Į Judrėnus – ukrainietiškų skanumynų

Nataša gamina sveikuoliškus saldainius ir tikisi, kad jie patiks išrankiausių lietuvių skoniui.

Sekmadienį po Šv. Antano atlaidų judrėniškiai ir svečiai nesiskirstys – susės jaukiame bendruomenės namų kiemelyje prie stalų ir vaišindamiesi klausysis Kvėdarnos liaudies šokių kolektyvo „Kadagys“ koncerto, mėgausis populiariomis Livetos ir Petro Kazlauskų atliekamomis melodijomis, judrėniškių merginų ansamblio dainomis, kvatosis iš šmaikštuolių Zosės, Basės ir Jukasės. Šiemet jautrus akcentas – šventės dalyviai bus kviečiami ragauti ukrainietiškų patiekalų ir pagal galimybę aukoti.


„Antaninės – tradicinis Jud­rėnų bendruomenės renginys. Ankstesniais metais organizuodavome didesnę vasaros šventę, bet dabar liepą vyks „Lituanikos“ skrydžio sukakties minėjimas – Lietuvos aviacijos muziejus planuoja renginį, skraidymus“, – atskleidė Judrėnų S. Dariaus bendruomenės pirmininkė Vilija Norvilienė.
Kaip ir pernai, judrėniškiai po pamaldų susės bendruomenės kiemelyje prie stalų ir galės pavalgyti neįprastus pietus – vaišintis ukrainietiškais barščiais, pasigardžiuoti desertu – rankomis pagamintais ukrainietiškais saldainiais ar suvalgyti pyragėlį.
Šiemet šurmuliuos mugė, kurioje įvairiausių skonių sūrius pristatys judrėniškės sūrininkės, taip pat įsijungs Judrėnuose nuo karo baisumų užuovėją radusios ukrainietės. „Jos puikios šeimininkės, gardžius valgius gamina – renginio dalyviai galės įsitikinti“, – gyrė V. Norvilienė.
Trečią mėnesį Judrėnuose ramybe besidžiaugianti Jana Olišanskaja ne kartą „repetavo“, kaip lietuviškoje virtuvėje išvirti gardžius ukrainietiškus barščius. Jų paragavę judrėniškiai ir svečiai negaili padėkų. Tikimasi, kad šventės dalyviai nepagailės euro kito už lėkštę sočios sriubos. Pinigai jos šeimai labai reikalingi sveikatos problemoms spręsti.
Jana nuo karo baisumų čia pabėgo su sūnumis – trejų metų Miša ir penkiolikmečiu Danilu. Kartu atvyko ir sesuo Julia su vienų metų sūneliu ir jų mama Nina, ligota pensininke. Jana džiaugiasi įsidarbinusi netoli miestelio esančioje medžio apdirbimo įmonėje „Grencena“, uždarbiu, bet juo dalijasi ir su seserimi, ir su mama, kurios negali užsidirbti. „Danilui reikia nuimti dantų kapas ir pakeisti naujomis. Man sakė, jog tai kainuoja 500 eurų – tiek pinigų aš neturiu“, – apgailestavo Jana.
Jos draugė Nataša Charčenko iš karo siaubiamos Ukrainos į Judrėnus atvyko su dviem mažametėmis dukromis Daša ir Margarita. „Gimtinėje aš rankomis gaminau 12 rūšių sveikuoliškus saldumynus, paruošdavau jų rinkinius ir juos realizavau kavinėje, internetu. Mano saldainiai turėjo paklausą – daug užsakymų sulaukdavau, tai buvo pragyvenimo šaltinis“, – atskleidė ji. Neįprastų saldėsių skonį spėjo pažinti ir judrėniškiai, ir svečiai. Vakar čia lankėsi grupelė ekskursantų, kuriuos Nataša supažindino su savo pagamintais saldainiais.
Nataša pasakojo, kad saldainius, šokoladą gaminti pradėjo baigusi kursus, įsigijusi receptų. Šiems gardėsiams ji naudoja džiovintus vaisius, saulėgrąžas, riešutus, medų, kokoso pieną, kakavą ir kita, bet nė kruopelės baltojo cukraus, pavyzdžiui, slyvos su riešutais šokolade, saldainiai iš saulėgrąžų su medumi ir kita. Sveikuoliškų saldėsių skonį spėjo pažinti judrėniškiai ir svečiai. Vakar bendruomenės namuose apsilankiusiai grupei ekskursantų Nataša pasakojo, kaip ji rankomis gamina išskirtinius saldainius, o jų paragavę ne vienas įsigijo. Jais gardžiavosi ir čia atvykę rajono valdžios atstovai. „Galėsime Judrėnuose saldainių fabriką atidaryti“, – juokavo V. Norvilienė.
Antaninių šventės dalyviams ji pasiūlys kelių rūšių sveikuoliškų saldumynų ir tikisi, kad šie nenuvils.


Virginija LAPIENĖ
A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių