Grikiai laukia savo eilės

Oficialiai rajone javapjūtė baigta, tačiau rajono laukuose dar matyti stirksančių kultūrų plotai. Vėlyva kultūra grikiai laukia savo eilės. Specialistų teigimu, grikių derliaus nuėmimas – sudėtingas darbų etapas. Jie ilgai žydintys, ant to paties augalo būna visai subrendusių grūdų ir vis dar žydinčių, todėl didelė pagalbininkė būna šalna.

Klaipėdos rajone didėja grikių plotai: šiemet jų auginama dvigubai daugiau – 1 199,6 hektaro.

„Rašau kaip pilietė dzūkė. Man baisiai gaila grikių, kurių laukų taip padaugėjo Klaipėdos rajone, kurie taip gražiai vasarą žydėjo, bet iki šiol nenupjauti, pajuodavę stovi. Vien Agluonėnų apylinkėse daug kur jų matyti. Dzūkai visada žinojo, kaip grikius auginti, kada pjauti ir ką iš jų daryti. Girdėjau, kad prekybos cent­ruose parduodami kiniški grikiai. Tai kaip čia yra? Būtų labai įdomi tema“, – sulaukėme „Bangos“ skaitytojos, kurios pavardė žinoma, laiško.

Iš tiesų važiuodami per Agluonėnus visi pastebi stirksančių pajuodusių grikių plotus. Ši neįprasta kultūra Klaipėdos rajone pradėta auginti neseniai, bet jų plotai didėja. Pernai buvo deklaruota 537,2 ha, o šiemet – 1 199,6 ha. Taigi ūkininkai užsimojo dvigubai daugiau auginti, matyt, kad prekybos centruose būtų ir lietuviškų grikių kruopų.

Saulius Bružas iš Agluonėnų seniūnijos „Bangos“ korespondentei sakė, jog grikius auginti pradėjęs prieš 6 metus, pirmasis rajone. „Smėlėtose dirvose jiems labai tinka, – teigė ūkininkas, šiemet auginantis 38,7 ha grikių. – Mano patirtį perėmė kiti ūkininkai.“ Pasak jo, grikiai – nereikli kultūra, deranti ir mūsų rajone.

Pasiteiravus, ar jau nukūlęs, S. Bružas atkirto: „Baikit, dar ankstoka – neprinokę. Nuo gamtos sąlygų tai priklauso. Gal akiai ir atrodo, kad pajuodę, tai ir prinokę, bet kol šalnų nebuvo, jie tebėra gyvi, – kalbėjo ūkininkas. – Mėginome – žalia masė. Gal po savaitės ir galėsime.“

S. Bružas pasakojo, kad nukūlęs grikius juos džiovins ir ieškos rinkos.

Vienas iš pirmųjų rajone grikius auginti pradėjęs agluonėniškis ūkininkas Antanas Lučinskas iš 2 100 hektarų net 600 ha paskyręs šiai kultūrai. Jis teigė, kad grikius auginti pradėjęs, nes Agluonėnų krašte, kaip ir Dzūkijoje, smėlėtos dirvos. Javapjūtę baigęs, tačiau grikių nepradėjęs. „Dar per anksti – laukiame šalnų, pašalus geriau kulsis. Pernai spalio viduryje pradėjome jų kūlimą“, – sakė jis.

A. Lučinsko ūkis – ekologinis. Pernai iš hektaro byrėjo po 2 tonas, o šiemet – nežinia. Nukūlęs grikius pirmiausia juos išvalys. Ūkininkas akcentavo, jog labai svarbu švariai išvalyti. Turėdamas savo džiovyklą išdžiovins, supils į maišus ir ieškos rinkos. „Lietuvoje nesame pardavę – į užsienį iškeliauja mano užauginti grikiai. Šalies supirkėjai siūlo tik 480–500 eurų už toną, su užsieniečiais tariamės dėl 500–550 Eur“, – kalbėjo ūkininkas.

Apie grikių kūlimą pasiteiravus priekuliškio Stasio Adomaičio, auginančio 51 hektarą, šis atsakė: „Nepamenu, ar nukūliau.“ O Gvidas Jansonas iš Priekulės seniūnijos, 32 ha grikių ploto savininkas, neslėpė, jog dar nenukūlęs.

Apsilankius viename prekybos centre Gargžduose apstulbino grikių kruopų pasirinkimo įvairovė pagal kainą: nuo 1,44 Eur už kilogramą iki 2,98 Eur. Ant visų pakuočių užrašyta, jog kilmės šalis – Lietuva. Kiniškų grikių ten nebuvo.


KOMENTARAS

  • VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos augalininkystės konsultantas Justas Norvilas:

    – Grikiai nepasižymi labai dideliu derlingumu. Svarbu gerai įdirbti žemę ir tinkamai panaudoti agrotechnines priemones. Grikių derlių nulemia ir meteorologinės sąlygos.

    Ruošiant dirvą sėjai, reikia išnaikinti kuo daugiau piktžolių. Iš vasarinių javų grikiai sėjami vėliausiai, nes jie jautrūs šalnoms. Nustatyta, jog grikių sėją geriausia pradėti, kai dirva 8–10 cm gylyje įšyla iki 12–14 laipsnių, tai yra antroje gegužės pusėje.

    Grikiai bręsta labai nevienodai, dažnai apatinėje augalo dalyje jau būna subrendę grūdai, o viršutinėje tebežydi. Grikiai bręsta 30–40 dienų, tačiau didelę įtaką turi oro sąlygos. Šią vasarą ir rudenį itin gausiai lijo ir šie nespėjo subręsti – štai kodėl stirkso laukuose. Kai tik galės, ūkininkų kombainai iš karto pasuks į grikių laukus. Jiems nenaudinga nenukulti, juk reikia ne tik tiesioginių išmokų, bet ir pajamų už derlių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content