Kino teatruose – lietuvių kurtas filmas apie Romą

Lietuvos kino teatruose pradedamas rodyti filmas „Amor“, sukurtas italų režisierės Virginia Eleuteri Serpieri, kartu su didele lietuvių komanda. Filme skamba kompozitoriaus Martyno Bialobžeskio kurta muzika, vaidina neprofesionali aktorė iš Lietuvos Odetta Tunyla, viena iš filmo operatorių – Elvina Nevardauskaitė. Filmas buvo pristatytas prestižiniame Venecijos kino festivalyje, o dabar jį pamatyti galės Lietuvos žiūrovai.

Filmas „AMOR“ kalba apie asmeninį santykį su amžinuoju miestu Roma. „Kai matau Romą, matau savo mamą. Taip buvo nuo tada, kai ji mirė“- dalinasi filmo režisierė italė V.Eleuteri-Serpieni. Filme pasakojama apie vasaros vakarą prieš penkerius metus, kuomet moteris vardu Teresa, nueina prie Tibro upės ir leidžiasi nunešama srovės amžiams, o dukra Virginija nakties tamsoje vaikšto po Romą: nori surasti mamą ir ją išgelbėti. Tai hibridinio žanro filmas, kuriame susipina dokumentiniai kadrai, turistiniai Romos vaizdai ir per vaizdus išreikšti jausmai, kuriais norima suvokti, atleisti ir išsivaduoti iš praeities skausmo.

„AMOR filmavimas buvo didelis iššūkis, kuriam ruošėmės beveik 4 mėnesius, bet juk kuo labiau reikia sukti galvą – tuo įdomiau: tą žino kiekvienas kūrėjas“, – apie filmo kūrimo procesą dalijasi lietuvė operatorė Elvina Nevardauskaitė.

Filmo muzika sukurta lietuvio kompozitoriaus Martyno Bialobžeskio.

„Tiesą sakant, retai taip nutinka, kad nuo pačio pirmojo nusiųsto muzikinio pasiūlymo užsimegztų tvirtas ir aiškus kūrybinis ryšys su režisiere – o filmo AMOR atveju būtent taip ir atsitiko su režisiere Virginia. Tai, suprantama, didelė vertybė ir stiprus kūrybinis impulsas. Nežinau, ar galima pasakyti, kad tiesiog pataikiau, gal labiau tiktų taip – man pavyko atidaryti filmą sau pačiam“, – sako kompozitorius Martynas Bialobžeskis.

„Tai buvo netikėta gyvenimo dovana. Roma man yra ypatingas miestas, taip pat mano širdį palietė režisierės Virginijos gyvenimo istorija ir filmo idėja. Džiaugiuos, jog filmas pelnė tarptautinį pripažinimą ir šiuo metu keliauja po pasaulį. Esu dėkinga ir laiminga, kad man teko garbė būti šio filmo komandos dalimi“, – sako odontologe dirbanti ir filme vieną pagrindinių vaidmenų atlikusi lietuvė Odetta Tunyla.

„Virginia nustebino mane savo pasiruošimu, kai pristatėm projektą Lietuvos kino centro ekspertams, Virginia pademonstaravo kad pažįsta lietuvišką poetinę dokumentiką. Jos preciziškumas ruošiantis labai sudėtingiems filmavimams Vilniuje ir tvirtas žinojimas jau aikštelėje, ko ji siekia kiekviename kadre, visai komandai tapo nuostabia patirtimi. Džiaugiuosi lietuviškos komandos įsiklausimu į režisierės viziją, susigyvenimu su idėja. Šis nuoširdus susiklausymas atsispindi ir filme“ – sako filmo prodiuserė Rasa Miškinytė (kompanija Era Film). 

AMOR premjera įvyko 2023 metų rugsėjį Venecijos kino festivalyje, paskui filmas rodytas didžiausiame dokumentinių filmų festivalyje Amsterdame IDFA. Lietuvoje filmo premjera įvyko Europos šalių kino forume SCANORAMA, taip pat apdovanotas specialiuoju žiuri prizu ir už garso takelį Romos tarptautiniame dokumentikos festivalyje. 

Filmas kurtas bendrai italų prodiuserinės kompanijos „Setifilm“ prodiuseris Edoardo Fracchia ir lietuvių kompanijos „Era Film“ (prodiuserė Rasa Miškinytė). Filmo gamybai Lietuvoje vadovavo režisierė Ramunė Rakauskaitė. Filmas iš dalies finansuotas Lietuvos kino centro ir jo gamybai pritaikyta Lietuvos Respublikos pelno mokesčio lengvata. 

Filmas bus rodomas Vilniuje, Kaune, Panevėžyje ir Klaipėdoje mažuosiuose kino teatruose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių