Kelionė autobusu dešimtmetei baigėsi ašaromis
Vaikas su kuprine ant pečių ne visada gauna mokinio privilegiją autobuse. Taip nutiko ir daupariškei mergaitei, kurią vairuotojas išprašė iš priemiestinio autobuso, nes moksleivio pažymėjime nebuvo parašyta, kur jos namai. Įstatymo raidės paisęs vairuotojas tvarkai nenusižengė – mokiniai veltui išties vežami tik į namų pusę. Tačiau nepatenkinti tėvai bado pirštais į įmonę, leidžiančią dirbti nemandagiems vairuotojams.
Išlaipino verkiančią
Gargžduose į autobusą Vėžaičiai–Klaipėda įlipusi dešimtmetė buvo iš jo išprašyta. Mergaitė esą pateikė moksleivio pažymėjimą, ant kurio nebuvo nurodytas nemokamai važiuoti leidžiantis maršrutas. Ji ketino vykti namo į Dauparus. Bendraamžių akivaizdoje pažeminta dukra tėvams paskambino verkdama.
Anot mergaitės tėvo, tuo pačiu maršrutu Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos pradinukė važinėja nuolat, tačiau ne visiems vairuotojams užkliuvo moksleivio pažymėjimas. Esą dokumentą analizuoja ir priekabių ieško du UAB „Vežeta“ vairuotojai. „Kiti vaikus jau mintinai pažįsta ir pažymėjimo net neprašo. Tie du broliai vairuotojai nuolat su vaikais elgiasi nemaloniai, kabinėjasi prie moksleivio pažymėjimų. Kartą dukra privalėjo sumokėti visą kainą, nes kitaip irgi būtų nevežę. Savivaldybė „Vežetai“ sumoka už vaikų pavėžėjimą, bet jei įmonė nenori dirbti, tą paslaugą tuoj pat gali perimti kiti vežėjai. Jų tikrai atsirastų“, – priekaištus žėrė mažametės tėvas.
Nuo praėjusių metų rugsėjo autobusų vairuotojai turi atitikti Europos Sąjungos reikalavimus ir patobulinę kvalifikaciją įgyti vadinamąjį 95 kodą. Toks kvalifikacijos laipsnis įpareigoja rodyti ne tik techninį profesionalumą, bet ir mandagiai elgtis su keleiviais, atrodyti reprezentatyviai. „Rajono autobusų vairuotojams toli iki šių standartų“, – įsitikinęs daupariškis.
Tikrinti liepia
Priemiestinių autobusų maršrutų paslaugą Klaipėdos rajone teikiančios UAB „Vežeta“ direktorius Romanas Galdikas neneigė žinantis apie konfliktą tarp tėvo ir vairuotojo. Esą moksleivės pažymėjime išties nebuvo nurodytas maršrutas, kuriuo ją privalu vežti nemokamai. Tokiu atveju vaikui iki 10 m. reikia sumokėti pusę bilieto kainos, vyresniems – visą sumą. „Galbūt vaikas neturėjo pinigų susimokėti už kelionę. Visaip būna – kartais mokiniai pinigus būna „pravalgę“, negali susimokėti ir kalti lieka vairuotojai“, – darbuotoją gynė viršininkas. Vairuotojams liepiama tikrinti moksleivių pažymėjimus, tačiau dalį vaikų jie išties pažįsta ir pažymėjimų neprašo. Pažymėjimai tikrinami ir dėl sukčiavimų: „Jei vairuotojai pasikeičia maršrutais, nemažai vaikų pasirodo neturintys pažymėjimų, kiti bando nemokamai nuvažiuoti pas draugus.“ Nuskriaustos mergaitės iš Dauparų istoriją viršininkas linkęs priskirti nesusipratimui.
R. Galdiko teigimu, visi 42 įmonės vairuotojai dar pernai buvo siunčiami kelti kvalifikaciją ir įgijo minėtą 95 kodą. Be jo Lietuvoje jau draudžiama dirbti. Tačiau vadovas tokį kvalifikacijos kėlimą vadino valstybės pasipinigavimu ir realios naudos neįžvelgė.
Suvežioja už 30 000 Lt
Klaipėdos rajono savivaldybė UAB „Vežeta“ per mėnesį sumoka apie 60 000 Lt kompensacijų už vežėjo negautas pajamas, kai vežami lengvatas gaunantys rajono gyventojai. Iš jų apie
30 000 Lt kas mėnesį kompensuojama būtent už moksleivių vežimą. Kompensacijos mokamos tik per mokslo metus.
Savivaldybės administracijos Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Violeta Brazlauskienė priminė, kad mokiniai nemokamai vežami tik tuo maršrutu, kuris nurodytas moksleivio pažymėjime. Reikiamą maršrutą įrašo pažymėjimą išduodanti ugdymo įstaiga. „Jei to nebūtų, mokinys galėtų važinėti, kur nori. Savivaldybė apmoka tik maršrutą iki namų ir atgal, taip pat važinėjimą į muzikos, sporto ar kitas papildomo ugdymo įstaigas. Tačiau mokinys turi būti įtrauktas į tos įstaigos sąrašus“, – priminė V. Brazlauskienė.
„Kranto“ pagrindinės mokyklos mokinių pažymėjimuose maršrutas nurodomas, jei mokinys gyvena ne Gargžduose, o kaimiškoje vietovėje ar miestelyje. Anot raštinės vedėjos Janinos Benetienės, nesusipratimas galėjo kilti, jei šeima neseniai pakeitė gyvenamąją vietą ir nepasikeitė pažymėjimo.
Tiek V. Brazlauskienė, tiek J. Benetienė teigė gavusios žodinių nusiskundimų dėl „Vežetos“ priekabumo mokinių dokumentams. „Pagal įstatymą vairuotojas pasielgė teisingai. Bet vaiko išlaipinti tikrai negalima, reikia žmogiškumo“, – įsitikinusi V. Brazlauskienė.
- Transporto lengvatų įstatymas numato, kad 50 proc. nuolaida autobuso bilietui taikoma visiems 7–10 metų moksleiviams. Pusę sumos jiems mokėti tereikia nepriklausomai nuo maršruto. Nuolaida iki 50 proc. taikoma ir vežantis 3 ir daugiau vaikų iki 7 metų. Visą kainą mokėti reikia už du vaikus, o trečiajam ir kitiems taikoma nuolaida.
- Be to, įstatymas aiškiai reglamentuoja, kad 1–8 klasių mokiniams kelionė autobusu nemokama tik iki artimiausios bendrojo ugdymo įstaigos. Taip skatinama vaikus lankyti artimiausią mokyklą. 9–12 klasių mokiniams kelionės kaina visiškai kompensuojama važiuojant maršrutu, ne ilgesniu kaip 40 km. Dalis mokinių į ugdymo įstaigas važiuoja tarpmiestiniais autobusais, kurie kursuoja jiems patogesniu laiku. Savivaldybė kompensaciją skiria pagal sukauptus autobuso bilietėlius.