• 29 lapkričio, 2021
|

Klaipėdos regioną aplankęs A. Dulkys: be skiepo gali tapti brangu

Klaipėdos meras V. Grubliauskas su sveikatos apsaugos ministru A. Dulkiu aplankė uostamiesčio vakcinavimo centrą.

Ketvirtadienį į Vakarų Lietuvą atvykęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys „zuikiaujančius“ paragino nustoti galvoti apie save ir pasiskiepyti. Kartu su meru Vytautu Grubliausku uostamiesčio vakcinavimo centre apsilankęs ministras kalbėjo apie svarstomas griežtesnes priemones nesiskiepijantiems, pakomentavo ir Klaipėdos rajono savivaldybės situaciją, iniciatyvas bei planuojamą ligoninių tinklo reformą.

Vietoj testų – geriau vakcina 

Vakarų Lietuvoje lankęsis A. Dulkys susitiko su Kretingos rajono, Palangos ir Klaipėdos merais, aptarė testavimo ir vakcinavimo procesus savivaldybėse, pasirengimą rudeniui. „Sąlygos pasiskiepyti visuose miestuose, kuriuose šiandien buvau, yra tikrai puikios, sukurta puiki infrastruktūra. Kiekvieno žmogaus laukia jo, mokesčių mokėtojo, pinigais nupirkta vakcina“, – viešėdamas Klaipėdos vakcinavimo centre teigė ministras. Nors yra galimybė testuotis, A. Dulkys priminė, kad testai mokesčių mokėtojams kainuoja. „Iš bendruomenės, kuri jau vakcinavosi, mes sulaukiame vis daugiau tokių nuomonių, kad „tai irgi mūsų pinigai, kodėl mes turime mokėti už tuos, kurie „zuikiauja“, kurie nepasiskiepijo?“ Bendra visuomenės sveikata – tai mūsų visų bendras reikalas“, – sakė ministras. Anot jo, pusės pasiskiepijusios Lietuvos neužtenka.
Vyriausybė padidino veiklų grupių skaičių, kurioms bus privalomas reguliarus testavimasis. Bet A. Dulkys priminė – vietoje to galima tiesiog pasiskiepyti. „Matome, kad kitose šalyse jau ne tik apie testų apmokėjimą, o ir apie privalomą vakcinaciją eina kalba. Kažkas juokavo, kad padarytume skiepus mokamus, neva bus daugiau norinčiųjų skiepytis“, – apie galimas griežtesnes priemones kalbėjo ministras.

Apeliavo į jaunesniuosius

Komentuodamas uostamiesčio regiono savivaldybių atsilikimą nuo didžiosios Lietuvos dalies vakcinavimo tempų ministras pabrėžė mobilių grupių, vykstančių į atokesnes vietas, išnaudojimo svarbą kaip būdą paspartinti skiepijimąsi. Be to, svarbu, kad poilsiaujantieji negaištų laiko ir nelauktų rudens. „Vasara, atostogų metas, matyt, irgi daro savo. Bet visi norime rudenį sugrįžti į mokyklas. Jei sergamumo rodikliai toliau blogės, be abejo, Vyriausybė pasiruošusi svarstyti ribojimus arba griežtesnes priemones“, – perspėjo A. Dulkys. Ministras ypač apeliavo į jaunesniuosius, kurie mano, kad, net užsikrėtus koronavirusu, organizmas lengvai susitvarkys. „Juk mes nesame zuikiautojų tauta. Mes nešiojame, mes ne tik persergame, tai ne tik egoistinė, asmeninė problema, tai visų mūsų problema. Mes pasiskiepydami padarome indėlį, pagalvojame apie artimą, apie tą, kuris šalia, kurio gal net nepažįstame. Nebūkime ta vartotojiška egoistine visuomene“, – paragino A. Dulkys. 

