Iš svajonės suteikti prieglobstį vaikams liko tik nebaigtas pastatas

Vitos VITAITĖS nuotr.: Ekonomikos ir biudžeto komiteto posėdyje Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas A. Petravičius sakė: „Visos lėšos bendrabučio pastatui prie Lapių pagrindinės mokyklos buvo skirtos iš Savivaldybės biudžeto. Manau, kad ne tik mokyklos ar Švietimo ir sporto skyriaus, bet ir visos Savivaldybės administracijos ir rajono politikų galvos skausmas, ką su tuo pastatu reikia toliau daryti, kuris nėra užbaigtas ir nepastatytas.“

Rytoj vyksiančiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje bus svarstomas Lapių pagrindinės mokyklos darbuotojų pareigybių skaičiaus normatyvų pakeitimo klausimas. Jis susijęs su nuo šių metų rugsėjo nebeveikiančiu mokykloje bendrabučiu. Praėjusį penktadienį vykusiame nuotoliniame Ekonomikos ir biudžeto komiteto posėdyje minėtas klausimas dėl pareigybių išsivystė net iki pažeidžiamų šeimų vaikų gerovės diskusijų. Tarybos narys Sigitas Karbauskas sprendimą atsisakyti bendrabučio paslaugos 8 mokiniams pavadino vienu iš baisiausių, kokių yra girdėjęs.

Pradėtos statybos įstrigo

Dar praėjusioje Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos kadencijoje 2018 m. buvo suplanuoti asignavimai pradėti Lapių pagrindinės mokyklos bendrabučio pastato rekonstrukcijos darbus. Svarstant 2020 m. Klaipėdos rajono biudžetą, Savivaldybės biudžeto lėšomis buvo tikimasi baigti bendrabučio pastato rekonstrukciją, planuojamos lėšos bendrabučio baldams, buitinei, kompiuterinei technikai ir ūkiniam inventoriui įsigyti. Tačiau planai taip sparčiai nesipildė, juos pakoregavo ir pandemijos karantinas. 2021 m. sausio 28 d. Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje tvirtinant šių metų biudžetą nebebuvo numatyta lėšų bendrabučio pastato rekonstrukcijai, nors statybos jau ir buvo anksčiau pradėtos. Toks sprendimas tada sulaukė tuometinės opozicijos atstovų priekaištų. Meras Bronius Markauskas minėtame posėdyje sakė, kad antrame aukšte galėtų būti bendrabučio patalpos, tačiau kol kas nesutariama, kokia galėtų būti pastato pirmojo aukšto paskirtis. „Statyti pastatą nežinant, kas ten bus, negalime. Jeigu pavyks sutarti dėl funkcijų, pastatas bus pastatytas“, – sausio mėnesio Tarybos posėdyje kalbėjo B. Markauskas.

Kitąmet strateginiame veiklos plane šiam objektui buvo planuota 355 tūkst. Eur, tačiau neaišku, ar šiam planavimui bus lemta išsipildyti keičiantis aplinkybėms.

Sugrįžo į šeimas

Anot Klaipėdos rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo Algirdo Petravičiaus, praėjusiais metais mokiniai jau nebegyveno rekonstruojamame bendrabutyje, jiems Lapiuose buvo nuomojami būstai.

Lapių pagrindinei mokyklai, vykdančiai globą ir turėjusiai bendrabutį, papildomai buvo nustatytos šios pareigybės: auklėtojo, auklės ir virėjo. Kadangi nuo mokslo metų pradžios bendrabučio veikla nebevykdoma, rytojaus Tarybos sprendimo projektu siūloma keisti ir įstaigoje nustatytus pareigybių etatus, susijusius su įstaigos vykdoma veikla.

Lapių pagrindinės mokyklos direktorė Vilija Lukauskienė „Bangai“ pasakojo, kad praeitais mokslo metais iš 8 vaikų, gyvenusių bendrabutyje, 3 buvo Klaipėdos rajono. mokiniai, kurie nuo šių metų integravosi į Klaipėdos miesto mokyklas. 5 mokiniai ir toliau mokosi Lapių mokykloje, jie dabar atvažiuoja iš Gargždų. „Dėl mažėjančio vaikų skaičiaus bendrabutyje atsisakyta teikti socialines paslaugas. Sustojus statyboms galutinai buvo apsispręsta nebeteikti vaikų apgyvendinimo pagalbos. Mes mokykloje atsakingi už ugdymo procesą. Po pamokų mokiniai lanko Gargždų dienos centrą“, ‒ sakė direktorė ir pridūrė, kad socialiniams darbuotojams perdavė informaciją, kad nebebus bendrabučio ir kad vaikams reikės pagalbos.

Dėl gerovės garantuoti nesiryžo

Tarybos narys S. Karbauskas penktadienį nuotoliniame Ekonomikos ir biudžeto komiteto posėdyje pirmiausia kėlė klausimą, kaip vaikai toliau mokysis mokykloje ir kaip jie gyvena sugrąžinti į šeimas. Jo nuomone, anksčiau vaikai ne be reikalo nuo pirmadienio iki penktadienio gyveno ne namuose. „Kas nusprendė, kad jų nebereikia bendrabutyje? Kas įvertino, kad jie gali dabar gyventi visas 7 dienas su tėvais?“ − kėlė klausimus opozicionierius svarstydamas, ar ypač pandemijos akivaizdoje šis sprendimas neatneš daugiau problemų šiose šeimose.

Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas A. Petravičius teikti garantijų dėl tų vaikų gerovės sugrįžus į šeimas nesiryžo: „Garantuoti 100 proc., kad jiems geriau bus ne bendrabutyje, aš nedrįsčiau.“ Tačiau užsiminė, kad ne kartą Savivaldybėje apie tai buvo diskutuojama, ir tokioms šeimoms, iš kurių vaikai gyveno bendrabutyje, bus skirtas didesnis dėmesys. Vedėjas teigė, kad du kartus kalbėjosi su mokyklos direktore V. Lukauskiene ir buvo nutarta, kad esant dabartinei situacijai aktualumo šiems mokslo metams bendrabutis nebeturėjo.

Tarybos nario Alfredo Šiaulio nuomone, tai, kad vaikai gyventų šeimose, yra pagrindinis dalykas. „O kad gyventų kažkokiame statinyje, kur būtų daug vaikų, nemanau, kad tai teisinga. Palikime statinį ramybėje ir žiūrėkime į vaikus“, ‒ samprotavo A. Šiaulys.

Opozicionierius pasigedo išvadų

Ekonomikos ir biudžeto komiteto pirmininko Nerijaus Galvanausko nuomone, Lietuvos vyriausybės ir visų modernių valstybių politika yra už tai, kad vaikai neaugtų bendrabutyje. „Aš nesu įsigilinęs į situaciją. Nežinau, ar tie vaikai paaugo per šį laiką, ar jie gali labiau savimi pasirūpinti. Bet tikrai nė vienas bendrabutis, nė vienas direktorius nepasirūpins tiek, kiek tėvai“, ‒ teigė N. Galvanauskas. Jis pridūrė, kad jei kalbama apie jautresnius dalykus, jei tėvams buvo apribotos teisės, o dabar vėl grąžintos, reikia pasikliauti specialistų kvalifikacija ir išsakyta mintimi, kad šioms šeimoms bus skiriamas papildomas dėmesys.

S. Karbaukas komiteto posėdžio metu priekaištavo, kad dėl į šeimas iš nuomojamų bendrabučio būstų sugrąžintų vaikų nėra parengtų specialistų išvadų. „Girdėjau, kad Lapių mokyklos bendruomenė – ne tik direktorė, bet ir rėmėjai – 3 modelius siūlė, ką galėtų daryti, teikė pavyzdžius iš Lietuvos – nė vieno to modelio nebuvo priimta. Aš ir kalbu, kad visiškai į specialistų nuomonę šį kartą neatsižvelgta“, ‒ dėstė S. Karbauskas. Jo įsitikinimu, kai klausimas bus išdiskutuotas, parengti specialistų siūlymai ir išvados, ar vaikai, sugrąžinti iš bendrabučio į šeimas, ten gali oriai ir saugiai gyventi, tuomet jis galėsiąs pritarti šiam sprendimo projektui.

Sprendimo projekto pasiūlymui Ekonomikos ir biudžeto komitete nepritarta: 3 balsavo už, 1 ‒ prieš, 3 susilaikė.

Monika CALZONAITĖ

Vitos VITAITĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių