Globos namai vaikui neatsveria mylinčios šeimos

Piešinių parodoje dalyvavę vaikai buvo paskatinti gardžiais pyragėliais.

Tėvai savo vaikams reikalingi it siena – apsaugo, suteikia užuovėją, išmoko gyvenimiškų pamokų. Tačiau ne visi turi galimybę augti su tėvais dėl nepriežiūros, netekčių ir kitokių skaudžių patirčių. Šiuo metu Lietuvoje daugiau nei 1,5 tūkst. vaikų globos institucijose laukia, kol bus priimti į globojančios šeimos būrį – visgi sudėtingiausia šeimas rasti paaugliams.

Globa – kilni misija

Lietuvoje yra per 3,5 tūkst. globėjų bei daugiau nei 4,5 tūkst. globotinių. Didžiausia problema kyla paaugliams – net 900, gyvenantys globos arba bendruomeniniuose globos namuose, yra 15–18 metų. Daugiau nei 400 yra 10–14 metų amžiaus, tačiau dažniau šeimos nori auginti jaunesnius.

Pirmajame nacionaliniame globėjų festivalyje „Vaikai yra vaikai“ socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė kalbėjo, jog svarbiausias poreikis vaikams yra augti saugioje ir mylinčioje šeimoje. „Lietuvoje vykdoma vaikų globos sistemos pertvarka siekiama, kad visi vaikai turėtų namus, augtų saugūs ir mylimi. Globėjų indėlis įgyvendinant šiuos tikslus – neįkainojamas. Džiugu, jog su kiekviena diena vis daugiau kantrių, supratingų ir atsidavusių žmonių prisijungia ir tampa globėjais. Tai kilni misija, suteikianti vaikams pamatą, nuo kurio jie gali pakilti savo skrydžiui“, – pabrėžė ministrė.

Atvėrė piešinių parodą

Minėdami Globėjų dieną, Gargždų socialinių paslaugų centro padalinys Globos centras Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje atvėrė vaikų piešinių parodą „Mano šeimos svajonių atostogos“. Joje – 25 globojamų arba įvaikintų vaikų vizijos, kaip mato leidžiamą laiką kartu – vieni šildosi saulėje, vaikšto pajūriu, plaukioja baseine, o kitiems užtenka švelnaus apsikabinimo ar gėlių.

„Norime, kad kuo daugiau žmonių išgirstų apie globą, įvaikinimą ir būtų sklaidomi visuomenėje vyraujantys mitai. Vaikai noriai dalijasi savo piešiniais. Manome, kad ateityje parodos išaugs į labai gražią tradiciją“, – kalbėjo Gargždų socialinių paslaugų centro direktorė Viktorija Lygnugarienė.

Verslininkė L. Mazalienė kalbėjo, jog piešiniuose mato šviesią vaikų ateitį.

Šiemet Globos centro ambasadore tapusi gargždiškė verslininkė Loreta Mazalienė žiūrėdama į vaikų piešinius įžvelgė šviesų mąstymą. „Vaikų neapgausi – jiems neįbruksi pieštuko, lapelio, jiems nepasakysi „nupiešk saulę“ – ką jaučia, tą piešia, ką jaučia, tą daro – arba turi sparnus, arba ne. Džiaugiuosi, kad jie turi viltį ir ateitį“, – teigė L. Mazalienė.

Iš viso Klaipėdos rajone yra 76 globėjų šeimos, kuriose auga 110 vaikų.

Globėjai tampa drąsesni

Pasak V. Lygnugarienės, dėl visuomenės švietimo mitai apie globą, įvaikinimą po truputį keičiasi. „Vis dažniau globėjai sutinka dalytis savo gerąja patirtimi ir nebijo rodyti veidų. Dabar globėjai yra drąsesni, taip yra dėl to, kad aplinkiniai juos priima gana gerai. Dėmesys yra palaikantis, nebėra smerkiantis“, – pabrėžė V. Lygnugarienė.

Dabar visuomenė vis labiau supranta, kad vaikai globos namuose nėra kitokie, tiesiog savyje nešiojasi galbūt skaudesnę gyvenimo patirtį. Siekiama, jog šeimos nebebijotų globoti ir paauglius. „Paprastai žmonės mąsto, kad kuo mažesnis vaikelis, tuo mažiau bus problemų, o jei vyresnis – daugiau. Lietuvoje yra gražių pavyzdžių, kada globojant paauglį pavyksta gyventi kantriai ir padėti įgyti savarankiškam gyvenimui reikalingus įgūdžius ir tęsti gražią bendrystę jau suaugus“, – akcentavo Gargždų socialinių paslaugų centro direktorė.

Svajonė – grįžti namo

Globos savaitės metu Gargžduose įvyko spaudos konferencija, skirta aptarti globos situaciją Lietuvoje. Joje dalyvavo globos koordinatorės iš Telšių, Kretingos bei Šilalės, nuotoliu dalyvavo projekto vadovė ir globos ekspertė Rugilė Ladauskienė.

Kretingos socialinių paslaugų centro Globos centro socialinė darbuotoja Asta Sakalauskienė sakė, kad turi dvi pasirengusias budinčiąsias globotojas ir dar dvi moterys ruošiasi jomis tapti. „Šie žmonės susiduria su pirmąja ugnimi – su vaiku, pažeistu, traumuotu, išgyvenančiu netektį, liūdnu ir piktu“, – įvairias galimas emocijas vardijo specialistė. Kretingoje yra 52 globojami vaikai 47 globėjų šeimose.

Telšiuose gyvena 68 globėjų šeimynos, kuriose auga 110 globojamų nepilnamečių. „Esame pasirašę sutartį su 6 budinčiais globotojais. Kiekvieną savaitę vaikų susitikimai su biologiniais tėvais dažniausiai vyksta budinčių globėjų šeimose. Kartą per mėnesį turime keletą šeimų, kurios susitinka su nuolatinėje globoje augančiais vaikais“, – pasakojo Telšių socialinių paslaugų centro Globos centro koordinatorė Jurgita Venclovienė.

Šilalės rajone yra 37 globėjų šeimos, auginančios 50 vaikų. „Per šeimos dieną atlikome akciją ir aplankėme vaikučius bei išklausėme kiekvieno svajonių. Iš to sukūrėme laišką Šilalės rajono šeimoms. Vienas vaikas svajojo: „Mano pati didžiausia svajonė grįžti namo pas tėtį. Žinau, kad gyventi čia, įstaigoje, nėra blogai, bet labai norėčiau namų aplinkos, apkabinimo, šeimos šilumos“, – istorijas per spaudos konferenciją skaitė Šilalės rajono socialinių paslaugų namų Globos koordinatorė Birutė Gudauskaitė-Girčė.

Globėju gali būti 21–65 metų asmenys. Šalyje veikia Įvaikinimo ir globos skambučių linija. Kiekvieną darbo dieną 12–20 val. specialistai kylant klausimams konsultuoja nemokamu telefono numeriu 8 800 00207, el. paštu klausk@viskasapiegloba.lt.

Robertas MACIUS

Autoriaus nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content