Ilgametę kaimynų draugystę nutraukė kelias
Priekulės seniūnijos Būdviečių kaimo gyventoja Zofija Valaitienė ir dar 7 gyventojai nuo spalio mėnesio neberanda dialogo su kaimyne Vladislava Baranauskiene. Tarp draugiškai gyvenusių kaimynų dėl kelio perbėgo juoda katė. Beveik tris dešimtmečius daugiausia Valaičių prižiūrėtą platų žvyruotą kelią pernai spalį V. Baranauskienės artimieji užtvėrė, esą kelias – jų nuosavybė, tad daro, ką nori, o šių metų birželio pradžioje – išvis panaikino.
Be kelio likusios 8 būdvietiškių šeimos nesupranta, kaip Klaipėdos rajono teritorijų planavimo dokumentuose esantis kelias tapo vieno žmogaus nuosavybe ir kodėl tiek metų tuo keliu naudojęsi yra priversti sukti didelį lanką ir investuoti pinigus į aplinkkelį?
Gyventojai, nesulaukiantys pagalbos iš valdžios, kreipėsi į „Bangos“ redakciją.
Investavo 800 eurų
Valaičiai sodybą Būdviečių kaime nusipirko 1986 m. Po trejų metų į kaimynystę atsikėlė V. Baranauskienė. Kaimynai sugyveno draugiškai, šviesios atminties R. Valaitis, laikęs arklius, padėdavęs žemės darbus nudirbti, žvyrkelį vis akmenimis patvarkydavęs, žvyro atveždavęs. Tiek metų draugavę, vieną dieną Valaičiai rado kelią užtvertą. Nepavyko susitarti ir dėl raktų nuo vartų. Gyventojai liko be kelio į namus.
Seniūnija pasiūlė pradėti taisyti kitą kelią. „Gyventojai, kuriems pasiūlyta naudotis kitu seniūnijos keliu, žadėjo prisidėti lėšomis. Kelias buvo neišvažiuojamas. Sunkiasvorė technika išvažinėjo duobes, pavasarį pati nerizikavau važiuoti mašina, – „Bangai“ kalbėjo seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė. – Seniūnijos lėšomis suformuotos sankasos. Gyventojai atvežė nupirkę žvyro.“
800 eurų su naujakuriu kaimynu sumokėjęs už žvyrą birželio 3 d. Z. Valaitienės sūnus Audronis Einikis rado sugadintą kelią. V. Baranauskienės interesams atstovaujantis Romualdas Šniukšta nuo kelio, dėl kurio vyksta ginčai, nukasė žvyro sluoksnį, akmenis ir suvertė krūvomis ant jau sutvarkyto kito kelio. Nei seniūnija, nei į naują kelią investavę gyventojai nebuvo apie tai įspėti. „Pamačius rankos nusviro, – apmaudo neslėpė A. Einikis. – Kol laukiu rašto iš Savivaldybės, sklypo savininkė kelią išardė ir, negana to, apie 200 m seniūnijos ir mūsų lėšomis tvarkomo kelio užvertė krūvomis žemių, sumaišytų su žvyru ir akmenimis. Toks kaimynų elgesys užfiksuotas ir policijos, ir žemėtvarkininkų, ir antstolių raštuose.“
„Iš anksto nebuvo derinta, sužinojau po to, kai R. Šniukšta nukastą gruntą supylė ant gyventojų lėšomis suvežto žvyro. Be leidimo ir atsiklausimo sugadino seniūnijos kelią“, – kalbėjo seniūnė.
Niekada nebuvę
R. Šniukšta „Bangai“ sakė, jog kelio niekada nebuvę: „V. Baranauskienė 1989 m. atsikėlė čia gyventi, persikėlė prie sodybos žemę. Į žemės plotą kelias įskaičiuotas, savininkės dokumentuose jokio įrašo apie kelią nėra, ji su savo nuosavybe gali daryti, ką nori. Turi dokumentus ir jais vadovaujasi.“
Pašnekovas pasakojo, jog nuo 1994 metų per jų žemę važinėjo visi, todėl susiformavęs keliukas, kuriuo ir naudojosi kaimynai. Nebeapsikentę, jog 30–40 t traktoriai važinėja jų žeme, užtvėrė įvažiavimą.
„Pažeidžiant viešąjį interesą vienam iš gyventojų tiesiog padovanotas platus kelias, virtęs arimu. Praplėtusiai žemės valdas bendro kelio sąskaita V. Baranauskienei su kaimynais teks susitikti teisme“, – kalbėjo mamai, kitiems kaimynams atstovaujantis bei savo interesus ginantis A. Einikis.
Žioplumas ar sąmoningas sprendimas
V. Baranauskienei priklausanti žemė driekėsi abiejose kelio pusėse. 2002 metais projektą ruošusi D. Giedrienės IĮ pažymėjo žemės ribas, bet nenubraižė kelio. Tokios „smulkmenos“ nepastebėjo nei pasirašęs dokumentą tuometis Klaipėdos rajono Žemėtvarkos skyriaus vedėjas Gintautas Stonkus, nei tikrinusioji vyriausioji žemėtvarkininkė Rima Petkienė. Patogų kelią į namus praradę gyventojai įžvelgia, esą tai buvo padaryta specialiai, norint pasididinti žemės plotą.
Z. Valaitienė, nebegalėdama privažiuoti prie namų, nes platus, 6 m statybos būdu įrengtas žvyrkelis užtvertas, kreipėsi į Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) prie Žemės ūkio ministerijos Klaipėdos rajono skyrių ir išsiaiškino, jog buvo padaryta klaida rengiant V. Baranauskienės žemės sklypo planą – nepažymėtas kelias. Moteris kreipėsi į Savivaldybės administracijos direktorių su prašymu paaiškinti, kodėl minėtas kelias buvo išregistruotas.
„Gavome Administracijos direktoriaus Sigito Karbausko pasirašytą atsakymą, kuriame rašoma, jog 2013 m. gruodžio 19 d. rajono Savivaldybės tarybos sprendimu, vietinės reikšmės kelių sąraše įrašytas kelias KL1292 Griežiai–Būdviečiai 0,577 km išinventorizuotas, nes buvo privačioje valdoje, Savivaldybei nėra žinomos suteiktos servituto, panaudos ar kitos teisės“, – gautą raštą citavo A. Einikis.
Persikėlė žemę
V. Baranauskienei 2003 m. kovo 21 d. Klaipėdos apskrities viršininko sprendimu atkurtos nuosavybės teisės į 4,27 ha žemės, turėtos Pasausalio k., Šilalės r., ir suteiktas lygiavertis žemės sklypas Būdviečių k. „Projektuojant žemės sklypą V. Baranauskienė buvo supažindinta su suprojektuoto žemės sklypo ribomis, su 6 m pločio keliu, kuris eina per suprojektuotą žemės sklypą. Ji pasirašė pretendentų susirinkimo protokole. Nuosavybės atkūrimo dokumentuose, parengtuose pagal tuo metu galiojusį teisinį reglamentavimą, aiškiai matosi ir kelias, einantis per suprojektuotą žemės sklypą (kadastro Nr. 5552/0005:41)“, – informavo „Bangą“ NŽT Klaipėdos rajono skyriaus vedėja Daiva Bukavičienė.
Perdavė policijai
NŽT Klaipėdos rajono skyrius pernai spalį gavo Z. Valaitienės prašymą atlikti valstybinę žemės kontrolę, kadangi V. Baranauskienė užtvėrė kelią, kuriuo jie naudojasi nuo 1987 m. „Skyrius lapkričio 6 d. atliko patikrinimą vietoje ir nustatė, kad kelio pradžioje savavališkai įrengtas kelio ženklas „aklakelis tiesiai“. Toliau važiuojant tuo pačiu keliu yra įrengta kelio užtvara, kuri neleidžia kitiems asmenims laisvai judėti suprojektuotu, per V. Baranauskienei priklausantį žemės sklypą einančiu keliu, – „Bangai“ apie kaimynų konfliktų pradžią pasakojo vedėja D. Bukavičienė. – Skyrius, surinkęs visą patvirtinančią medžiagą, V. Baranauskienei raštu išsiuntė siūlymą geranoriškai iki 2015 m. kovo 1 d. pašalinti pažeidimus arba vadovaujantis ATPK 225 str. pagal kompetenciją medžiaga bus perduota Klaipėdos rajono policijos komisariatui. Kovo 9 d. skyrius atliko patikrinimą ir nustatė, kad savavališkai įrengtas kelio ženklas pašalintas, dėl likusio pažeidimo – užtvaros įrengimo – medžiaga perduota Klaipėdos rajono policijos komisariatui.“ Visą tą laiką vyko susirašinėjimas su V. Baranauskiene bei jos įgaliotu asmeniu R. Šniukšta.
Su protokolu nesutiko
Pagal A. Einikio pranešimą žemėtvarkininkams, birželio 3 d. atliktas papildomas patikrinimas, kurio metu buvo nustatyta, kad įrengtas žvyro kelias sugadintas, nukastas viršutinis kelio sluoksnis ir krūvomis supiltas ant seniūnijos ir gyventojų lėšomis sutvarkyto kelio dalies. Apie padarytą pažeidimą pagal kompetenciją informuoti Klaipėdos rajono savivaldybės Statybos ir kelių priežiūros bei Viešosios tvarkos skyriai. „Patikrinimo metu nustatytos aplinkybės atitinka ATPK 45 str. 1 dalies požymius, kurio sankcijoje numatyta, kad savavališkas privačios nuosavybės teise priklausančios arba valstybinės žemės, miško, vandens telkinių užėmimas arba savavališkas privačių ar valstybinių vandens telkinių naudojimas užtraukia baudą nuo 289 iki 579 eurų. A. Baranauskienės įgaliotas asmuo R. Šniukšta buvo kviečiamas birželio 22 d. administraciniam protokolui surašyti. Jis su protokolu nesutiko, sumokėti baudą atsisakė ir nurodė, kad savo teises gins teisme. Skyrius, vadovaudamasis Administracinių teisės pažeidimo kodeksu 224 str. pagal kompetenciją suruošė medžiagą rajono apylinkės teismui“, – apie tolimesnius įvykius dėstė D. Bukavičienė.
Penktadienį R. Šniukšta telefonu „Bangai“ sakė, jog protokolą pasirašė su prierašu: „Protokole pateikti duomenys neatitinka tikrovės.“ Juridinį išsilavinimą turintis vyras kalbėjo, jog jam žemėtvarkoje nepateikė susipažinti visos medžiagos ir jis sutinkąs savo teises ginti apylinkės teisme.
Reikalingi kadastriniai matavimai
„Skyriaus pozicija dėl žemės reformos žemėtvarkos projekte suprojektuoto kelio yra aiški ir nuosekli – kelias nėra privati nuosavybė. Nuo pat kilusios problemos sprendimo V. Baranauskienei ir jos įgaliotam asmeniui ši pozicija buvo paaiškinta, vadovaujantis pagrindiniu teritorijų planavimo dokumentu – žemėtvarkos projektu. Žemės sklypo (kadastro Nr. 5552/0005:41) plane (orto foto) kelias aiškiai matomas. Jis eina per sklypą. Bendro naudojimo kelio plotas nėra įtraukiamas į žemės sklypo plotą. Savininkei V. Baranauskienei planas parengtas pagal tuo metu galiojusį teisinį reglamentavimą. Plane padaryti prierašai aiškiai byloja „žemės sklypo ribos suformuotos pagal metodinius reikalavimus“. Parengtas planas galioja iki bus atlikti kadastriniai žemės sklypo matavimai“, – poziciją išsakė skyriaus vedėja.
Kreipsis į teismą
Vadovaujantis LR Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų 22 p., žemės plotai, kuriuos skiria magistraliniai, krašto, rajoniniai, viešieji ir vidaus keliai, gatvės, geležinkeliai ir neprivatizuojami hidrografiniai objektai, taip pat keliais užimti plotai, neįskaityti į privatizuojamo žemės sklypo bendrą plotą, formuojami kaip atskiri žemės sklypai, t. y. kelio plotas, kuris nėra įskaitytas į privatizuotą V. Baranauskienės žemės sklypą, dalina žemės sklypą į dvi žemėnaudas. Žemės sklype esantis kelias teritorijų planavimo dokumente numatytas kaip bendro naudojimo kelias, kuriuo naudojasi ir kiti aplinkinių žemės sklypų savininkai. Servitutas nėra numatytas.
Anot vedėjos D. Bukavičienės, skyrius atlieka visas įmanomas teisines priemones dėl kelio užtvėrimo ir dėl savavališkai sunaikinto kelio atkarpos. Sprendžiant konfliktinę situaciją nuo praėjusių metų spalio pabaigos vyksta susirašinėjimas su žemės savininke ir bendraujama su įgaliotu asmeniu. Tačiau nė vienas skyriaus raštas ar reikalavimas pašalinti pažeidimus nebuvo skundžiami numatytais terminais.
„Būsime priversti kreiptis į teismą, jei žemės savininkas (ar pažeidėjas) nesutiks geranoriškai pašalinti padarytą pažeidimą ir atkurti sugadintą kelio atkarpą“, – žemėtvarkininkų poziciją išdėstė vedėja D. Bukavičienė.