Kam žąsys, kam margučiai, kam silkės
Kalėdinės žąsys ant šventinio valstybės tarnautojų ir teisėjų stalo šiemet, matyt, bus tokio pat riebumo kaip prieš krizę. Na, gal tik šiek tiek liesesnės. Finansų ministerijai pasiūlius, Vyriausybei neprieštaravus Seimas antradienį po pateikimo pritarė įstatymų pataisoms, kuriomis nuo spalio 1 d. siūloma atkurti per krizę konservatorių sumažintas minėtų kategorijų darbuotojų algas. Iš viso algos bus padidintos apie 60 tūkst. valstybės tarnautojų ir teisėjų.
Iš aukštų tribūnų gražbyliaujama, kad šiuo įstatymu būtų įgyvendinamas Konstitucinio Teismo nutarimas dėl neteisėtai ir neproporcingai sumažintų atlyginimų atkūrimo. Keletas pavyzdėlių: Konstitucinio Teismo teisėjai dabar uždirba 8 577 Lt, po algos atkūrimo jie uždirbs 13 207 Lt; apylinkių teismų teisėjai uždirba 5 020, po algų atkūrimo jie gaus 6 390 Lt atlygį; geriausiai apmokami valdininkai (žinoma, tai ne savivaldybėse, o itin aukštose pareigose dirbantys) su įvairiais priedais daugiausia galės uždirbti 8 033–8 775 Lt. Bet, va, net ir šioje gėrybėje pasitaikė deguto šaukštelis. Mat šiuo metu galiojantis sumažintas pareiginės algos bazinis dydis net po įstatymo pataisų išliks nepakitęs, todėl atlyginimai nepasieks iki krizės buvusio lygio. Tad štai dėl ko tos kalėdinės žąsys išskirtinei Lietuvos kastai visgi bus liesesnės.
Deja, planuoti ant šventinio stalo kalėdinių žąsų dar negali švietimo, sveikatos apsaugos, kultūros, socialinės apsaugos darbuotojai. Mat šie „šventajame“ Konstitucinio Teismo nutarime nepaminėti. Tačiau Finansų ministerija pareiginių atlyginimų koeficientus bei kitus įstatymuose numatytus priedus minėtoms darbuotojų grupėms visgi siūlo atkurti nuo ateinančių metų. Tad pedagogai, bibliotekininkai, kultūrininkai pamažu gali puoselėti svajones apie sotesnes Velykas su viena kita dešimtimi margučių daugiau.
Yra ir dar viena ganėtinai sudėtinga užduotis siekiant užganėdinti biudžetininkų poreikius. Konstitucinio Teismo nutarimo įgyvendinimui reikiamus 34 mln. litų valstybės institucijos, įstaigos ir savivaldybės turės sutaupyti pačios. „Valstybės institucijoms ir įstaigoms siūloma, o savivaldybėms rekomenduojama pačioms sutaupyti reikiamą sumą – nemokėti vienkartinių piniginių išmokų, atsisakyti kitų nebūtinų išlaidų“, – teigiama Finansų ministerijos pranešime spaudai. Taigi šiuo metu ir mūsų Savivaldybėje sambrūzdis: jau skaičiuojama, iš kur gauti papildomų lėšų.
Visgi valstybės biudžeto reikalai striuki: valdžia viena ranka duoda, o kita atima. Gausi didesnį atlyginimą – nebegausi kitokios išmokos, o gal net teks apleisti savo darbo vietą. Mat Lietuvos Seime gana vieningai sutariama vienu klausimu: siekiant užkamšyti biudžetą ateityje 5 proc. reikėtų mažinti valdininkų armiją.
Kai kalba pakrypsta apie atlyginimus ir rinkimuose duotus atsainius aukso kalnų pažadus, apmaudu stebėti politikų užkulisius. Chameleonai – deja, nenauja išvada. Štai balsavimo Seime išvakarėse „darbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ garsiai piktinosi, kad algos atkuriamos geriausiai uždirbantiems biudžetininkams, nors policininkai ir mokytojai skursta. Tačiau antradienį išmušus balsavimo valandai valdančioji koalicija už minėto įstatymo pataisas balsavo darniai. Prieš jas daugiausia balsavo Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija. Vėlgi paradoksas: jųjų pirmtakai krizės akivaizdoje nuo 2009 metų ir buvo nurėžę atlyginimus ne tik išskirtinei valstybės tarnautojų, teisėjų kastai, bet ir tiems patiems eiliniams biudžetininkams, ir pensininkams, dėl kurių dabar patys rypuoja. Šiuo metu už juos mūru stoja net buvęs premjeras A. Kubilius, bandęs iš Seimo tribūnos gėdinti, kad riebiausi kąsniai atiteks ne patiems skurdžiausiems gyventojų sluoksniams. Jis antradienį aiškino, kad nuo sausio kiekvienas Seimo narys uždirbs 1 800 Lt daugiau, ministrai 2 200 Lt daugiau, o premjero alga kils 2 500 Lt. „Jums padidės atlyginimas, o mokytojams – nuliu litų, ar jūs manote, kad tai teisingas sprendimas?“ – klausė valdančiosios daugumos konservatorių lyderis. Jam valdančiųjų atsakas buvo vienas: taip nusprendė Konstitucinis Teismas, be to, Lietuva dar neišlipo iš krizės, nėra taip, kaip 2008 metais. Na, bent šiuo požiūriu smagu: dabar į valdžią atėjusieji praregėjo: pripažino buvus krizę. Kol sėdėjo opozicijos apkasuose, neretai paistydavo jos nebuvus ir nesant.
Teisybės dėlei reikia pripažinti, kad Seimas antradienį suteikė viltį ir mažiausias pajamas turintiesiems. Parlamentarai po pateikimo pritarė projektui, siūlančiam Vyriausybei priimti nutarimus, kurie vidutinę pensiją pakeltų mažiausiai 15 Lt, o mažiausiai uždirbančių biudžetininkų algos būtų keliamos taip pat, kaip valdininkams. Taigi, kaip tik bus galima pasvajoti apie riebesnes silkes ant šventinio stalo. Tiesa, ne šioms, o dar kitoms Kalėdoms.