Laugalių gatvėje iškirsti grėsmę kėlę paliegę uosiai

Laugalių g. Gargžduose iškirsti prastos būklės uosiai, kai kurių kamienai stipriai pažeisti puvinio. Vietoj nukirstų medžių bus pasodintos mažalapės liepos arba paprastieji klevai.

Šios savaitės pradžioje Gargžduose, Laugalių gatvėje, pradėjus pjauti pasenusius, ligotus, grėsmę keliančius uosius, kreipėsi susirūpinusi „Bangos“ skaitytoja Margarita, kuri domėjosi, kas priėmė šį sprendimą, kodėl apie tai neinformuota visuomenė. Rajono Savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Tamošauskienė patikino, jog vietoj nukirstų medžių bus pasodintos mažalapės liepos arba paprastieji klevai.


Medžių kirtimas viešojoje erdvėje paliečia gyventojų jausmus – skausmingai reaguojama dėl prarandamų želdinių. Dažnai dėl to į „Bangos“ redakciją skambina mūsų skaitytojai. Apie tai, kad pirmadienį ir antradienį Laugalių gatvėje pjaus medžius, Gargždų seniūnija pranešė savo feisbuko paskyroje.
Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiosios specialistės J. Tamošauskienės teigimu, Laugalių gatvė iš abiejų pusių buvo apsodinta paprastaisiais uosiais. „Ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje šie dėl ligų džiūva, todėl jų ateitis želdiniuose neaiški. Mokslininkai atlieka tyrimus, kaip suvaldyti ligą, o mums tenka priimti sprendimus urbanizuotose vietose pašalinti nesaugius želdinius, – dėstė J. Tamošauskienė. – Keičiantis klimatui ir kitus medžius puola įvairios ligos, antai mūsų mieste, Klaipėdos g., centrinėje alėjoje, paprastuosius kaštonus apniko keršakandės, eglyne prie vandens bokšto eglės intensyviai džiūva dėl žievėgraužio. Taigi artimiausiu metu bus priimami sprendimai čia nukirsti nudžiūvusius medžius.“
Laugalių gatvės teritorijoje stiprūs vėjai neretai su šaknimis išversdavo uosius. Rajono Savivaldybės administracija kartu su Gargždų seniūnija, atsižvelgdama į šios gatvės gyventojo prašymą ir vizualinę medžių apžiūrą, užsakė želdinių būklės ekspertinį vertinimą. Pernai rugpjūtį jį atliko nepriklausoma želdynų ir želdinių būklės ekspertė dr. Lina Straigytė.
Pasak J. Tamošauskienės, ekspertinio vertinimo metu nustatyta, kad iš 53 čia augusių medžių tik 5 geros būklės, o prastos – 32 želdiniai.
„Nustatyta, kad blogos būklės medžiai, ypač uosiai, pūva, jų laja džiūsta, pasireiškia defoliacija. Juos reikia skubiai šalinti – būklės negalima pagerinti jokiomis priemonėmis“, – atskleidė specialistė.
Ekspertinio vertinimo išvados paskatino organizuoti rajono Savivaldybės Želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos išvažiuojamąjį posėdį. Ji pritarė šioms ir priėmė sprendimą išpjauti blogos ir nepatenkinamos būklės želdinius, o vietoj jų pasodinti naujus. „Pernai spalį komisijos priimtas sprendimas ir želdinių būklės ekspertinis vertinimas buvo skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje, skiltyje „Želdiniai“. Apie tai, kad sausio pirmosiomis dienomis kertami medžiai, Gargždų seniūnija iš karto paskelbė savo feisbuko paskyroje“, – patikino J. Tamošauskienė.
Pasak jos, Gargždų seniūnija įpareigota vietoj iškirstų medžių atsodinti naujus, išlaikant perimetrinį gatvės apželdinimą lapuočiais. „Esant tinkamoms oro sąlygoms, Laugalių gatvės teritorijoje bus pasodinti nauji mūsų klimatui būdingi želdiniai – mažalapės liepos arba paprastieji klevai“, – patikino specialistė.

Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių