Inovacijų agentūra prisidės prie personalizuotos medicinos sektoriaus vystymo Europoje

Inovacijų agentūra kartu su 24 partneriais dešimtyje šalių skatins personalizuotos medicinos sektoriaus Europoje vystymąsi. Dalyvaudama PRECISEU (angl. Personalised Medicine Empowerment Connecting Innovation ecoSystems across EUrope) konsorciumo veikoje Inovacijų agentūra prisidės prie didelės apimties projekto, kuriuo siekiama išnaudoti regioninių inovacijų ekosistemų potencialą sveikatos priežiūros sistemų Europoje transformacijai.

Personalizuotos medicinos vystymasis Europoje bus skatinamas išnaudojant skirtingų regionų stiprybes ir didinant regioninių inovacijų ekosistemų efektyvumą, įgalinant inovacijų kūrėjų ir institucijų bendradarbiavimą, dalijimąsi žiniomis bei resursais.

Suformuotame konsorciume Inovacijų agentūra bus atsakinga už analitinių veiklų parengimą ir koordinavimą, taip pat prisidės prie personalizuotos medicinos iniciatyvų bei dalyvių žemėlapio sudarymo. Agentūra bus atsakinga ir už finansavimo kvietimų suformavimą ir paskelbimą personalizuotos medicinos seityje veikiačioms Lietuvos įmonėms.

„Tai, kad Lietuva yra įtraukta į tokio masto projektą yra svarbus pasiekimas mūsų šaliai, tačiau tikrai ne atsitiktinumas. Lietuvos gyvybės mokslų ir medicinos technologijų sektorius sparčiai auga ir įsitvirtina kaip vienas perspektyviausių Europoje. Tam pagrindą sudaro stipri gyvybės mokslų tyrimų bazė su Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centru priešakyje ir šioje srityje plėtojama inovacijų infrastruktūra. Lietuva tikrai gali svariai prisidėti prie PRECISEU projekto tikslų įgyvendinimo, o tuo pačiu toliau stiprinti savo pačios medicinos inovacijų ekosistemą“, – sako Inovacijų agentūros „Biotech Lab“ skyriaus vadovė Jekaterina Kalinienė.

Anot J. Kalinienės, personalizuota medicina yra laikoma sveikatos priežiūros ateitimi. Ši besivystanti sritis yra paremta individualiems pacientams ar jų grupėms pritaikytais gydymo ir sveikatos priežiūros sprendimais, priemonėmis bei praktikomis. Personalizuotą mediciną įgalina nauji diagnostikos ir gydymo metodai, tokie kaip molekulinis profiliavimas, kuriems kelią atveria pasiekimai genomikos ir kitose naujose mokslo srityse.

„Atsižvelgiant į kiekvieno paciento genetiką galima tiksliau diagnozuoti ligą, prognozuoti jos eigą, paskirti efektyvesnį gydymą ir pasiekti geresnių jo rezultatų. Be to, personalizuota medicina suteikia geresnes galimybes ligų prevencijai, nes leidžia tiksliau įvertinti kiekvieno paciento sveikatos rizikas ir užkirsti kelią ligos progresavimui dar prieš pasireiškiant simptomams. Su pasiekimais personalizuotos medicinos srityje yra siejamos didelės viltys gydant onkologines ligas, diabetą, Alzhaimerį ir kitus sveikatos sutrikimus“, – pažymi J. Kalinienė.

PRECISEU projektu siekiama išnaudoti sveikatos duomenų potencialą personalizuotos medicinos vystymui, palaikyti pažangios terapijos medicininių priemonių vystymą, kurti personalizuotos medicinos inovacijų vystymui ir taikymui palankius rinkos, pramonės bei verslo modelius. Visa tai sudarys sąlygas tvarią ir prieinamą personalizuotą mediciną įtraukti į regionines sveikatos apsaugos sistemas. Šiems tikslams pasiekti bus pasitelkiamos „Horizon Europe“ programos lėšos. Jos bus skiriamos ir Lietuvos įmonėms.

Projektas bus įgyvendinamas dviem etapais. Pirmiausiai bus siekiama stiprinti koordinaciją tarp partnerių, suvienodinant darbotvarkes, dalinantis žiniomis ir resursais, sukuriant gaires inovacijų veiksmų skatinimui. Antrajame etape bus kuriamos finansavimo sistemos ir skelbiami projekto tikslus atitinkantys finansavimo kvietimai.  

PRECISEU konsorciumą sudaro partneriai iš Lietuvos, Ispanijos, Vokietijos, Belgijos, Bulgarijos, Rumunijos, Italijos, Švedijos, Nyderlandų, Graikijos ir Ukrainos. Konsorciumo dalyviai apima regionų valdžios institucijas, sveikatos priežiūros ir technologijų klasterius, tyrimų institucijas ir infrastruktūras, sektoriaus įmones, startuolių tinklus. Jų bendradarbiavimas ir dalinimasis žiniomis leis kurti pridėtinę vertę visoje Europos rinkoje. Projektas vyks 5 metus.

Pranešimas spaudai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių