Kvietiniškių kultūros salę išsaugos diskotekos?

Praėjusią savaitę pasklidus žiniai apie galimą Gargždų kultūros centro Kvietinių skyriaus kultūros pastato pardavimą meras Bronius Markauskas tesi pažadą nepriimti vienpusiško sprendimo, o tartis su bendruomene. Šią savaitę jis susitiko su kvietiniškiais, ieškota kompromisinių sprendimų. Gyventojų nuomone, reikėtų labiau įveiklinti pastatą, kad būtų generuojamos lėšos, galbūt net organizuoti diskotekas, skirtas tiems, kam per 40 metų.

Kultūros pastatas prašosi remonto, bendruomenės nariai teigia patys sienas nudažytų, jei tik Savivaldybė skirtų lėšų dažams.

Uždaryti neprireiks

Antradienio rytą į Kvietinius meras atvyko su Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus patarėja (kultūros politikai) Jolanta Polekauskiene. Susitikime su gyventojais dalyvavo ir Gargždų kultūros centro direktorė Vaida Skuodienė.

Į susitikimą su Kvietinių bendruomene atvykęs meras B. Markauskas akcentavo, kad Savivaldybė turi „gaspadoriškai“ tvarkytis, įvertinti įvairias alternatyvas. Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus patarėja J. Polekauskienė tvirtino, kad nė vienas etatas nesiruošiamas naikinti, nė vieno kolektyvo nesiruošiama išsklaidyti, kad jis neveiktų. „Kaip repetuos ir kur, mes turime diskutuoti“, – sakė ji. Diskusijoje su gyventojais dalyvavo ir Gargždų kultūros centro direktorė V. Skuodienė.J. Polekauskienė akcentavo, kad situaciją reikia vertinti viso rajono mastu, ne tik Kvietinių. Paskelbus apie galimą pastato pardavimą nereikėtų žongliruoti tokiomis frazėmis kaip „uždaryti“. „Kvietinių kultūros skyrius neturi jokio juridinio statuso, visa priklausomybė yra Gargždų kultūros centrui. Tad uždaryti nieko nereikia“, – paaiškino ji. Anot J. Polekauskienės, nereikėtų „prisirišti“ ir prie pastatų, kultūra gali būti puoselėjama ir be jų, o kolektyvų veikla būtų tęsiama. „Skambiai buvo spaudoje parašyta apie vaikų sielų nužudymą, tai nė viena siela tikrai nebus nužudyta“, – kalbėjo minėto skyriaus patarėja.

Veiklos bus tęsiamos

1 500 Eur – tiek lėšų kasmet reikia Kvietinių kultūros salės išlaikymui. Anot Savivaldybės atstovų, šios lėšos tikrai nėra didelės, ne problema, tačiau vertinamos šio pastato modernizavimo lėšos. Pastato tiek išorinės, teik vidinės sienos prašosi remonto. Jei Kvietinių kultūros pastatas būtų parduotas, bet kuriuo atveju būtų siekiama išlaikyti kultūros vyksmą. „Kultūros 10-ies metų strategijoje nėra numatyta šio pastato modernizacija, atnaujinimas, todėl yra svarstoma apie neefektyvių rajone esančių pastatų pardavimą. Tokių pastatų, įskaitant ir Kvietinius, rajone esą yra trys – taip pat Šalpėnuose ir Tilvikuose“, – informavo J. Polekauskienė. Jos nuomone, kultūros srities lėšos turėtų atitekti ne senų pastatų išlaikymui, tačiau darbuotojams, kultūrinių renginių kokybei.

Klaipėdos rajono savivaldybės meras ir Kvietinių bendruomenės centro valdybos pirmininkas G. Girgždis sutarė pabandyti realizuoti komercinių diskotekų idėją.Kultūros tęstinumui užtikrinti svarstomi įvairūs variantai. Viena vertus, yra ir Bendruomenės namai, nors salė ten nėra labai didelė, tačiau galima tęsti veiklas, rengti repeticijas. Kiekviename kaimelyje nebus pastatytos didelės salės, kad per metus vyktų pora didelių renginių. „Lapiuose turime tokį didžiulį kultūros pastatą, pastatytą tarybiniais laikais, kur yra medicinos punktas, biblioteka. Mokykla tuštėja, vėlgi svarstoma kelti į mokyklą, bendrabutį, į mažesnes sales. O žmonės vėl šaukia, kaip organizuosime renginius“, – panašų pavyzdį pateikė J. Polekauskienė. Kvietiniškiams kalbėta, jog racionalu gyvenvietėje būtų turėti vieną pastatą, pritaikytą įvairiems poreikiams.

Pavežtų iki Gargždų

Gargžduose bus renovuotas kultūros centro pastatas. „Ar ne paprasčiau tuos 1 500 Eur skirti kolektyvų pavėžėjimui. Galėtų repetuoti puikioje salėje su moderniu apšvietimu, įgarsinimu. Pavėžėjimas būtų organizuojamas ir į renginius. Atstumas nėra toks, kad dėl jo reikėtų ietis kryžiuoti“, – kalbėjo J. Polekauskienė. Ji pabrėžė, kol Gargždų kultūros centras nebus renovuotas, niekas neskuba šio pastato parduoti, tik svarstoma strategija, tačiau išpūstas toks burbulas.

Kvietiniškių pozicija buvo kitokia. „Jei neturėsime susibūrimo vietos, kultūra atitols. Tikrai visi nevažinės į Gargždus. Atsižvelkite į tai, kad kaimas auga, plečiasi, bendruomenės salėje jau dabar netelpame, o kas bus toliau? Parduoti galime, o kur mes tada susibursime? Nebebus vietos“, – nerimą išsakė kvietiniškė Sigita Girgždienė. Anot kvietiniškių, šioje salėje iki karantino renginiai vykdavo kas mėnesį, kuriuose lankydavosi 100–130 gyventojų. Dabar tiesiog laukiama, kol grįš iš vaiko priežiūros atostogų kultūros darbuotoja Reda Paulikienė ir Kvietiniai vėl esą sužibės.

Kvietiniškių įsitikinimu, jei kultūros pastatas bus parduotas, kultūra atitols nuo gyventojų, nukentės jų poreikiai. Negelbėtų esą nei organizuojamas kultūrinis taksi.Kvietiniškiams nepatraukli mintis važinėti į Gargždus. S. Girgždienė perdavė vyresnio amžiaus moterų žinutę, esą Kvietiniai ir dabar yra Gargždų taksistų meka, jie gyvena iš kvietiniškių pensijų, nes nėra išvystytas susisiekimas. J. Polekauskienė patikslino, jog šiuo atveju ir būtų galima kalbėti apie kultūrinio taksi paslaugą, kuri išspręstų gyventojų pavėžėjimo problemą.

Atgaivintų šokius

Mero nuomone, bendruomenės salė taip pat tinkama repeticijoms. Būtų galima dalį repeticijų rengti čia, o dalį – Gargždų kultūros centre. Tačiau, kvietiniškių tvirtinimu, Bendruomenės centro patalpos tam nepritaikytos: nei „Kvėitys“ gali repetuoti, nei teatralai – nėra scenos. Juolab kad ten nėra vėdinimo sistemos, patalpos nepritaikytos ir žmonėms su negalia. O žmonių telpa iki 50, tad apie jokius didesnius renginius negali būti kalbos. J. Polekauskienė siūlė į procesą pažvelgti kūrybiškai: dalį renginių galima organizuoti atvirose erdvėse, dalį galima rengti per du kartus, kad visi norintieji pamatytų ir pan. Yra įvairių variantų, tereikia pasitelkti kūrybiškumą.

Įsibėgėjus diskusijai kvietiniškiai pateikė netikėtą siūlymą. „Siūlome išradingai išnaudoti pastato privalumus ir pritraukti lėšų tiek pastato kosmetiniam remontui, tiek išlaikymo išlaidoms padengti – reikėtų organizuoti diskotekas, kam per 40 metų. Kvietiniai nuo seno garsėjo geriausiomis diskotekomis rajone, todėl penkiasdešimtmečių karta puikiai tai pamena. Rajone nėra tokios paslaugos, todėl organizuojamos diskotekos pritrauktų ne tik lėšų, bet ir didintų Kvietinių, Klaipėdos rajono žinomumą“, – neabejoja Kvietinių bendruomenės centro valdybos pirmininkas Gediminas Girgždis. Susitikime dalyvavęs 22 m. Edvardas Gelžinis sako net prisimenąs, kaip laukdavo tėvų, grįžtančių iš diskotekos, čia esą susirinkdavo ir šėldavo, linksmindavosi daugybė žmonių.

Kas organizuos?

Bendruomenės atstovai akcentavo, jei Savivaldybė nupirktų dažų, bendruomenės nariai savo jėgomis galėtų nudažyti tiek pastato fasadą, tiek vidų. Juk bendruomenėje – 100 narių, tad visi kibtų į darbą, turi tam reikalingus ir stelažus, ir kopėčias, tad ilgai netruktų, o pastatas, nors ir neatitiktų europinių standartų, bet atrodytų žymiai šiuolaikiškiau. G. Girgždis atkreipė dėmesį ir į tai, kad šis pastatas naudojamas ir kaip Kvietinių rinkimų apylinkė tiek per savivaldos, tiek per Seimo rinkimus.

Meras B. Markauskas kvietiniškių pasiūlymą įvertino palankiai: „Manau, duosime laiko, jei bus bandoma įgyvendinti komercinių diskotekų idėją. Jei susimokėtų už komunalines paslaugas ir kažkiek per 10 metų atsidėtų po truputį remontui, galėtume pabandyti.“ Tačiau liko atviras klausimas, kas galėtų organizuoti diskotekas, bendruomenė etatų neturi, tad žvilgčioja į Gargždų kultūros centrą. V. Skuodienė bendruomenės atstovams sakė, jog reikia kalbėtis, tartis, tokiai veiklai reikia žmogaus.


TAI ŽINOTINA

  • J. Polekauskienė informavo, kad 2019 metais Kvietiniuose buvo suorganizuota 11 renginių, tačiau, tikėtina, tik pusė jų vyko kultūros salėje, nes dalis jų buvo organizuota vasarą, kai galima išnaudoti erdves.
  • Yra 3 kolektyvai: „Kvėitys“ turi 29 narius, teatrą lanko 8 vaikai ir 5 suaugusieji.

Agnė ADOMAITĖ

Autorės ir Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių