Išsiskyrę, bet neištuokti

Šie sutuoktiniai kartu nebegyvena 7 metus, o skyrybų procesas tęsiasi nuo 2010 m. Per tą laiką jų sūnus įkopė į pilnametystę, o vyras su sugyventine susilaukė dviejų atžalų. Byloje pasikeitė teisėjai, advokatai. Dėl abiejų sutuoktinių paimtų ir negrąžintų kreditų teismas iškraustė moterį su vaiku iš namų.

Įsikūrusi Vilniaus pašonėje moteris įgaliojo savo tėvą, gyvenantį netoli Gargždų, atstovauti jos ištuokos byloje. Tačiau teismo posėdžiai kelis kartus buvo atidėti – sprendimas dėl santuokos nutraukimo tolsta kaip miražas. „Kodėl?“ – klausė garbaus amžiaus „Bangos“ skaitytojas (pavardė žinoma), užsukęs į redakciją.

Įkalbėjo paimti kreditus

„Bangos“ skaitytojas pasakojo, kad dukra su vyru kartu išgyveno 13 metų, augino sūnų. Šeimoje pasitaikydavo barnių – nėra namų be dūmų. Tačiau paaiškėjus neištikimybei, įsiplieskė ginčas ir vyras išėjo pas kitą moterį. Už poros metų jis vėl sugrįžo į šeimą. Atsiprašė už neištikimybę teigdamas, jog dėl sūnaus parėjo. Žmonai kalbėjo apie meilę ir …prisiekė ištikimybę. Moteris norėjo, kad sūnus augtų pilnoje šeimoje, todėl vyrą priėmė.

Jie gyveno žmonai priklausančiame name, kurį pastatė šios tėvai. Tarsi norėdamas išpirkti savo kaltę, vyras žadėjo jį suremontuoti, apstatyti naujais baldais, buitine technika. Taigi abu sutarė ir iš banko paėmė 2 paskolas: vartojamąją – 40 tūkst. Lt bei tikslinę – 65 tūkst. eurų. Tačiau šeimos reikmėms vyras išleido apie 40 tūkst. Lt, o kitus išsigrynino iš banko sąskaitos ir pasisavino. Ir vėl išėjo pas sugyventinę, su kuria susilaukė kūdikio, vėliau – antro. Dėl sukčiavimo ir turto pasisavinimo išgryninant paskolą vyrui buvo pateikti įtarimai, atliekamas ikiteisminis tyrimas.

Labiausiai gaila anūko

Moteris ryžosi skyryboms. 2010 m. birželį Klaipėdos rajono apylinkės teisme pradėta civilinė byla dėl santuokos nutraukimo dėl sutuoktinio kaltės, turto padalijimo ir išlaikymo vaikui priteisimo.

„Mūsų pastatytas ir dukrai užrašytas namas nuplaukė: buvo įkeistas bankui už paskolas. Dukros vyras nemokėjo palūkanų ir ši su sūnumi buvo iškraustyta“, – pasakojo „Bangos“ skaitytojas. Iš pradžių pardavinėjo iš varžytynių, bet nepasisekus parduoti, namą perėmė bankas. Šis turtas įvertintas 135 tūkst. Lt.

Skaitytojas pasakojo, kad dabar lankosi pirkėjai, ir prisipažino, kaip skaudu tai matyti. „Kaip klostosi gyvenimas – graužia kirminas. Taip neramu senatvėje“, – sakė žmogus. Ir pridūrė: „Bet labiausiai gaila anūko.“

Kurį laiką seneliai jį augino – dukra uždarbiavo užsienyje. „Juk reikėjo pinigų sūnaus išleistuvėms – baigė vidurinę, – pasakojo skaitytojas. – Iš namus praradusios dukros algos Lietuvoje buvo išskaičiuojama skola bankui. Vyras neturi jokio turto, oficialiai nedirba, todėl nėra iš ko išieškoti skolos. Anūkas studijuoja Anglijoje, galėtų gauti stipendiją, bet reikia pristatyti pažymą apie abiejų tėvų atlyginimą. Tėvas negali, nes neturi darbo.“

Moteris prašė teismą priteisti iš atsakovo 283 tūkst. Lt nuostolių ir bylinėjimosi išlaidas. Tačiau nežinia, kada sulauksianti teismo sprendimo. „Teismo posėdžiai vis atidedami – kelis kartus neįvyko: neatvyksta liudytojas arba advokatas. Kodėl taip ilgai tęsiasi skyrybų procesas?“ – nusivylęs klausė žmogus.

Teisėja atsisakė komentuoti nebaigtą nagrinėti ištuokos bylą. Vienas iš joje dalyvaujančių advokatų bandė kaltinti teismą. Taigi paprašėme bešališką teisininką, nesusijusį su šia byla, paaiškinti, kaip greitai ir mažiausiai skausmingai išsituokti.


  • Advokatas Donatas Lengvinas:

    – Kaip numato LR Civilinio kodekso (toliau – LR CK) 3.49 str. 2 d., santuoka gali būti nutraukta abiejų sutuoktinių bendru sutikimu, vieno sutuoktinio prašymu arba dėl sutuoktinių (sutuoktinio) kaltės.

    Nutraukiant santuoką bendru sutikimu, sudaroma Santuokos nutraukimo pasekmių sutartis, surašomas prašymas teismui, kuriame aptariami nepilnamečių vaikų išlaikymo, jų gyvenamosios vietos nustatymo, auklėjimo, turto padalijimo ir kiti klausimai. Nutraukiant santuoką sutuoktinių bendru sutikimu, žyminis mokestis nemokamas, santuokos nutraukimo procesas užtrunka iki 3 mėnesių. Nuo santuokos sudarymo turi būti praėję daugiau nei vieneri metai.

    Vieno sutuoktinio prašymu santuoka nutraukiama, kai vienas iš jų pripažintas teismo sprendimu neveiksniu ar nežinia kur esančiu, kai vienas sutuoktinis atlieka laisvės atėmimo bausmę ilgiau nei vienerius metus už netyčinį nusikaltimą.

    Kai santuoka nutraukiama ieškinio teisenos tvarka dėl vieno sutuoktinio kaltės, kaip numato LR CK 3.60 – 3.64 straipsniai, paprastai santuokos nutraukimo procedūra užtrunka ilgiau nei santuoką nutraukiant bendru sutikimu. Tokiu atveju mokamas žyminis mokestis teismui, patiriamos kitos bylinėjimosi išlaidos. Civilinės bylos nagrinėjimas gali užtrukti dėl sutuoktinių taikinimo procedūros, ekspertizių skyrimo, ginčų dalinant turtą ir nustatant nepilnamečių gyvenamąją vietą su vienu iš tėvų, kreditorių prieštaravimų, kai yra paimta paskolų, bei kitų klausimų sprendimo.

    Dažnai kilus ginčui tarp sutuoktinių, vyrauja ambicijos ir kategoriškumas, neleidžiantis surasti kompromiso. Dėl to santuokos nutraukimo procesas užtrunka. Pirmos instancijos teismo sprendimai gali būti skundžiami apeliacinės instancijos teismui. Po to galimas ir kasacinis procesas, skundą paduodant Lietuvos Aukščiausiajam Teismui. Aukštesnės instancijos teismai gali grąžinti bylą nagrinėti iš naujo žemesnės instancijos teismui. Įstatymai nenumato konkretaus termino, per kurį turi būti išnagrinėta santuokos nutraukimo byla. Teismų praktikoje esu pastebėjęs atvejų, kad bylą nagrinėjant visų instancijų teismams, procesas užtrunka ir keletą metų.

    Kilus ginčui dėl santuokos nutraukimo ir su tuo susijusių teisinių pasekmių, sutuoktiniai turi suvokti, kad jie laisva valia, savo apsisprendimu sudarė santuoką, tad ir jos nutraukimo atveju tik jie gali rasti greičiausią ir priimtiniausią problemos sprendimo būdą.

Virginija LAPIENĖ

Greitos skyrybos internetu – skyrybų advokatai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių