareigojimo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriui“ slypi visiems rajono gyventojams įdomaus Daugiafunkcio centro likimas.
Klausimo sprendimo projektu siūlomos dvi alternatyvos Daugiafunkcio sporto centro statyboms Gargžduose.
Pirmoji alternatyva skamba taip: įpareigoti Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorių skelbti viešųjų pirkimų konkursą dėl Daugiafunkcio sporto centro Dariaus ir Girėno g. 4, Gargžduose, statybos projekto korektūros, darbo projekto parengimo ir statybos rangos darbų pirkimo.
Antroji siūloma alternatyva: įpareigoti Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorių skelbti viešųjų pirkimų konkursą dėl Daugiafunkcio sporto centro Kvietinių g. 26, Gargžduose, darbo projekto parengimo ir rangos darbų pirkimo.
Abiejų pateiktų alternatyvų aiškinamajame rašte, pateiktame Tarybos posėdžiui, minimas ir vienas iš svarbiausių projekto uždavinių: sudaryti sąlygas mokyti plaukti Klaipėdos rajono moksleivius bei sudaryti sąlygas kultivuoti plaukimo sporto šakas rajone, organizuoti plaukimo varžybas.
Vargu ar šis uždavinys bus įgyvendintas dabartinėje kadencijoje. Antradienį vyksiančiame rajono Tarybos posėdyje politikams reikės pasirinkti, kaip sausiems išlipti iš balos, kaip patiems nepaskęsti pateiktų alternatyvų pasirinkimuose.


Projekte – grubios klaidos
Priminsime, kad dar praėjusioje Tarybos kadencijoje buvo patvirtintas variantas statyti Daugiafunkcį centrą Dariaus ir Girėno gatvėje. Tačiau rajono Taryboje, nors viena valdančioji dauguma pakeitė kitą, visgi jau keleri metai galutinai neapsisprendžiama, kurioje vietoje turėtų būti minėtas Centras. Prieš metus pasikeitus valdančiosios daugumos sudėčiai, net buvo kalbama esą Daugiafunkcio centro objektai galėtų būti abiejose vietose: vienur – baseinas, kitur – gal salė ir pan. Bet neišsipildė ir šis sumanymas.
Aiškinamajame rašte antradienį vyksiančiam Tarybos posėdžiui akcentuojama, kad Daugiafunkcio centro projektas Dariaus ir Girėno g. parengtas dar 2017 m. Tačiau esą šiuo metu jau yra pasikeitę kai kurie teisės aktai, o sprendiniai (ypač technologiniai) gali būti net nebeaktualūs. Taigi, siekiant įvertinti statybos skaičiuojamosios kainos pokytį, Savivaldybėje viešojo pirkimo būdu buvo nupirkta paslauga perskaičiuoti statybos skaičiuojamosios kainos nustatymo dalį pagal pastaruoju metu galiojančius įkainius (2021 m. 10 mėn.).
Įvykdžius Savivaldybės užsakytą perskaičiavimą nustatyta, kad 2017 m. sudarant kainos konstrukcijų įrengimo bei architektūros įrengimo sąmatas padaryta grubių klaidų, įvertinti ženkliai mažesni kiekiai, kurie darytų įtaką bendrai objekto kainai.
Kyla retorinis klausimas, kas dabar turėtų atsakyti už Dariaus ir Girėno g. projekte prieš kelerius metus padarytas grubias klaidas? Juk už tos projektinės dokumentacijos parengimą Savivaldybė tuomet buvo apmokėjusi sąskaitas. Tiesa, dabar Tarybos komitetuose aiškinantis, kiek gi tuomet buvo sumokėta, Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas Vytautas Valantinas Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto posėdžio metu paaiškino, kad projektui išleista 170 tūkst. Eur.
Be to, aiškinamajame rašte atkreipiamas dėmesys į prielaidą, kad minimo projekto technologinė įranga (baseino, šildymo, vėdinimo, kondicionavimo ir kt. įranga), kurios kainos neįmanoma apskaičiuoti sąmatų skaičiavimo programa, vadovaujantis rekomendacijomis, turėtų būti pabrangusi net 30 procentų. Esą pagal turimą projektinę dokumentaciją neįmanoma įvertinti, kokia būtų reali objekto kaina. Tad projekto Dariaus ir Girėno g. įgyvendinimo finansavimo užtikrinimas esąs komplikuotas. Tarybos posėdžiui pateiktame aiškinamajame rašte pažymėta, kad projektas negali gauti finansavimo iš valstybės biudžeto (VIP) lėšų. Tačiau visgi Klaipėdos rajono savivaldybės strateginiame veiklos plane lėšos yra numatytos, bet kiti finansavimo šaltiniai nenumatomi.


35 mln. eurų, o kitas?
Pasirodo, kad planuoto Dariaus ir Girėno g. Daugiafunkcio centro statybos kainos dabartinėje ekonominėje situacijoje išaugo kaip ant mielių. Po minėto perskaičiavimo Savivaldybei pateikta tokia skaičiuojamosios kainos nustatymo projekto dalies išvada: 2017 m. skaičiavimu bendra visų darbų kaina buvo 23,5 mln. Eur (iš jų ledo arenos pastatas – 4,87 mln. Eur). 2022 m. perskaičiavimo metu apskaičiuota visų darbų kaina – 30 mln. Eur (iš jų ledo arenos pastatas – 6,3 mln. Eur). Taigi atsižvelgiant į netikslumus kaina galimai padidėtų dar 15–30 proc. Tikėtina visų darbų kaina po projekto patikslinimų ir klaidų ištaisymo jau siektų apie 35 mln. Eur (preliminariai ledo arenos pastatas – 7 mln. Eur).
Antradienio Tarybos posėdžiui teikiamame 32-ojo klausimo antros alternatyvos sprendimo projekte siūloma, kaip minėta, įpareigoti Administracijos direktorių skelbti viešųjų pirkimų konkursą dėl Daugiafunkcio sporto centro Kvietinių g. 26, Gargžduose, darbo projekto parengimo ir rangos darbų pirkimo. Iki šiol įvairios dokumentacijos rengimui, kaip buvo pasakyta Tarybos komitetų posėdžiuose, išleista apie 80 000 eurų.
Aiškinamajame rašte Tarybos posėdžiui išdėstytas siūlymas pirkti techninio projekto „Sporto paskirties pastato, Kvietinių g. 26, Gargždų mieste, statybos projektas“ darbo projekto parengimo paslaugas ir statybos rangos darbus. Paaiškinta, kad techninis projektas yra parengtas, statybą leidžiantis dokumentas yra gautas, todėl galima vykdyti viešųjų pirkimų procedūras. Be to, aiškinamajame rašte akcentuojama, kad šios alternatyvos atveju Klaipėdos rajono savivaldybės strateginiame veiklos plane numatytos ne tik Savivaldybės, bet ir valstybės biudžeto lėšos (VIP).
Aiškinamajame rašte, kuris pateiktas Tarybos nariams prie minėto klausimo, nėra nurodyta, kiek kainuotų Centro statyba Kvietinių gatvėje. Ketvirtadienį Administracijos direktorius Justas Ruškys „Bangą“ informavo, kad preliminari Daugiafunkcio sporto centro Kvietinių g. kaina – apie 21 mln. eurų.


Monika CALZONAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių