Kanadoje kraštietė sukūrė savo verslą

Karolina Pranaitytė, paskutiniosios Gargždų „Kranto“ vidurinės mokyklos abiturientų laidos atstovė, nedvejojo pasirinkdama gyvenimo kelią – keliauti į platų pasaulį, pažinti naujas kultūras ir žmones. „Mano pasirinkimas – plėsti savo akiratį, pasaulio pažinimą. Čia sukūriau savo verslą“, – sakė kelioms dienoms iš Kanados į gimtuosius Gargždus grįžusi Karolina.

Sutiko savo antrąją pusę

Prieš 5 metus baigusi vidurinę mokyklą, K. Pranaitytė išvyko į Milaną. Porą mėnesių padirbėjusi modeliu ir užsidirbusi pinigų, ji įstojo į koledžą studijuoti foto redagavimą. Iki tol rankose neturėjusi fotoaparato, Milane pradėjo fotografuoti.

„Bet man nepatiko Italija – po pusmečio išvykau į Kanadą ir nuotoliniu būdu baigiau studijas, – pasakojo K. Pranaitytė. – Kanada man buvo naujas iššūkis. Į Šiaurės Kanadą visada norėjau, bet reikia ilgai vargti, kol įsikuri, nes sudėtinga emigracijos procedūra užtrunka. Ir ne visiems pasiseka susitvarkyti, kad taptų nuolatiniai gyventojai. O man pavyko.“

Ji džiaugėsi, kad pasitaikė jaunimui skirta programa. Planavo Kanadoje praleisti metus, bet jau gyvena trejus. Iš pradžių Kalgario mieste, o pastaruosius dvejus – Toronte. „Man patinka šiame mieste, bet su vyru norime laikinai pakeisti aplinką – porai metų išvykstame į Dubajų, kur šilta. Po to vėl grįšime į Kanadą“, – pasakojo Karolina.

Kanadoje jai buvo lemta sutikti savo antrąją puselę.

K. Pranaitytė dirba fotografe – fotografuoja vestuves, kuria grožio industrijos reklamą.

Į gimtuosius Gargždus aplankyti tėvų emigrantė buvo atvykusi antrą kartą.

Nustebino minimalizmas

„Gyvenimo būdas Kanadoje ir Lietuvoje skiriasi, – palygino pašnekovė. – Ten vyrauja paprastumas, pradedant drabužiais ir baigiant namų dekoravimu. Kanadiečiai nemėgsta butuose daiktų – gėlių, statulėlių.“

Vestuvių fotografė spėjo pažinti kanadiečių vestuvių papročius. Dažniausiai fotografuojanti žydų tuoktuves, Karolina pasakojo, kad šios pagal religiją vyksta sekmadienį. Tuokiasi maždaug 30-mečio sulaukę žmonės. Į vestuves susirenka 300–400 dalyvių, bet vedėjo nėra – jaunavedžių artimieji sako sveikinimo kalbas. Alkoholio jie vartoja žymiai mažiau nei lietuviai. Pobūvis trunka iki vidurnakčio.

Minimalizmas vyrauja ir vestuvių fotografijoje. „Tai vadinasi švarus stilius – aplinka, kurioje fotografuojamasi, neapkrauta detalėmis, kad neužgožtų žmonių“, – kalbėjo pašnekovė.

Emigrantė jaučiasi saugiai

„Kanadoje daug kultūrų – čia įsikūrę atvykėliai iš viso pasaulio. Todėl nesi išskirtinis emigrantas, jautiesi gerai ir saugiai, – dalijosi patirtimi Karolina. – Kanada saugi šalis, nes tikrinami visi įvažiuojantys – nepatenka turintys kriminalinę praeitį. Šalies valdžia stengiasi, kad čia būtų saugu, kad ekonomiškai tvirtėtų.“

K. Pranaitytė į Kanadą atvyko su keletu daiktų, turėdama šiek tiek santaupų. „Būdamas specialistas ir stengdamasis čia visada rasi darbą“, – patikino ji. Ir pridūrė, jog Toronte išvystytas viešasis transportas – labai patogu mieste, kuriame gyvena apie 3 mln. žmonių.

K. Pranaitytė turi savo verslą, kurį pradėti čia žymiai lengviau nei Lietuvoje, kurioje daug nereikalingų žingsnių, apsunkinančių jaunus žmones. „Kanadoje skatinama pradėti savo verslą. Jam nereikia didelių investicijų, – teigė pašnekovė. – Įsibėgėjęs versle, mokėsi mokesčius priklausomai nuo uždarbio.“

Tačiau norintiesiems gyventi iš pašalpų šioje šalyje nelabai patiktų. Pasak Karolinos, šios nedidelės. Visi, kas stengiasi, gali išgyventi, o kurie nenori dirbti, sėdi gatvėje ir elgetauja.

Mergina palygino, jog Kanadoje pigesni drabužiai. Ir maistas, bet jis nėra toks skanus kaip Lietuvoje. „Čia žmonės patys augina, o ten labai retas tai daro“, – akcentavo Karolina.

Ji džiaugėsi galėdama viename Toronto bare „Lokys“ sekmadieniais paskanauti cepelinų. „Tokie pat skanūs kaip „Bulvėje“ ,– šypsodamasi ištarė Karolina.

Toronte ji susitinka su jaunais lietuvaičiais, o vyresnieji susibūrę į bendruomenę.

Buvusi gargždiškė prisipažino neplanuojanti grįžti į Lietuvą – būtų sunku prisitaikyti prie lietuviško gyvenimo būdo.

Virginija LAPIENĖ

Nuotr. iš asm. archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content