Jaunimo mainų dalyviai: esame skirtingi, bet lygūs

Jaunimo mainų dalyviai iš penkių šalių, dalyvavę mokymuose Klaipėdos rajone ir diskutavę apie diskriminaciją, toleranciją ir kitas temas, baigiantis projektui sakė suvokę, jog nors žmonės yra skirtingi, tačiau lygūs ir gerbtini vienodai. Projekto dalyviai iš penkių šalių grįžę į savo bendruomenes gebės drąsiau ir aktyviau kalbėti apie žmogaus teises ir pareigą padėti kitiems, kurių teisės vis dar engiamos.


Planavo prieš metus
Klaipėdos rajone, kaimo turizmo sodyboje „Gribžė“, rugsėjo 24–30 dienomis vyko Erasmus+ mainai „All different – all equal“ (liet. „Visi skirtingi – visi lygus“). Pasak organizatorių – jaunimo organizacijos „Alterno“ ir Gargždų atviro jaunimo centro (GAJC), 30 dalyvių iš 5 šalių gilino žinias diskriminacijos, lygybės, tolerancijos temomis.
Jaunimo mainus, į kuriuos susirinko būrys 15–18 m. jaunuolių ir iš Lietuvos, Latvijos, Slovakijos, Sakartvelo ir Ispanijos, pradėta planuoti praėjusių metų rugsėjį. Jaunimo organizacijos ,,Alterno“ pirmininkė Inesa Greivienė teigė, kad idėja rengti Erasmus+ jaunimo mainus kilo prisiminus, jog jų ilgą laiką rajone niekas nerengė. „Manau, kad rajonui svarbus ir tarptautiškumo aspektas. Šiuo metu visose šalyse aktuali tema – lyčių lygybė, diskriminacija. Mes nešnekėjome vien apie LGBT, kalbėjomės apie rasių, moterų ir vyrų, amžiaus, tautybių, įsitikinimų diskriminaciją. Palietėme platų diskriminacijos spektrą“, – atskleidė I. Greivienė.


Atsakingai rinkosi partnerius
Pasak vienos iš pagrindinių mainų organizatorių, norint rengti jaunimo mainus, reikia surasti partnerius – dalyvausiančias šalis – ir užpildyti paraišką, kuri vėliau siunčiama Jaunimo reikalų agentūrai. Šįkart dalyvaujančių šalių komandos rinktos pagal ankstesnius partnerystės ryšius. „Žiūrėjome, kad turėtume istorinių, požiūrio panašumų. Nes pakankamai rizikinga naują organizaciją kviesti, kadangi yra tam tikri įsipareigojimai, be to, didelė atsakomybė išsiųsti grupę nepilnamečių į kitą šalį“, – pasakojo I. Greivienė. Jaunimo komandą lydi vyresnis nei 18 m. lyderis.
Kita jaunimo mainų organizatorė, Gargždų atviro jaunimo centro jaunimo darbuotoja Ieva Dobravalskytė akcentavo, kad jaunimo mainų mokymų tema jautri kiekvienam žmogui – sunku išreikšti savo požiūrį kitiems, norėjosi jauniems žmonėms padėti orientuotis situacijose.
I. Greivienė teigė, kad nors paraišką teikė jaunimo organizacija „Alterno“, tačiau itin prisidėjo GAJC. „Vieni nebūtume galėję įgyvendinti projekto iš techninės, žmogiškųjų išteklių pusės, jaunimo darbuotojai labai prisidėjo. Projektą priima ir finansuoja Lietuvos jaunimo agentūra, papildomai lėšų gavome iš Klaipėdos rajono savivaldybės, kad galėtume suorganizuoti ekskursiją po Klaipėdos rajoną“, – organizaciniu procesu dalijosi jaunimo organizacijos ,,Alterno“ pirmininkė.


Įtraukė veiklų įvairovė
Pasak I. Greivienės, bazinę dienotvarkę mainams susidarė pačios organizatorės, vėliau dienotvarkę pristatė partneriams, kvietė teikti pasiūlymus. „Įtraukėme, kad būtų komandiniai „energizers“ (liet. – komandą apšildančios, išjudinančios veiklos), kultūriniai šalių vakarai, kur pristato savo šalį. Stengėmės programą padaryti įvairią, kad nebūtų tie patys veidai ir vien nuobodus paskaitų ciklas. Tai pasiteisino, nes kasdien darėme refleksijas ir visi labai patenkinti, kad buvo veiklų įvairovė“, – kalbėjo organizatorė. I. Dobravalskytė papildė, kad atvyko įvairių svečių, jie vedė užsiėmimus.
Organizatorės pasidžiaugė, kad tarp skirtingų šalių komandų vyko nuoširdus bendravimas, kuris gali tęstis ir po mainų. Taip pat akcentuota, jog svarbiausias mainų programos tikslas yra įtvirtinti nuostatą, kad gerbtume kiekvieną, nepriklausomai nuo to žmogaus pažiūrų. Nors projekto įgyvendintojams ir buvo jaudulio, jaunimo mainai pasisekė, o susiklausiusi organizatorių komanda įveikė visus iššūkius.


Dalyvių nuomonės
Sakartvelo komandos lyderė Ana „Bangai“ pasakojo, kad dalyvauti mainuose nusprendė dėl domėjimosi žmogaus teisėmis. „Sužinojau apie kitų šalių patirtis. Sakartvelas turi daug problemų dėl lygybės suvokimo ir dėl diskriminacijos: jaunimas pamažu keičiasi, tačiau procesą stabdo vyresnės visuomenės požiūris. Mums reikia dar daug metų, kad realiai pasikeistume. Vienas dalykas, ką išsinešiu iš mainų: kalbėti apie savo teises ir padėti kitiems, kurių teisės engiamos“, – akcentavo Ana. Mainų dalyvė latvė Evita teigė, kad pirmąkart mainuose dalyvavo trylikos, tad norėjo naujos patirties, ją sudomino projekto tema. „Tema aktuali, tad žinojau, kad čia susirinkę žmonės bus bendraminčiai. Šie mainai tikrai naudingi, susipažinau su skirtingais žmonėmis, pristatėme Latviją ir lygybės situaciją joje. Latvijoje situacija tikrai sunki, ir nors įstatymuose lygybė įtvirtinta, gatvės gyvenimas kitoks ir diskriminacijos yra daug“, – problemą atskleidė dalyvė.


Gabrielė ČIUNKAITĖ
Organizatorių nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių