Harmonijos ir sveikatingumo festivalis Mandala’2023: metas vėl susiburti!

Jau netrukus – liepos 6–9 d. Švenčionių rajone, prie Pailgio ežero įsikūrusioje poilsiavietėje „Saulėtas krantas”, vyks jau tryliktąjį kartą organizuojamas sveikatingumo festivalis „Mandala”.

„Žodžius „sveikatingumas” bei „sveikata” suprantu holistiškai – tai ne tik fizinė, bet ir psichologinė gerovė. Suprantu ir vieno, ir kito svarbą. Šis festivalis skirtas tiems, kas nori save tobulinti, gyventi sveikiau ir laimingiau”, – teigė „Mandalos” organizatorė, Turkijoje, Stambulo mieste gyvenanti psichologė ir šokio terapeutė Sigita Dabulskytė.

Pirmą kartą „Mandala” buvo suorganizuota 2011 m. ir buvo pirmasis tokio pobūdžio renginys Lietuvoje. Organizuoti festivalį moterį įkvėpė panašus, jau nebevykstantis renginys Latvijoje „Gara vasara”. „Gara vasara” – tai dvasinių praktikų festivalis. Jame atsidūriau netikėtai – pakvietė vienas draugas. Viskas labai patiko – atmosfera, sutikti žmonės, vykę užsiėmimai. Festivalis taip sužavėjo, kad iškart apsisprendžiau panašų renginį organizuoti Lietuvoje – buvau taip įsitikinusi jo sėkme, kad nebuvo gaila investuoti nei energijos, nei gana didelių pinigų”, – dalinosi prisiminimais Sigita. Tiesa, programą ji gerokai išplėtė – be dvasinių užsiėmimų „Mandaloje” vyksta ir paskaitos apie sveikatą, psichologiją, rengiami kūrybingumą lavinantys užsiėmimai.

Pagal temas suskirstytos ir renginio erdvės, kurių kasmet yra keturios: Oro (dvasinė), Žemės (kūno), Vandens (psichologijos) ir Ugnies (kūrybinė). Pasak Sigitos, festivalio suskirstymas erdvėmis atspindi jo pavadinimą: mandala – tai iš skirtingų, tačiau vienodos vertės elementų sudarytas piešinys, darni visuma. Tai – svarbus simbolis ir budizme, ir hinduizme.

„Atvykusieji į renginį galės rinktis net iš kelių vienu metu vykstančių užsiėmimų, eiti į tą, kuris jiems įdomiausias, – paaiškino organizatorė. – Išbandę įvairias praktikas, patikusias vėliau galės tęsti namuose ar lankydami grupinius užsiėmimus. Lankytojams tai – puiki proga sužinoti naujų dalykų, mokytojams – pasidalinti savo žiniomis.”

Renginys prasidės ketvirtadienio rytą ir tęsis iki sekmadienio pavakario. Darbotvarkė – įtempta: diena prasidės vos prašvitus jogos ir meditacijos užsiėmimais, iki pat vakaro vyks įvairios paskaitos bei užsiėmimai, o sutemus festivalio lankytojų lauks gyvos muzikos koncertai. Iš viso suplanuota daugiau nei 60 užsiėmimų, šeši muzikiniai pasirodymai.

Kaip vieną iš įdomiausių užsiėmimų Oro erdvėje, S. Dabulskytė įvardijo juoko jogos užsiėmimą, kurį ves instruktorė Renata Rachmanovaitė. Tantros mokytojas, kineziterapeutas ir masažuotojas Justas Makevičius šioje erdvėje ves užsiėmimą „Prisilietimo menas”, kuriame mokys apie prisilietimų svarbą, kaip jų pagalba subalansuoti proto ir širdies veiklą, vyriškąją bei moteriškąją energijas. O astrologas, asmeninio augimo treneris Egidijus Gubinas pakvies į paskaitą „10 patarimų geresniam gyvenimui”, kurioje dalinsis žiniomis, kaip savo gyvenimą padaryti geresnį.

Žemės erdvėje veido jogos instruktorė Inga Marcel ves užsiėmimą „Psichosomatika veide”, kuriame mokys, kaip masažuojant veidą galima stimuliuoti įvairius vidaus organus ir paskatinti jų veiklą. Šis metodas ne tik harmonizuoja kūno veiklą, mažina raukšles, bet ir labai pakelia nuotaiką. Buvęs vienuolis, dabar sveikatingumo aistruolis ir mentorius Juozas Dapšauskas skaitys paskaitą „Sąmoningų ryšių ir hormonų darnos kūrimas”, kuriame dalinsis žiniomis apie hormonus ir mokys kaip sąmoningai valdyti jų išsiskyrimą bei kaip bet kada panorus užsipildyti laimės hormonais. Dietologė Simona Mykolaitienė pakvies į pokalbį „Sąmoninga mityba ir meilė sau. Detoksas. Maisto pauzių būtinybė”, kuriame pasakos apie žaliavalgiškos mitybos privalumus, pasninko naudą, patars kaip atsikratyti žalingų valgymo įpročių.

Vandens erdvėje lankytojai galės išgirsti garsios psichologės-psichoterapeutės, knygų autorės Genovaitės Petronienės paskaitą „Kaip įveikti vidinį kritiką”, kuriame lektorė ieškos priežasčių, neleidžiančių gerai savęs vertinti ir mokys kaip tai sustabdyti. Saviugdos specialistė Diana Wind ves užsiėmimą „Skyrybų išmintis”, kuriame mokys kaip padėti sau ir kitam, einant per skyrybų etapą ir išmokys kaip į šią gyvenimo situaciją pažvelgti iš visiškai kito kampo, optimistiškiau. Pasak organizatorės, itin įdomus bus ir psichologės Karolinos Puzinaitės užsiėmimas „Sapnų analizė pagal Geštalto terapiją”. Sapnų analizė yra vienas populiariausių psichoterapijoje, ypač psichoanalizėje, taikomų metodų, tačiau jį galima praktikuoti ir patiems – kaip tai daryti, bus galima išmokti užsiėmimo metu.

Ugnies erdvėje rankdarbių mokytoja Eglė Jurkienė mokys kaip iš siūlų ar virvučių nusinerti mandalą su karoliukais, smėlio meno entuziastė Rūta Sukackienė rodys kaip pagal šabloną ar savo nupieštą piešinį sukurti paveikslą iš spalvoto smėlio, o grafikos dizainerė ir iliustratorė Violeta Liutikova ves hipnoterapijos piešiant seansą.

Renginyje, kaip ir kasmet, veiks Vaikų erdvė. „Kol tėveliai klausysis paskaitų ir dalyvaus užsiėmimuose, vaikai taip pat nenuobodžiaus – į jiems skirtą programą įtrauktos jogos ir meditacijos pamokėlės, sportiniai, kūrybiniai užsiėmimai, žongliravimo klasė, pasakų vakarai…”, – vardino organizatorė.

Taip pat pirmą kartą įsikurs Šeimų pavėsinė, kuriose šeimos galės pailsėti, pasišnekučiuoti, o tam tikromis valandomis žaisti dėkingumo žaidimą šeimoms. Šią erdvę kuruos Dėkingumo akademijos įkūrėja Aistė Jonauskienė.

Netoliese veiks turgelis bei asmeninių paslaugų zona, kurioje bus galima įsigyti įvairių gaminių, suvenyrų, smilkalų, mineralų, užsisakyti diagnostiką biorezonanso metodu, asmeninį horoskopą ar masažą.

Jau ketvirtadienio vakarą festivalio dalyvius pakvies muzikinė programa. Komikas ir dainininkas Tarun yra paruošęs net dviejų valandų muzikinę „stand up” programą, kurios tema – kaip būti laimingu. Tą patį vakarą koncertuos atlikėja, intuityvaus dainavimo mokytoja Egleya, pakviesianti visus norinčius prisijungti ir padainuoti kartu.

Penktadienį žymiausias Lietuvoje gongų muzikantas Raimondas Binkauskas ruošia koncertą „9 OM”. „Lankytojai gongų koncerto visuomet labai nori, mūsų prašo, todėl jį organizuojame beveik kiekvienais metais”, – pabrėžė S. Dabulskytė. Tą patį vakarą ant scenos lips ir eksperimentinio folkloro atlikėja Jausmė, daug kam žinoma kaip televizijos konkurso „X faktorius” finalistė.

Šeštadienį koncertuos iš Prancūzijos kilusi, tačiau Lietuvoje gyvenanti romatiškosios muzikos atlikėja Clotilde Solange, o vakarą užbaigs DJ Saga bei Konstantinas Osipovas, kurie surengs meditacinės muzikos koncertą retais etniniais instrumentais.

S. Dabulskytė į festivalį kviečia atvykti su visa šeima, galima pasiimti ir taikius augintinius, tačiau jie neturėtų būti paliekami be priežiūros. Apsigyventi renginio dalyviai galės tiek palapinėse, tiek kambariuose (juos reikėtų rezervuoti iš anksto), maistą bus galima gamintis ir ant laužo, ir nusipirkti iš poilsiavietėje veiksiančių kavinių. Jose bus tiekiamas tik vegetariškas ir veganiškas maistas.

Renginys yra skirtas populiarinti sveiką gyvenimo būdą, tad jame draudžiama ne tik vartoti alkoholį ar narkotikus, bet ir rūkyti. „Šie dalykai neturi nieko bendro nei su sveikata, nei su laime. Todėl net tuos, kurie vartoja, kviečiame savaitgalį praleisti be priklausomybių”, – kalbėjo pašnekovė. Tie, kas apsieiti be rūkalų nesugebės, galės paėjėti iki tolėliau nuo poilsiavietės įrengtos rūkymo erdvės, kad dūmai netrikdytų kitų renginio dalyvių.

Vieta, kurioje vyks renginys, apsupta itin gražios gamtos. Norintys galės eiti maudytis, irstytis valtimi, rinkti vaistažoles, uogauti, grybauti, veiks pirtis. „Tai – puiki proga ir atsiriboti nuo kasdienybės, ir ištrūkti iš miesto. Bus galima ir pailsėti, ir pasisemti naujų žinių, pasibūti su bendraminčiais”, – žadėjo organizatorė.

Moteris pasakojo, kad renginys praeityje vyko keliose skirtingose vietose. „Tačiau būtent ši vieta yra mano mylimiausia”, – atskleidė ji. Poilsiavietė yra nutolusi vos 40 km nuo Vilniaus. Atvažiuojantiems ir išvykstantiems traukiniu bus organizuojamas specialus transportas nuo stoties iki renginio vietos ir atgal.

Pasak pašnekovės, nuo atsiradimo iki dabar festivalis išaugo, jo programa išsiplėtė, o didelė dalis atvažiuojančių pirmą kartą, tampa nuolatiniais dalyviais. „Organizuoti šį renginį atima labai daug laiko ir energijos, kartais norisi viską mesti, bet sulaukiu tiek daug padėkų ir palaikymo, kad kitais metais ir vėl imuosi…”, – juokėsi Sigita. Beje, šiemet renginys bus ilgesnis, nei įprastai – truks ne tris, o keturias dienas.

Bilietai į renginį – nuo 85 eurų ir pigesni perkant iš anksto. Detali programa ir kita informacija: www.mandala-festival.lt.

Praėjusių metų „Mandalos“ festivalio nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių