Labdaringo maisto kuklus davinys sukėlė įtarimą
Dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, tačiau ši liaudies patarlė kai kuriems paramą gaunantiems asmenims negalioja. Į „Bangą“ kreipėsi Saulažolių gyventojas, pasipiktinęs Klaipėdos rajono paramos šeimai centre dalijamo „Maisto banko“ davinio kuklumu ir užsiminė, kad sklando gandai, jog skirstant produktus būta ir savivaliavimų. Ketvirtadienį žurnalistinio tyrimo metu išsiaiškinome, kad kaltinimai prasilenkia su realybe.
Sugaišo ir nusivylė
Praėjusį penktadienį į Klaipėdos rajono paramos šeimai centrą pasiimti maisto produktų atskubėjęs Saulažolių kaimo gyventojas (pavardė redakcijai žinoma – aut. pastaba) itin nusivylė. Mat 2,5 km dviračiu vardan skalsesnio kąsnio įveikęs saulažoliškis tegavo pakelį liesos „Cento“ varškės, du bananus ir žaliąją papriką. „Esu ligotas, tad minti dviračiu man nėra taip paprasta. Atvykau ketvirtadienį kelios minutės po 9 val., centro darbuotojos pasakė, kad maistas dar nedalijamas ir teks ateiti prieš 10 val. Vardan produktų be tikslo slampinėjau mieste, o sugrįžęs 9.45 val. išgirdau, kad jų nebėra ir jei noriu gauti maisto, turėsiu atvykti penktadienį. Taip ir padariau, tačiau pamatęs, kokius produktus gausiu, net nusijuokiau. Paprika suvytusi, varškė liesa, o bananai irgi ne pirmos jaunystės. Siūlė dar salotų, tačiau jų ir pats galiu užsiauginti. Dėl tiek man net neapsimoka važiuoti į Gargždus. Tik laiko gaišimas. Anksčiau, pamenu, maisto paketai buvo visiškai kitokio dydžio ir turinio. Vos panešti eidavo, o dabar dešrą ar konservus jau pamiršti galime. Netikiu, kad tik tokie produktai atrenkami prekybos centre. Manau, kad darbuotojos geresnį maistą pasiima sau išsirinkdamos ir saugiai paslėpdamos jį spintose“, – savo įtarimus redakcijai bėrė gyventojas.
Asortimentas – loterija
Ketvirtadienį ryte apie 9 val. „Bangai“ užsukus į Paramos šeimai centrą, kai buvo dalijami „Maisto banko“ produktai, buvome nustebinti maisto gausa ir įvairove. Tądien ant stalo puikavosi daugiau nei 6 dėžės įvairiausio, netgi gurmaniško maisto. Asortimentą sudarė dėžė ekologiškų kiaušinių, kefyras, jogurto skanėstai, burokėlių lapai, rukola, aisbergo salotos, paprikos, žiediniai kopūstai, bananai, obuoliai ir dar daug kitų maisto prekių. „Produktų kiekis neapibrėžtas. Kartais galime gauti 19 kg, o kartais – 119 kg. Dažniausiai vidurkis svyruoja apie 60–70 kg maisto, kuriuos išdalijame 21 šeimai. Asmeniui tenka apie 3 kg, kartais ir mažiau. Reikia nepamiršti, kad vien kefyro pakuotė sveria 0,9 kg. Tad svorį reikėtų vertinti racionaliai. Komplektuodami paketą stengiamės atsižvelgti į individualų asmenį. Jei tai daugiavaikė šeima, stengiamės palepinti jogurtais ar kitais skanumynais. Pretenzijų niekuomet nesame sulaukę. Priešingai, žmonės dėkoja už maistą“, – sakė centro direktorė Jurinda Jasevičienė.
Produktus tiekia IKI
Dalijamas maistas gaunamas iš prekybos centro IKI. Kiekvieną dieną Gargžduose esančios parduotuvės darbuotojai iš prekių lentynų išrenka paskutinės dienos galiojimo, tačiau dar tinkamas vartoti maisto prekes. Jos atiduodamos „Maisto banko“ savanoriams, kurie kasdien atvyksta į parduotuvę jų atsiimti. Kaip tikino IKI viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė, parduotuvių darbuotojai tik atrenka paramai skirtas prekes, tačiau jų neskirsto –
už tai atsakingas „Maisto bankas“. „Atsižvelgiant į parduotuvės Gargžduose atiduotų paramai maisto prekių duomenis, matome, jog daugiausia atiduodama kruopų ir makaronų gaminių, kiaušinių, duonos ir kepinių. Taip pat gana nemažą prekių kiekį sudaro švieži, trumpo galiojimo maisto produktai – vaisiai ir daržovės bei pieno produkcija“, – pridūrė IKI viešųjų ryšių vadovė.
Spintelėse podėlio nebuvo
Tądien Paramos šeimai centrą aplankė ir „Maisto banko“ Klaipėdos padalinio vadovas Raimondas Danupas. Pasak jo, organizacija vadovaujasi kokybės principu, tad reguliariai aplanko vietas, kuriose dalijamas maistas. „Džiaugiamės sėkmingai bendradarbiaudami su Paramos šeimai centru. Darbuotojai skiria savo laiką ir užsiima savanoriška veikla. Tai neįeina į jų tiesiogines pareigas. O kur dar ataskaitų rengimas, bendravimas su paramos gavėjais. Paramos surinkimas ir paskirstymas atliekamas neatlygintinai, siekiant padėti sunkiau gyvenantiesiems“, –
aiškino jis.
Vizito metu buvo paneigtas mitas, kad socialinės darbuotojos dalį maisto produktų pasisavina, esą juos slėpdamos spintose. „Maisto banko“ atstovų paprašytos parodyti spinteles, darbuotojos nedvejodamos jas pravėrė. „Bangos“ korespondentė savo akimis įsitikino, kad parama dalijama skaidriai, o savanoriaudamos centro darbuotojos stengiasi būti atviros ir atjaučiančios. Tai įrodo ir „Maisto banko“ parama besinaudojančių žmonių atsiliepimai. Štai du mažamečius vaikus auginanti ir nedirbanti mama teigia, kad labdaringi maisto produktai padeda sutaupyti, o likusius pinigus ji skiria vaikų vaistams, vitaminams ar kitoms prekėms. Kita moteris centrui guodžiasi esanti bedarbė, išsituokusi nuomojanti kambarį, tad ji esanti labai patenkinta „Maisto banko“ produktais ir maloniais darbuotojais. Neįgalus vyriškis taip pat negaili gražios padėkos centro darbuotojoms už gaunamą paramą.
Paramą teikti ją vertinantiesiems
R. Danupas akcentavo, kad nėra griežtų taisyklių, kam ir kokie maisto paketai privalo priklausyti. Įvertinus Paramos šeimai centre paramą gaunančių žmonių sąrašą, jis rekomendavo vykdyti rotaciją. „Nebūtina apsiriboti vien skurdžiai gyvenančiais žmonėmis. Tikslinga į maisto produktų gavėjų gretas įtraukti daugiau neįgaliųjų, senyvo amžiaus žmonių, daugiavaikių šeimų. Yra atvejų, kuomet ir daugiau kaip 204 Eur per mėnesį pajamas gaunantiems asmenims parama maisto produktais itin svarbi. Turime puikių pavyzdžių, kai jaunos šeimos sutaupytus pinigėlius, kuriuos reikėtų leisti maistui, skiria aprūpinti vaikus, paruošti juos mokyklai ar palepinti bent mažytėmis smulkmenomis. Taip pat durų neužveriame ir studentams, kuriems gali būti aukso vertės kiekvienas skanesnis kąsnis. Reikia paramą teikti tiems, kuriems ji padeda išgyventi sunkų periodą ir motyvuoja kabintis į gyvenimą. Kai kurie žmonės pripranta reguliariai gauti davinius ir sugeba kelti savus reikalavimus“, – tikino Klaipėdos padalinio vadovas.
Aistė NOREIKAITĖ