Pakomentavo rajono idėją 

Paklaustas apie Klaipėdos rajono iniciatyvą skirti tris laisvas dienas pasiskiepysiantiems ar pasiskiepijusiems Savivaldybės darbuotojams, taip parodant pavyzdį verslams ir biudžetinėms įstaigoms, A. Dulkys sakė, jog kol tai nepažeidžia teisės aktų, iš esmės viskas gali būti išbandyta. „Kiekvienas miestas yra kitoks, kiekviena bendruomenė turi teisę išbandyti savas idėjas, jie geriau pažįsta savo žmones, žino, kas jiems gali padėti“, – tvirtino ministras. Visgi tokią iniciatyvą jis linkęs vertinti kaip priemonę, padedančią tik trumpą laikotarpį, ir palygino ją su raminamuoju vaistu ar narkotiku, veikiančiu laikinai. „Man norisi rasti priemones, kurios ilgalaikėje perspektyvoje pakeistų mūsų požiūrį į sveikatingumą ir į skiepijimąsi. Reikia galvoti, o kas bus vėliau? Bet tada galima kelti daug klausimų: o gal reikės žmonėms mokėti, kad jie ateitų į rinkimus, ar reikia bausti, kad neatėjo?“ – samprotavo A. Dulkys. Uostamiesčio meras V. Grubliauskas, paklaustas, ar sektų Klaipėdos rajono savivaldybės pavyzdžiu – skiepijimąsi skatinti dovanomis, teigė, kad loterijos atrodo keistokai. „Žmonės jau dalyvauja kitoje loterijoje – susirgti ar nesusirgti, sirgti sunkiai ar sirgti lengvai. Norėčiau, kad į tai būtų atkreiptas dėmesys, o ne į tai, kad skiepas – už picą, paspirtuką, skrydį oro balionu“, – sakė meras. Jis pridūrė, kad savivaldybėse, kuriose organizuotos tokios akcijos, ryškaus vakcinavimosi proveržio nebuvo. „Tai pripažįsta patys tai organizavusieji. Manau, nepatogumas gyventi be skiepo yra įtikinamiausias argumentas pasiskiepyti“, – pabrėžė V. Grubliauskas. Klaipėdos miesto ir aplinkinių savivaldybių lėto vakcinavimo tendenciją jis vadina tam tikru regioniniu ypatumu. „Gal čia, arčiau jūros, gyvenantys žmonės pasitiki savo jėgomis, tiki natūraliu imunitetu. Kita vertus, nereikėtų atmesti galimybės, kad nemažą gyventojų dalį sudaro žmonės, kuriems gimtoji kalba yra kita, ir jų požiūris į vakcinavimą, nėra ko slėpti, yra gana santūrus, švelniai tariant“, – sakė meras. 

Sės prie bendro stalo 

Kalbėdamas apie sveikatos priežiūros įstaigų tinklo reformą, A. Dulkys patikino – Sveikatos apsaugos ministerija nesiruošia inicijuoti jokių įstaigų uždarymo. „Mes ruošiamės pasiūlyti savivaldybėms pokyčio modelį, kuriame jos apsvarstys, įvertins, jei norės, dalyvaus. Bet mes dabar ne lovas turime skaičiuoti, ne ligonines uždarinėti, atidarinėti, jungti, nes gali būti labai mažų įstaigų, kurios dirba puikiai“, – teigė ministras. Jis akcentavo prisiderinimą prie konkretaus regiono specifi kos. „To krašto bendruomenės sveikatos centre, į kurį mes visi jungtumėmės, galėtų dalyvauti pačios įvairiausios įstaigos, su savo atitinkamu pavaldumo modeliu“, – dėstė ministras. Jis pabrėžė, kad savivaldoms pokyčių neprimetinės ir jei jos nenorės dalyvauti, galės toliau veikti pagal seną modelį. „Su tais, kurie patikės, mes kursime naują sistemą ir rodysime pavyzdį“, – teigė A. Dulkys. Artimiausiu metu bus sukurtos 5 regioninės darbo grupės, kuriose dalyvaus visų savivaldybių atstovai. „Pavyzdžiui, visos Klaipėdos regiono savivaldybės sės prie bendro stalo su mumis ir mes kartu aptarinėsime, koks galėtų būti pokytis“, – paaiškino ministras. 

Deividas KUBIKIS

Aut. nuotr.

  • Lietuvos statistikos departamento liepos 15 dieną pateiktais duomenimis, Klaipėdos rajono savivaldybėje iš viso paskiepyti 23 404 žmonės – 37,4 proc. gyventojų. Klaipėdos rajone sergančiųjų koronaviruso infekcija skaičius – 27. Nauji atvejai 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų – 47,9. Lietuvoje bent vieną skiepą nuo koronaviruso yra gavę 46,4 proc. žmonių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių