Geranorišką pagalbą sekina kasdienės išlaidos

Vilijos BUTKUVIENĖS asociatyvi nuotr.

Į „Bangos“ redakciją kreipėsi susirūpinęs gargždiškis (pavardė žinoma), kad nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams padeda tik geranoriški gyventojai, bendruomenės. „Betgi pabėgėliams reikia piniginės paramos būtiniausiems poreikiams patenkinti. Kodėl rajono Savivaldybė neskiria kompensacijų?“ – teiravosi skaitytojas.


„Šiuo metu tiek nacionaliniu, tiek savivaldybės lygmeniu rengiami teisės aktai, kurie leis užtikrinti finansinę paramą ukrainiečius priėmusiems asmenims bei pačioms ukrainiečių šeimoms“, – teigė rajono Savivaldybės administracijos direktorius Justas Ruškys.
Skaičiuojama, kad Klaipėdos rajone priglausta apie 300 pabėgėlių iš Ukrainos. Jie regist­ruojami Klaipėdos registracijos centre.


Pasigedo Savivaldybės paramos
„Bangos“ redakcijai paskambinęs gargždiškis pasakojo savo namuose Užuovėjos gatvėje priglaudęs tris nuo karo pabėgusius ukrainiečius – šeimą. „Jie gyvena antrą savaitę, padedame susitvarkyti dokumentus, vežame visur, kur reikia, tačiau iš rajono Savivaldybės jokios paramos pabėgėliai nesulaukia. Bandžiau skambinti, tai atsiliepusi kažkokia darbuotoja nieko gero nepasakė, tik kažką apie „Maisto banką“ užsiminė. Taigi supratome, jog nesiruošia padėti pabėgėliams iš karo niokojamos Ukrainos. Vadinasi, pastogę suteikę privalome ir juos išlaikyti? Kodėl mums, vieniems gyventojams, ši našta? Ar Savivaldybė tik girsis, kiek pabėgėlių čia apsigyveno, niekuo neprisidėdama?
Betgi šiems žmonėms reikia pinigų kasdienėms išlaidoms, būtiniausiems poreikiams tenkinti. Antai viena iš pabėgėlių galėtų įsidarbinti Klaipėdoje, betgi ten važinėti reikia pinigų. Ir kasdien maitintis, vaikui moksleiviui – irgi išlaidos. Beje, nuėjus į mokyklą direktorius padavė 50 eurų. Sujaudino. Kodėl pabėgėliams neišmokamos pašalpos bent įsikūrimo pradžiai? Kodėl jais nesirūpina Savivaldybė? Juk ukrainiečiai kovoja, žūsta ne tik už savo – už mūsų visų laisvę. Kalbėjausi su pabėgėlės vyru, kuris liko Kijive. Sakiau jam, kad tu kovoji ten, o aš čia jums padedu… Važiuosiu į Lenkiją dar parvežti karo pabėgėlių. O kuo mums padės rajono Savivaldybė?“ – klausė „Bangos“ skaitytojas.


Įvertinti savo galimybes
„Bangos“ redakcija skaitytojo išsakytus rūpesčius perdavė Klaipėdos rajono savivaldybei. Administracijos direktorius J.  Ruškys akcentavo, kad „Klaipėdos rajono savivaldybė dėkoja visiems, kurie savanoriškai siūlė būstus ir priėmė į savo namus nuo karo bėgančių ukrainiečių šeimas. Visoje Lietuvoje savanorystės pagrindu pagalbą būstu, daiktais ar kitais būdais teikiantys asmenys padeda žmonėms, kurie gelbėja savo gyvybes, kurių namus Rusijos pradėtas karas pavertė griuvėsiais.“
S. Ruškys paaiškina, kad šiuo metu tiek nacionaliniu, tiek savivaldos lygmeniu rengiami teisės aktai, kurie leis užtikrinti finansinę paramą ukrainiečius priėmusiems asmenims ir pačioms ukrainiečių šeimoms. Bėgantiems nuo karo Ukrainoje turėtų priklausyti visos socialinės išmokos, priešmokyklinukams, pirmokams, antrokams jau dabar priklauso nemokamas maitinimas mokykloje. Ukrainiečiai taip pat jau gali registruotis Užimtumo tarnyboje.
„Visa reikalinga finansinė parama, leisianti karo pabėgėliams integruotis ir stengtis pradėti gyventi įprastą gyvenimą, bus suteikta artimiausiu metu – apie tai informuosime gyventojus. Turime suprasti, kad kuriama visa sistema, kuri padės ukrainiečiams atsistoti ant kojų: jie gaus išmokas už vaikus, socialines išmokas, pensijas ir kitą paramą, planuojami mechanizmai, kaip kompensuoti patirtas išlaidas gyventojams, priėmusiems šeimas, kaip suteikti paramą įsikūrimui karo pabėgėliams. Tam reikia pakeisti daugybę teisės aktų, taip pat ir sukurti naujus“, – tvirtina S. Ruškys. Jis dar kartą kviečia visus rajono gyventojus, įvertinus savo galimybes, suteikti gyvenamąjį būstą ukrainiečiams bei galimybę suteikti pagalbą, prisiimti atsakomybę už pas jus gyvenančio asmens gerovę, registruotis platformoje www.stipruskartu.lt.

TAI ĮDOMU
* Didžiosios Britanijos vyriausybė kas mėnesį mokės po 350 svarų sterlingų (apie 418 eurų) šalies gyventojams, organizacijoms ir bendruomenėms, priglausiantiems pabėgėlius iš Ukrainos. Tokia žinia praėjusį sekmadienį paskelbta Jungtinės Karalystės ministrų kabineto tinklalapyje.
* Rėmėjai turės įsipareigoti rūpintis pabėgėliais ne mažiau kaip pusę metų. Ukrainiečiai, kuriems pavyks patekti į JK pagal naująją schemą, galės gyventi šalyje trejus metus, įsidarbinti ir naudotis valstybės paslaugomis.
* Lenkijos Seimas kovo 10 d. patvirtino pagalbos Ukrainos pabėgėliams įstatymą, pagal kurį, patvirtinę savo tapatybę, pabėgėliai galės gauti mokesčių numerį, o jų viešnagė Lenkijoje gali trukti 18 mėnesių, pratęsiant tokiam pačiam laikui.
Lenkai, kurie priims šeimas iš Ukrainos, gaus paramą iš vietos valdžios – 40 zlotų (8,38 Eur) per dieną du mėnesius, tai yra apie 1 200 zlotų (251,41 Eur) per mėnesį.

Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių