Kapstato ežero paslaptys
Kapstato ežerą Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) išnuomojo nesitarusi su rajono Savivaldybe. Tiksliau pagal sutartį leido Klaipėdos rajono medžiotojų ir žvejų draugijai žvejoti ir veisti žuvis 42,9 ha vandens plote iki 2023 m. už metinį mokestį – 120 Lt.
Endriejaviškiai džiaugiasi Kapstato ežeru, poilsio ir žvejybos vieta. Ir nerimauja, kad jis dumblėja, bet niekas nesirūpina, kaip išvalyti. „Prieš porą metų išnuomojusi ežerą rajono valdžia nusikratė šiuo rūpesčiu“, – piktinosi „Bangos“ skaitytojas Edvardas Ežerskis. Jis negali patikėti, jog prieš kelerius metus šiame ežere buvo įžuvinta
1 000 ungurių. Iš tiesų niekas negalėjo pasakyti, kokia kryptimi nuplaukė šie unguriai.
Endriejaviškiams nežinant
Endriejaviškiui E. Ežerskiui, mėgstančiam žvejoti, Kapstato ežeras – nepamainoma poilsio, sielos atgaivos vieta. Todėl negali nusiraminti, kodėl šis buvo išnuomotas be endriejaviškių žinios. „Išnuomotas 10 metų už šimtą litų. Kodėl prieš nuomojant nepranešta endriejaviškiams? Gal ir mes būtume išsinuomoję? – neslėpė apmaudo E. Ežerskis. – Nei seniūnė, nei rajono ekologas negalėjo man atsakyti, kodėl taip įvyko. O ką nuomininkai įsipareigojo? Įžuvinti. Betgi pirmiausia jį reikia išvalyti. Rajono Savivaldybė ir išnuomojo, kad nereikėtų valyti – atsikratė tuo rūpesčiu.“ Jis teigė girdėjęs, kad užpernai rajono Savivaldybei buvo skirta 300 tūkst. Lt Kapstato ežero tyrimams. „Dvi savaites valtele plaukioję tyrinėtojai matavo dumblą dugne, – pasakojo jis. – Buvo skirta pustrečio milijono litų jam išvalyti. Tai kodėl nevalė?“
Kur nuplaukė unguriai?
E. Ežerskis prisipažino labai nustebęs pernai „Bangoje“, straipsnyje „Skaidriajame tvenkinyje žvejybos rojaus teks palaukti“, perskaitęs Aplinkos ministerijos valdininko teiginį, jog 2012 m. Kapstato ežere įveista tūkstantis europinių ungurių, neva mokslininkams nusprendus, kad čia reikia atkurti šios migruojančios žuvies išteklius.
„Pradėjau teirautis endriejaviškių žvejų mėgėjų, paklausiau ir gamtos mylėtojo, fotografo
„Neturiu jokių duomenų apie ungurių įžuvinimą Kapstato ežere 2012 m.“, – tiesiai atsakė Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas V. Marozas.
Antano Žemgulio: visi buvo labai nustebę, niekas apie tai nebuvo girdėjęs, tik iš laikraščio sužinoję. Įžuvinimas vyko niekam nematant ir nežinant? Afera. Kas susižėrė pinigus? Rietavo turguje mačiau: jauniklis unguriukas kainavo 10 litų“, – dėstė „Bangos“ skaitytojas.
Jis pasakojo, kad nuomininkai pernai tikrai įveisė 1 200 lynų – endriejaviškius buvo pakvietę stebėti šį procesą. Visgi, E. Ežerskio manymu, pirma reikia išvalyti šį ežerą. Anot jo, čia yra kuojų, ešerių, lydekų, bet žiemą, kai užšąla ledas, žuvys dūsta. Kai priverčia sniego, ežero pakraščiuose žmonės rankomis žuvis semia. Kad šiame ežere neužtrokštų jos, daug prisidėjo endriejaviškis Raimondas Vaičekauskas, kuris rengia automobilių lenktynes ant ledo ir nuvalo sniegą.
„Reikėtų amūrus leisti – bent žoles sunaikintų. Apie tai sakiau aplinkosaugininkams, bet jie pareiškė neturintys teisės spręsti apie tai“, – kalbėjo E. Ežerskis. Vyriškis susirūpinęs dėl Kapstato ateities. „Jo reikės ir tuomet, kai nebebus mūsų“, – pilietiškai mąstė endriejaviškis. Jis prasitarė, kad nuomininkai nenori kalbėtis – pasiteiravus ko nors atšauna: „Ko tu kišies?“
Su Savivaldybe nesitarė
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos ekologas Remigijus Alšauskas patikino, jog valstybinį vandens telkinį – Kapstato ežerą Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) išnuomojo nesitarusi su rajono Savivaldybe. Tiksliau pagal sutartį leido Klaipėdos rajono medžiotojų ir žvejų draugijai žvejoti ir veisti žuvis 42,9 ha vandens plote iki 2023 m. už metinį mokestį – 120 Lt.
„Naudotojas privalo mokėti mokestį, išduoti mėgėjų žvejybos leidimus nustatytomis kainomis, leisti žvejoti be mėgėjų žvejybos leidimų asmenims iki 16 metų ir pensininkams, – pasakojo R. Alšauskas. – Be to, įveisti žuvų: kasmet po 650 karosų ir lynų, organizuoti žuvų išteklių apsaugą, įrengti 2 informacinius stendus.“
R. Alšausko teigimu, endriejaviškiai pyksta, kad neskelbiant, tyliai išnuomotas ežeras, dabar reikia leidimų žvejybai. Beje, bilietai žvejybai parduodami vienoje Endriejavo parduotuvėje – dienai ir vienam mėnesiui. Pašnekovo nuomone, reikia kontroliuoti mėgėjišką žvejybą Kapstato ežere, nes čia žvejojama neleistinais būdais.
Pasak ekologo, išvalyti ežerą kainuoja milžiniškus pinigus. Taigi nuspręsta palaukti geresnių laikų. „Ištyrus ežerą konstatuota, kad vyksta savaiminis dumblėjimas. Spėjama, kad jį išvalius, po 5 metų gali nelikti nė žymės to darbo“, – dėstė R. Alšauskas.
Suteikta teisė žvejoti
NŽT Klaipėdos rajono skyriaus vedėjos pavaduotojos Rimos Petkienės teigimu, Kapstato ežeras ne išnuomotas, o tik Klaipėdos rajono medžiotojų ir žvejų draugijai suteikta teisė naudotis žvejybos plotu.
„2013 m. liepos 31 d. dėl šio leidimo mūsų skyriuje įvyko aukcionas. Šiai draugijai konkurentų neatsirado, todėl ir buvo duotas leidimas, – dėstė R. Petkienė. – Aukcione galėjo dalyvauti ir fiziniai asmenys. Apie jį buvo paskelbta mūsų tinklalapyje – viskas vyko įstatymiškai. Ežero valymo mūsų tarnyba neinicijuoja – tai gali daryti rajono Savivaldybė.“
Klaipėdos rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Audrius Varnelis pasakojo, jog apie aukcioną perskaitęs internete, NŽT tinklalapyje. „Endriejavo bendruomenė irgi norėjo dalyvauti, bet atsisakė, todėl likome vieni pretendentai“, – tvirtino jis.
Įžuvinimo mįslė
A. Varnelis kalbėjo, jog per porą metų, kai turi leidimą žvejoti Kapstato ežere, patyrė sunkumų: sudėtinga surinkti lėšų įžuvinimui. Pernai tam išleido
2 500 Lt. Endriejave gyvenantis vyras teigė negirdėjęs, jog šiame ežere būtų įveista 1 000 ungurių. Apie tai negirdėjęs ir rajono ekologas R. Alšauskas, nors jis saugo valstybinių vandenų įžuvinimo aktus. Antai 2014 m. Kapstato ežere įveista 1 300 šiųmetukų karosiukų, tiek pat lynų. „Gal dėl ungurių su mumis, mažaisiais, nesitarė?“ – retoriškai svarstė ekologas.
Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Vitalis Marozas aiškino, jog kiekvieno įžuvinimo metu dalyvaująs valstybinis aplinkos inspektorius, kuris pasirašo įžuvinimo aktą. Šis saugomas Klaipėdos regiono Aplinkos apsaugos departamente. „Neturiu jokių duomenų apie ungurių įžuvinimą Kapstato ežere 2012 m.“, – tiesiai atsakė V. Marozas.
Vadinasi, 1000 ungurių nuplaukė neužsukę į uždumblėjusį Kapstato ežerą. Užteks lynų, ešeriukų ir lydekų. Juk ir šiems gresia uždusti.