Gargžduose tęsiama festivalio „Festum organorum“ tradicija

Andriaus KUNDROTO nuotr.: „Visiems festivalio „Festum organorum“ dalyviams ir jų mokytojams įteikti padėkos raštai, diplomais paskatinti gabiausieji“, – sakė festivalio iniciatorius P. Katauskis (pirmas iš kairės).

Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios vargonai porą savaičių skambėjo vos ne kasdien – vyko pasiruošimas tradiciniam festivaliui „Festum organorum“. Jame birželio 5–6 d. dalyvavo 38 Žemaitijos muzikos mokyklų mokiniai.


Prasidėjo prieš 20 metų
Festivalio ištakos siekia 2003 metus, kai Gargždų parapijos vargonininkas ir Gargždų muzikos mokyklos fortepijono mokytojas Petras Katauskis užsimojo Gargždų muzikos mokyklos fortepijono klasės mokinius supažindinti su vadinamuoju instrumentų karaliumi. Gavus klebono Jono Paulausko pritarimą ir palaikymą, repeticijos tapo mažais koncertais, o jie bėgant laikui – tradicija. 
„2013 m. prie organizatorių komandos prisijungus Sandrai Venckutei ir Justui Katauskiui, Violetai Jokubaitienei, vargonų muzikos koncertas išaugo į festivalį ir buvo pakrikštytas „Festum organorum“ vardu. Nuo to laiko festivalio dalyvių geografija plėtėsi ir dabar apima visą Žemaitijos kraštą“, – festivalio istoriją dėstė jo iniciatorius P. Katauskis.
Pasak Gargždų muzikos mokyklos mokytojaus, per visą festivalio gyvavimo istoriją su Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios vargonais tapo pažįstami daugelis Plungės, Palangos, Kretingos, Šilutės, Priekulės, Šilalės, Švėkšnos, Rietavo, Klaipėdos ir Gargždų meno ir muzikos mokyklų jaunųjų pianistų. Vaikams paskaitas apie vargonus vedė ir instrumento galimybes demonstravo Europoje ir Lietuvoje pripažinti vargonininkai Rimvydas Mitkus, Virginija Survilaitė, Vilimas Norkūnas, Renata Marcinkutė-Lesieur. „Džiugu, kad po pandemijos atsigaunantis festivalis, nors ir buvo kuklesnis, – dalyvavo 38 muzikos mokyklų mokiniai, tačiau energija ir programos turiniu nenusileido buvusiems“, – optimistiškai nusiteikęs sakė P. Katauskis, vargonais Gargždų bažnyčioje grojantis nuo 1988 metų, trejus metus mokęsis specialiuose kursuose vargonininkams ir privačiai.


Sukonstravo vargonų modelį
Šiemet Gargždų muzikos mokyklai bendradarbiaujant su Nacionaline vargonininkų asociacija jaunieji pianistai turėjo galimybę susipažinti su vargonų veikimu ir drauge su vargonininkėmis Gražina Trekur ir Egle Rudokaite sukonstravo mažą, veikiantį vargonų modelį. Už šią galimybę atskirai padėka keliauja Nacionalinei vargonininkų asocia­cijai, į Gargždus atvežusiai savo projektą „Instrumentų karalius kviečia“. Pagal tą patį projektą antrąją festivalio dieną vaikai klausėsi vargonininkės Lauros Gedgaudaitės-Domarkienės grojimo ir pasakojimo apie vargonus.
Tradiciją tęsiančiame festivalyje vargonais grojo ir keliolika Gargždų muzikos mokyklos mokinių: Austėja Kernagytė, Liepa Beniušytė, Aiva Putriūtė, Gerda Daugėlaitė, Miglė Teresaitė, Justė Petrikaitė, Justa Evaltaitė, Ugnė Plūkaitė, Elzė Kleinaitė, Melita Norvaišaitė, Harold Gun, Monika Šepikaitė, Luknė Stroputė, Milda Lukšytė, Austėja Kazlauskaitė.


Grotų ir ateityje
Festivalyje kalbinta A. Kazlauskaitė šiemet baigė Gargždų muzikos mokyklą. Septynerius metus ji mokėsi fortepijono skyriuje (mokytoja Daiva Jautžemienė), metus – džiazinio vokalo. Festivalyje „Festum organorum“ pirmą kartą dalyvavo būdama pirmokė, todėl dabar nesijaudino prieš pasirodymą. „Vargonai – labai įspūdingas instrumentas. Jame įžvelgiu ir klasikos grožį, ir džiazo laisvę. Jei ateityje pasitaikys galimybė groti vargonais bažnyčioje, ja pasinaudosiu“, – sakė ateitį su muzika ketinanti sieti Austėja, jau įstojusi į Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatoriją.
„Naudojamės galimybe dalyvauti vargonų festivalyje. Milda – smalsi mokinė, kuri nori naujų patirčių“, – apie M. Lukšytę, šiemet baigusią 6-ąją Muzikos mokyklos klasę, sakė jos fortepijono mokytoja D. Jautžemienė. Milda prisipažino, kad mokytis smagu, nors ir sunku. Ji dar norėtų išmokti groti ir gitara.
„Aš pirmą kartą pabandžiau groti vargonais. Iš pradžių buvo keista, net nežinojau, kur dėti rankas“, – šypsojosi Gargždų muzikos mokyklos ugdytinė L. Stroputė, kurią groti fortepijonu moko Dalia Kvietkauskienė. Jei ateityje bažnyčioje būtų pakviesta groti vargonais, Luknė neatsisakytų.
Festivalio dalyvius sveikino Gargždų muzikos mokyklos direktorė Danutė Ruškytė, toliau puoselėti savo muzikinius gabumus juos skatino Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios vikaras kunigas Mindaugas Stonys, akcentuodamas muzikos svarbą žmogaus gyvenime. Koncertus vedė Klaipėdos muzikinio teatro solistė Aurelija Dovydaitienė.
Už išskirtinę galimybę po bažnyčios skliautais rengti vargonų festivalį organizatoriai dėkingi festivalio globėjui klebonui kanauninkui J. Paulauskui.

Laima ŠVEISTRYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių