Ilgapirščių taikinys – automobiliai

Automobilis Kretingos plente visiškai „nuginkluotas“.

Dėl šalyje taikomų karantino priemonių gyventojai turi mažiau progų naudotis savo automobiliais. Šie neretai iš stovėjimo aikštelių ar garažų nepajuda po keletą dienų ar net ištisomis savaitėmis. Vagys nesnaudžia ir šia proga pasinaudoja. Vien balandžio mėnesį įsibrauta į aštuonis prabangius automobilius. Rajono pareigūnai fiksuoja didėjantį nusikaltimų skaičių.

Populiariausi – BMW ir „Mercedes Benz“

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Andromeda Grauslienė „Bangą“ informavo, kad balandžio mėnesį rajone (Kalotėje, Purmaliuose ir Narmontuose) buvo įsibrauta į aštuonis automobilius – šešis BMW ir du „Mercedes Benz“. Žalos šiuo metu dar tikslinamos, mat daug kur skaičiuojami ne tik pavogti daiktai, bet ir nuostoliai dėl apgadinimo. Savininkų patirta žala svyruoja nuo kelių šimtų iki 20 000 eurų. Ilgapirščiai dažniausiai vogė vairus, multimedijas, pavarų svirtis, kai kuriuose automobiliuose dingo ir asmeniniai daiktai bei palikti grynieji pinigai.

Pasak Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnų, įtariama, jog šios vagystės galėjo būti įvykdytos to paties asmens ar asmenų grupės, nes nusikaltimų pobūdis panašus – į automobilius įsibrauta nedaužiant stiklų, bet juos atrakinant pritaikius specialias priemones. Įtariamieji dar nenustatyti, vyksta tyrimas.

Ragina akyliau stebėti

Suaktyvėjus automobilių dalių vagystėms policijos pareigūnai ragina akyliau saugoti savo turtą. Pirmiausia automobilius nakčiai patariama palikti garaže. Jei tokios galimybės nėra, transporto priemonę reikėtų palikti gerai apšviestoje vietoje. Gera apsaugos priemonė yra vaizdo stebėjimo kameros. Jei esate jas įsirengę, jų fiksavimo zonoje statykite ne tik savo automobilį, leiskite tai padaryti ir kaimynui, kurio kieme kamerų nėra. Policija pataria padidinti kamerų stebėjimo lauką, kad matytųsi ir kaimyno kiemas ar gatvė. Visada būtina automobilį užrakinti, jei jį laikote aptvertame kieme – nepalikite nerakintų ar atlapotų vartų ir vartelių. Net ir trumpam viešose vietose palikdami automobilį jo salone ar bagažinėje nepalikite vertingų daiktų bei dokumentų – jie taip pat vilioja ilgapirščius. Turtą patariama drausti – tai padeda išvengti ar bent sumažinti nuostolius.

Bendruomenės pareigūnai gyventojus ragina būti pilietiškus – stebėti aplinką, paraginti tai daryti ir daugiau laiko namuose praleidžiančius kaimynus. Pastebėjus įtartinus asmenis ar automobilius, stengtis užfiksuoti kuo daugiau detalių, galinčių padėti juos identifikuoti, ir visada pranešti policijai pagalbos telefonu 112.

Draudikai fiksuoja augančias žalas

Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovo Raimondo Bieliausko teigimu, nuo vasario pabaigos iki karantino pradžios dėl automobilių dalių vagysčių gyventojai vidutiniškai patyrė 1,8 tūkst. eurų nuostolių, o per pirmąsias dvi karantino savaites vidutinis žalos dydis siekė 2,5 tūkst. Eur.

Pasak draudikų, nors žalų skaičiai trumpuoju laikotarpiu ir padidėjo, vagysčių tendencija išlieka tokia pati. „Pagrindinis vagių resursas yra laikas, kurį jie netrukdomi gali darbuotis prie automobilio. Kuo daugiau ilgapirščiai jo turi, tuo daugiau detalių gali pavogti ir padaryti daugiau žalos. Karantino metu dažnas gyventojas kur nors atokiau kieme pastatyto savo automobilio gali nepatikrinti ir po kelias dienas ar savaites. Vagims tai išties paranku. Be to, gyventojams laikantis socialinio atstumo ir daugiau laiko būnant namie, ilgapirščiams mažėja rizika, kad atliekant nešvarius darbelius juos užklups atsitiktiniai praeiviai“, – pažymi R. Bieliauskas.

Pasak draudimo bendrovės atstovo, dažniausiai vagiamos dalys priklauso nuo automobilio markės, tačiau paprastai savininkai pasigenda galinio vaizdo veidrodėlių ar jų stiklų, multimedijos ir navigacijos įrenginių, priekinių žibintų, vairuotojo oro pagalvių, prietaisų skydelių, rečiau – ratų gaubtelių ar visų ratlankių su padangomis. Būna ir taip, kad vagiama viskas kartu, o savininkas randa gerokai išrinktą savo automobilį.


KOMENTARAS

  • Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkė Rasa STASIULAITIENĖ:

– Nusikaltimų protrūkio sezonas rajone prasidėjo gerokai anksčiau. Sausio-kovo mėnesio statistika rodo, kad rajone pastebimas nusikaltimų skaičiaus augimas. Kovo mėnesį gavome net 250 pranešimų daugiau nei praėjusių metų kovą – 887. Tokie skaičiai beveik analogiški 2019-ųjų metų liepai, kuomet nusikalstama veika ypač išauga.

Nuo sausio mėnesio rajone užfiksuotos 34 vagystės (neįskaitant tų, kurių nusikaltimas nuosavybei viršija 12,5 tūkst. Eur). Išlaikoma rajono specifika – ilgapirščiai taikosi į statybvietes Sendvario, Kretingalės seniūnijose. Šiuo metu taip pat suaktyvėjo vagystės iš automobilių. Labiausiai taikomasi į vairus ir žibintus.

Aistė NOREIKAITĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių