Gyventojų sukilimas: bare bus garso izoliacija

Gargždiškiai, neapsikentę kaimynystėje įsikūrusio kaljanų baro „Čiba“ keliamo triukšmo, nutarė vienytis ir netylėti. Aktyvūs gyventojai apie nemigos naktis ir keliamus nepatogumus pranešė žiniasklaidai ir specialiai šia tema suorganizuotame posėdyje pratrūko Savivaldybės atstovams. Vienbalsiai nuspręsta: baro šeimininkas, jei nori vykdyti veiklą, privalo užtik­rinti leistinas triukšmo normas. Šiuo metu jau rengiama garso izoliacija.

Gyventojai pratrūko dėl vos tris mėnesius veikiančio baro „Čiba“ keliamo triukšmo. Ramybės pasiilgusių gargždiškių kova jau duoda rezultatų: baro savininkas rengia garso izoliaciją.Reikalavo riboti darbo laiką

Gargždų Vasario 16-osios, Topolių, Žiburių bei Žalgirio gatvių gyventojai kreipėsi į Savivaldybę dėl Vasario 16-osios gatvėje įsikūrusio kaljanų baro „Čiba“. Pasak gargždiškių, iš baro ir jo prieigų po 22 valandos nuolat sklinda triukšmas: labai garsi ir tranki muzika, baro lankytojų keikimasis, rėkavimas, automobilių keliamas triukšmas. „Negaliu normaliai išsimiegoti. Gyvenu name, kuris nuo baro nutolęs gal 20 metrų atstumu. Nors ant įstaigos durų nurodyta, kad klientai laukiami nuo 18 val. iki 24 val., baras dirba gerokai ilgiau, savaitgaliais muzika sklinda net iki 3 valandos nakties. Naktimis į lauką išėjęs parūkyti „Noriu rasti kompromisą su gyventojais. Darysiu viską, kas įmanoma, kad triukšmas neviršytų leistinų normų“, – sako baro savininkas Mantas Gvazdinskas.jaunimėlis garsiai kvatoja. Atsidaryti langus tiesiog neįmanoma. Esu dirbantis žmogus, turiu sveikatos problemų ir esu visiškai nenusiteikusi klausytis triukšmo ir bosų „kalimo“, – piktinosi viena iš gyventojų. Jai pritarė ir kiti kaimynai. Žmonės baiminosi, kad vasarą teks net užsikalti langus. Dėl ramybės kovojantys gargždiškiai Savivaldybės posėdyje reikalavo apriboti „Čiba“ alkoholio licencijos galiojimo laiką iki 22 valandos bei įpareigoti baro savininkus griežtai laikytis Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatymo nuostatų.

Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus Sigito Karbausko, jei gyventojai kelia klausimą dėl baro veiklos – problemų yra. „Jei verslininkas nesusitvarkys, svarstysime teikti Tarybai pasiūlymą riboti prekybą alkoholiniais gėrimais šiame bare. Nenorime žlugdyti verslo, tačiau įsikūrus tokioje vietoje reikia taikytis prie gyventojų. Prašome pakantumo ir iš gyventojų pusės, gal verslininkas susitvarkys“, – svarstė Administracijos direktorius.

Leidimai išduoti: gyventojai priblokšti

Kaip „Bangą“ informavo Savivaldybės administracijos Leidimų ir licencijų skyriaus vedėja Daiva Dilytė, licencija verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais „Čiba“ barui 2018 metų lapkričio 11 d. išduota vadovaujantis teisės aktais. „Licencija gali būti išduota ir gyvenamojoje teritorijoje. Licencijos turėtojas privalo laikytis teisės aktų – užtikrinti bare skleidžiamo garso-triukšmo leistinas normas. Baro savininkas sprendžia, kokiomis priemonėmis tai užtikrins“, – komentavo skyriaus vedėja.

Tačiau ar ne prieš išduodant leidimą derėjo patikrinti, ar būsimas triukšmas nevargins gyventojų, kurie savo namuose gyvena jau daugiau nei 30 metų? „Ką mąsto Savivaldybės darbuotojai, išduodami leidimą veikti barui miegamajame rajone? Ar čia nepasireiškė spragos priimant sprendimą? Juk kiekvienam aišku, kad baras skleis triukšmą. Kodėl dabar turime kovoti už teisę ramiai miegoti? Nejaugi dabar teks pradėti įrodinėjimų maratoną dėl darbuotojų, išdavusių leidimą, aplaidumo?“ – pečiais gūžčiojo gargždiškiai.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiosios specialistės-maisto produktų inspektorės Ritos Viskantienės, baras „Čiba“ maisto tvarkymo veiklą įregistravo 2018 metais. Prieš veiklos pradžią buvo atliktas patalpų, įrangos įvertinimas, duotas leidimas tvarkyti maistą ir parduoti gėrimus vartojimui vietoje veiklai. Numatytas planinis baro patikrinimas.

Užfiksuoti tik du pažeidimai

Dėl baro keliamo triukšmo po 22 valandos gyventojai ne kartą kreipėsi į policiją. Anot gargždiškių, pareigūnams atvykus triukšmas laikinai sumažėdavo, o išvykus vėl nevaldomai padidėdavo.

Klaipėdos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausiasis tyrėjas, prižiūrintis Gargždų teritoriją, Donatas Lukas informavo, kad dėl triukšmo gyventojai į pareigūnus kreipėsi penkis kartus. Anot policijos atstovo, pasitvirtino tik du pranešimai, po kurių baro vadovas buvo įspėtas, vėliau – surašytas protokolas. „Sutinku, yra buvę du vakarai, kuomet viršijome leistiną garso normą: tai buvo baro atidarymas ir privatus renginys. Bandžiau kontroliuoti situaciją, tačiau nepavyko, gavau baudą“, – aiškinosi kaljanų baro savininkas Mantas Gvazdinskas.

Tiesa, verta paminėti, kad gyventojai stebėjosi, jog Bendruoju pagalbos telefonu registruoti tik penki pranešimai. „Skambino ne vienas žmogus. Vien iš mano mobiliojo ryšio telefono turėjo būti užfiksuoti keturi pranešimai. Taip išeitų, kad policija kreipia dėmesį ne į visus iškvietimus?“ – svarstė gargždiškis Linas Rimeikis ir „Bangos“ žurnalistei raštu pateikė išrašą iš Bendrojo pagalbos centro, kuriame išties keturi skambučiai. „Visi skambučiai yra registruojami. Į gautus pranešimus sureaguota nuo 2 iki 17 min. Vasario 16-osios gatvė – viena iš pagrindinių Gargždų gatvių. Tad pareigūnai pro ją pravažiuoja mažiausiai po kartą kasdien“, – užtikrino D. Lukas.

Turinį privalėjo pašalinti

Akyliems gyventojams pro akis neprasprūdo ir baro feisbuke publikuota galima alkoholio reklama. „Banga“ apie „Čibos“ skelbiamą turinį pasiteiravo Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus vedėjo Roko Daknio. „Paskelbta informacija galimai pažeidžia ne tik alkoholio reklamos draudimą, bet ir draudimą organizuoti žaidimus, akcijas, konkursus ar loterijas, kurie skatintų įsigyti ir (ar) vartoti alkoholinius gėrimus. Už šiuos pažeidimus numatyta bauda nuo 2 896 eurų iki 14 481 euro. Dėl galimų Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimų įmonė įspėta atskiru departamento raštu ir turinį privalo pašalinti per septynias darbo dienas“, – komentavo R. Daknys.

Matavimo tyrimai neplanuojami

Komercinės veiklos objektų keliamą triukšmą matuoja Nacionalinės visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamentas. Gargždų skyriaus vyriausioji specialistė, laikinai vykdanti vedėjos funkcijas, Vaida Zauerienė „Bangą“ informavo, kad NVSC Klaipėdos departamento specialistai, siekdami išnagrinėti vasario 18 d. gautame pranešime išdėstytas faktines aplinkybes dėl kavinės-baro keliamo triukšmo, organizavo akustinio triukšmo tyrimus (matavimus) pareiškėjų gyvenamosiose patalpose ir gyvenamojoje aplinkoje. „Vasario 25 d. raštu kreipėmės į pareiškėjus dėl sąlygų sudarymo triukšmo matavimų atlikimui. Tačiau kovo 7 d. buvome informuoti, kad Savivaldybėje yra sprendžiamas baro alkoholio licencijos galiojimo laikas ir nėra prasmės atlikinėti akustinio triukšmo tyrimų. Todėl skundas toliau nebus nagrinėjamas“, – komentavo V. Zauerienė.

Garso izoliacija jau rengiama

Gyventojai įsitikinę, kad baras galėtų dirbti tik iki 22 val. Pasak „Čibos“ savininko M. Gvazdinsko, šie pokyčiai lemtų bankrotą. Mat klientai renkasi tik nuo 20–21 val. „Noriu rasti kompromisą su gyventojais. Darysiu viską, kas įmanoma, kad triukšmas neviršytų leistinų normų. Tikiu, kad Gargždams reikalinga tokia vieta, kaip kaljanų baras, tad dėsiu maksimalias pastangas, kad jis gyvuotų ir taptų jaukia pasibuvimo vieta“, – „Bangą“ užtikrino jaunasis verslininkas. Nors Savivaldybėje vykusiame posėdyje jis garso izoliacijos įrengimą žadėjo pradėti balandį, tačiau veiksmų ėmėsi jau prieš porą savaičių. Šiuo metu didelės koncentracijos vata yra izoliuotos trys sienos, likusias planuojama baigti iki balandžio pabaigos. „Įrengsiu dvigubo storio gumines įtempiamas lubas, kurios dar labiau slopins garsą. Taip pat pasikviesiu garso ekspertą, kuris patars, kaip sustatyti garso kolonėles, kad garsas kuo mažiau sklistų iš patalpos. Galimai lauke pastatysiu sienelę arba tvorą“, – tolimesnius žingsnius vardijo M. Gvazdinskas.

Panašu, kad dėl jaunojo verslininko veiksmų ir planų gyventojai šiek tiek atlyžo. „Žlugdyti verslo tikrai nenorime, tiesiog norime ramybės. Kol kas didelio triukšmo nebėra ir gyventi galima. Žiūrėsime, kaip verslininkas iki galo įgyvendins pažadus ir kaip jam situaciją pavyks suvaldyti vasarą. Jei ir vėl bus triukšmas – skųsimės“, – sakė netoli baro gyvenanti Vilija Norvilienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių