Kai džiaugiamės karščiu, kūnas verkia

Pastarosiomis dienomis Lietuvą užplūdo tropinis karštis. Fiksuoti nauji birželio karščio rekordai. Iki absoliutaus Lietuvos karščio rekordo, užfiksuoto 1994-ųjų liepos 30 d. Zarasuose (37,5 laipsnio) dar kiek trūko. Žmonės plūsta prie jūros, ežerų ir upių, tarsi norėdami kompensuoti gana lėtą pavasarį. Tačiau tik nedaugelis susimąstė, kad gaudami smagią dozę karščio ir saulės, patys netenka gyvybiškai svarbių dalykų – mineralų.

Medikai nuolat atkreipia dėmesį, kad karščiai yra didelis iššūkis mūsų organizmui, primenantis intensyvią treniruotę. Natūrali kūno reakcija į karštį, apsauga nuo perkaitimo – prakaitavimas, kai iš organizmo pasišalina daugiau skysčių nei įprastai.

„Tačiau vien gerti vandenį nepakanka, nes kūnas su prakaitu netenka ir daugybės mineralų junginių, turinčių elektros krūvį, elektrolitų. Jie dalyvauja daugybėje cheminių procesų, kurie garantuoja mūsų gyvybingumą. Tarp jų – to paties vandens įsisavinimas ląstelėse. Organizmui netekus mineralų, vandens patekimas į ląsteles pasunkėja. O kai kūnui trūksta vandens, sutrinka balansas, prasideda dehidratacija. Tada sutrinka ir prakaitavimas – apsauga nuo perkaitimo“, ‒ teigia Lietuvos nacionalinės vyrų krepšinio ir 3×3 rinktinės kineziterapeutas, LSMU Sporto medicinos klinikos profesorius Laimonas  Šiupšinskas.

Ištikus dehidratacijai ima stigti energijos, prastėja nuotaika, didėja nervingumas. Sutrikus organizmo drėgmės balansui sunkiau šalinami toksinai, sutrinka deguonies ir maistinių medžiagų pasisavinimas, apsauga ir gynyba nuo mikrobų, imunitetas. Tyrimai rodo, kad dehidratacija trukdo gebėjimui mąstyti.

Ištirpę mineralai vaidina labai svarbų vaidmenį žmogaus organizmui, išlaikydami stabilią kūno vidaus būklę. Jie padeda koordinuoti raumenų susitraukimus, širdies veiklą ir elektros impulsų signalus nervų sistemoje.

Ypač svarbūs yra magnio, kalio, kalcio ir natrio jonai. Trūkstant jų gali prasidėti raumenų spazmai, pablogėti plaukų, odos ir nagų būklė pablogėjimas, sutrikti virškinimas. 

Todėl rekomenduojama karščių metu gerti daug vandens, taip pat ir natūralaus mineralinio, kuriame gausu minėtų mineralų.

Pranešimas žiniasklaidai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių