Kultūra yra dalijimasis šviesa, gėriu ir bendryste

 „Visus kviečiu į Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai skirtą renginį Gargždų kultūros centre gegužės 7 d. 14 val.“, – sako Klaipėdos rajono mero pavaduotoja V. Riaukienė.Apie kultūrą plačiąja ir siaurąja prasme, gebėjimą švęsti prasmingai, ugdyti žmogiškąją kultūrą dalijantis materialiais ir dvasiniais dalykais kalbamės su Klaipėdos rajono mero pavaduotoja Violeta Riaukiene.

Šiemet visus metus švenčiame Valstybės šimtmetį, − tam buvo patvirtinta ir speciali programa, skirtos lėšos seniūnijoms. Kaip vertinate jau praėjusius renginius? Kokius galėtumėte išskirti?

Programos priemonių planui iš viso buvo skirta 89 tūkst. eurų. Po 3 000 eurų padalinta visoms seniūnijoms, tik Gargždų kultūros centrui skirta 50 tūkst. eurų šimtmečio skulptūros įrengimui.

Dar pernai Veiviržėnų seniūnijoje, Balsėnuose, atnaujintas Nepriklausomybės Akto signataro Jurgio Šaulio paminklas, sukurtas reprezentacinis, edukacinis ir pažintinis vaizdo klipas apie žymius Veiviržėnų seniūnijos žmones ir vietas, įrengta meninė kompozicija, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui, Agluonėnų gyvenvietės sode, įamžintas knygnešių atminimas memorialinėse lentose Endriejave, sukurta meninė kompozicija su atminimo plokštėmis, skulptūromis, susijusiomis su lakūnu S. Dariumi ir Judrėnų miestelio istorija, vyko kūrybinė kalvių stovykla „Žirgai“ Priekulėje, Vėžaičiuose ir Dauparų−Kvietinių seniūnijoje įrengti vėliavų stiebai ir kiti su Valstybės šimt­mečiu susiję ženklai.

Dauguma šių meninių ženklų atidarymo renginių, vykusių Vasario 16-ąją ar kitomis dienomis, buvo palydėti prasmingais renginiais, kuriuose pagerbti mūsų kraštui per visą šimtmetį nusipelnę žmonės. Džiugu, kad dauguma renginių jėgas sujungė kultūros darbuotojai, seniūnijos, bendruomenės, švietimo įstaigos − todėl jie tapo įsimintini ir reikšmingi. Taip ir toliau – kuo labiau susitelkime bendriems tikslams įkvėpti Šimtmečio!

Deramai įamžinę savo didžius žmones ir įvykius, mes iš tiesų pamatėme, koks turtingas mūsų kraštas ir kiek jame daug istorijos atminties ženklų, kuriuos įprasminti paminklais ar kitomis priemonėmis yra svarbu, kad jie nuolat keltų mums pasididžiavimo savo kraštu jausmą, ugdytų jaunosios kartos sąmoningumą ir patriotizmą.

Šimtmečio metai tebesitęsia – kas dar numatoma jiems įprasminti?

Šiais metais Gargždų miesto parke 2D formatu dar bus sukurta Valstybės šimtmetį menanti ekspozicija „100 istorijos žingsnių“, Sendvario seniūnijoje bus pastatytas koplytstulpis. Taip pat bus parengta ir išleista monografija, skirta Gargždų miesto garbės piliečiui, tautodailininkui Vytautui Majorui su labai įdomiais biografiniais faktais, taip pat bus publikuojami ir išliekamąją vertę turintys laiškai – kaip svarbus jo paties gyvenimo, šeimos ir mūsų tautos istorijos liudijimas. Tai labai reikšminga tiek tautodailininkų, tiek ir visai Klaipėdos krašto šviesuolių bendruomenei.

Viena mūsų priemonė numatyta ir Pasvalio rajone, − čia bus atnaujintas koplytstulpis, skirtas Baltijos keliui atminti.

Kokius dar galėtumėte paminėti artimiausius renginius, be minimų Šimt­mečio programoje, kuriuose taip pat šiemet bus akcentuojamos ir šimtmečio vertybės, žmonės, įvykiai ir darbai?

Daug renginių, skirtų Lietuvių kalbos dienoms, mūsų rajone vyko nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios mokyklose, bibliotekose ir kultūros namuose, o Drevernoje – tarpsavivaldybinis protų mūšis „Tūkstantis kalbos klaustukų“, kuriame dalyvavo ir Kretingos rajono bei Palangos miesto savivaldybių komandos.

Visus kviečiu į Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai skirtą renginį Gargždų kultūros centre gegužės 7 d. 14 val. Šiemet atkurtai spaudai – 114. Mūsų kraštas ypač susijęs su spaudos atgavimu – tiek Mažosios Lietuvos dalis, iš kurios buvo gabenama lietuviška spauda į Didžiąją – taip pat ir iš Priekulės spaustuvės, tiek ir žemaitiškoji Lietuvos dalis, kurioje knygnešiai, pernešę knygas per sieną, turėjo savo punktus, kur knygos buvo slepiamos ir platinamos toliau visoje Didžiojoje Lietuvoje.

Džiugu, kad šiemet į šią šventę, kurioje apdovanosime žurnalistus, mokytojus lituanistus, bibliotekininkus, pavyko pasikviesti labai įdomų atlikėją – vieno žymiausių mūsų Tautinio atgimimo žadintojų Vinco Kudirkos ainį Žygimantą Kudirką-Mesiją.

Netrukus ir Gargždų 765-ojo gimtadienio renginiai, besitęsiantys 4 dienas nuo gegužės 31-osios. Juose taip pat gausybė mūsų garbingos istorijos akcentų. Apie gimtadienio renginius gyventojai sulauks išsamios informacijos artimiausiu laiku.

Jau baigėsi akcija „Dovana, kuri užauga“. Kaip šiemet ji sekėsi? Kaip per tokias akcijas ugdoma žmonių bendrystės kultūra?

Ši akcija vyksta jau trečius metus. Dar negalėčiau įvardyti tikslaus skaičiaus, kiek pridovanota sėklų, bet tikrai daugiau nei pernai, − ir šiemet galėsime padovanoti jų apie 100-ui šeimų (pernai 70). Smagu, kad ryškėja tendencija dovanoti ne tik nupirktas, bet ir savo išaugintas ir subrandintas sėklas. Šiemet tokių sėklų taip pat padovanojo daug daugiau nei praėjusiais metais.

Vienareikšmiškai galiu pritarti, kad ši ir panašios akcijos skatina žmonių bendrystę ir pakelia ją į kitą lygmenį, − dalijamės, kad paskatintume tolesnį dalijimąsi savo darbo vaisiais. Ir pernai jau buvo atvejų, kai žmonės, iš padovanotų sėklų užsiauginę sodinukus, toliau dalijosi jais su kitais. Viskas prasideda nuo mažų dalykų ir auga į didesnius – kaip tie daigeliai. Būtent nuo dalijimosi su kitais savo geru pereiname į kitą bendrystės kultūros lygmenį.

Dėkoju kultūros darbuotojams ir visiems kultūros žmonėms, − visų kultūros renginių lankytojams – už palaikymą, dalyvavimą ir naujas idėjas. Nuoširdžiai ačiū ir kultūros renginių rėmėjams, be kurių paramos mūsų renginiai tikrai nebūtų tokie turiningi, įspūdingi ir įsimenantys!

Kalbėjosi Daiva BELIOKAITĖ

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių