Gėlių verslui – karantino išbandymas

Karantino laikotarpis visiškai netinkamas švęsti, todėl ketinusieji tuoktis atideda vestuvių pokylius, o jubiliejiniai gimtadieniai – be draugų, giminių susibūrimo prie vaišių stalo. Vis dėlto net ribojant žmonių bendravimą išlieka galimybė saugiai pasveikinti įvairiomis progomis – kai kurie floristai ir Gargžduose, kol dar turi gėlių, tebeteikia jų pristatymo klientams paslaugą. Fantaziją, norėdami nustebinti sukaktuvininkus, pasitelkia artimieji ir draugai.

Užsakymų žymiai mažiau

„Paskelbus karantiną, iš pradžių žmonėms buvo sunku suprasti, kodėl nedirbame, – sakė „Gėlių lofto“ Gargžduose savininkė Monika Kazragienė. – Klientai atėję klebendavo užrakintas duris. Antrąją karantino savaitę jų smarkiai sumažėjo. Perskaitę ant durų informaciją, arba paskambina, arba susisiekia internetu dėl paslaugos užsakymo.“ Kad klientų bus gerokai mažiau, floristams tapo aišku dar prieš paskelbiant karantiną, tad gėlių salonai pirkėjus viliojo gėles parduodami už pusę kainos. „Neskatiname eiti į svečius, skatiname į savo namus atsinešti pozityvo“, – prieš daugiau nei porą savaičių feisbuke kvietė „Gėlių loftas“, karantino laikotarpiu dirbantis saugiai nuotoliniu būdu. Užsakytos gėlės pristatomos į namus, paliekamos prie durų, tada paskambinama, kad galima pasiimti.

„Balandžio viduryje turėjome užsakymą vestuvėms, bet jaunavedžiai nukėlė vestuves“, – apie kintančią situaciją sakė „Gėlių lofto“ savininkė, kurios įmonėje dirba dar du darbuotojai.

Įgyvendins senas idėjas

Šalia Gargždų turgavietės P. Cvirkos gatvėje prieš pusmetį gėlių krautuvėlę „Kvepia namai“ įkūrusi Ieva Lukaitė į netikėtus verslo pokyčius stengiasi žvelgti pozityviai: „Kai neliks skintų gėlių, gal klientai labiau pirks vazonines. Be to, gyvoms gėlėms yra alternatyvų: naujovė – muilo gėlės, tirpstančios vandenyje, skleidžiančios kvapą. Galima komponuoti ir iš dirbtinių, gamtos medžiagų.“ Moteris sakė, kad galbūt dabar ir yra tas laikas, kai ims įgyvendinti senus sumanymus. Ji tik svarstė, ar nenutiks taip, jog gyvų gėlių nebeliks gedulingoms progoms.

I. Lukaitė, kuriai kartais talkina mama, užsakytas gėles pristato į namus, tiesiai prie durų: „Jokio kontakto su klientais, tik internetu ir telefonu.“ Karantino laikotarpiu galima tik tokia prekyba – „Kvepia namai“ durys pirkėjams užvertos trečią savaitę. Dėl to šeimos pajamos mažėja, tačiau moteris situacijos nevertina tragiškai. Pasak jos, nėra taip baisu, kai žinai, jog esi ne vienas.

Svarbiausia – pagerbti mirusįjį

Trečiadienio rytą gėlių salono „Pas Virginiją“ savininkė Virginija Ruškienė, paklausta, ar sulaukia užsakymų pristatyti į namus gėlių ar puokščių smagių švenčių proga, neslėpė emocijų: „Svarbu šiuo laiku išlikti, o ne švęsti, nors kol turime skintų gėlių, priimame užsakymus įvairiomis progomis. Kaip ir anksčiau, suderinę su klientais, teikiame pristatymo į namus paslaugą. Tačiau būna ir keistuolių: paskambina ir prašo, kad papuoštume šampano butelį. Koks dar šampanas? Išgyventi dabar svarbiausia!“ Nors gėlių salone prekiaujama ir įvairiais suvenyrais, savininkė nesistengianti klientams įtikti ir piršti dovanoms skirtų atributų. „Mums svarbiausia pagarbiai į paskutinę kelionę palydėti mirusįjį – žmogų reikia palaidoti“, – sakė laidojimo paslaugas kartu su vyru ir sūnumi teikianti verslininkė.

V. Ruškienė stebėjosi karantino nepaisančiais žmonėmis. „Tačiau ne visi tokie. Viename kaime, kai nuvažiavome parvežti mirusiojo, šeimos nariai pasitiko mūsų darbuotojus su kaukėmis ir pirštinėmis. Mes taip pat važiuojame pasiruošę, įsigijome ir vienkartinių, ir daugkartinių apsaugos priemonių: kostiumų, skydelių, kaukių, pirštinių ir kt., žinoma, dezinfekcinio skysčio, juk mums tenka parsivežti mirusiuosius ir iš ligoninių“, – rūpesčiais pasidalijo moteris.

Ji pripažino, kad dėl papildomų išlaidų (apsaugos priemonių) gali kilti ir laidojimo paslaugų kainos. „Liūd­na, bet ką daryti? 14 žmonių turime sumokėti atlyginimą. Šį mėnesį tikrai sumokėsime, nieko neatleisime. Porą mėnesių išgyvensime“, – prognozavo verslininkė.

„Nors ir susiduriame su daug sunkumų, bet didžiausias turtas yra šeima ir sveikata. Tad linkime išlikti ramiems, pakantiems ir įžvelgti grožį bundančioje gamtoje“, – sakė verslininkė Ž. Navickaitė-Ilginienė. Prekyba pasikeitė

Karantino pradžioje matėme, kaip Nyderlanduose naikinami milijonai rožių, tulpių, chrizantemų, kai dėl koronaviruso sumenko gėlių paklausa. Tonos gėlių, turėjusių pradžiuginti žmones visoje Europoje, virto šiukšlių kalnais. Su kokiomis problemomis šiuo metu susiduria prieš 28 metus Valdo Ilginio įkurta UAB „Gėlės tik Jums“ Maciuičiuose, teiravausi trečiąją karantino Lietuvoje savaitę. „Mažmeninę prekybą gėlėmis teko sustabdyti ir nuo klientų užsidaryti. Didžiajai darbuotojų daliai dabar prastova, per karantiną dirbame šeimos nariai – reikia prižiūrėti vazonines gėles. Prekybą vykdome internetu. Klientai užsako telefonu arba mūsų feisbuko paskyroje. Sutariame, kad padarytų pavedimą, ir užsakymą pristatome į namus arba atsiima mūsų įsteigtame bekontakčio atsiėmimo punkte. Žmonės, pasak verslininkės, nori vieni kitiems padaryti staigmeną, pasveikinti puokšte, tačiau atvežtas sukaktuvininkui gėles tenka palikti prie durų, juk sveikata svarbiausia.

„Gėlių aukcionai internetu vyksta žymiai trumpiau nei anksčiau. Asortimentas mažesnis, ir kada pas mus bus toks pasirinkimas gėlių kaip buvo, sunku pasakyti. Kritus gėlių paklausai karantino pradžioje, gėlių rinkoje drastiškai krito ir kainos, tačiau šiuo metu jos tokios pat, kaip ir prieš karantiną. Nors ir susiduriame su daug sunkumų, bet didžiausias turtas yra šeima ir sveikata. Tad linkime išlikti ramiems, pakantiems ir įžvelgti grožį bundančioje gamtoje“, – sakė Ž. Navickaitė-Ilginienė.

Laima ŠVEISTRYTĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių