Lopšelyje-darželyje „Saulutė“ – laukta modernizacija

Gargždų lopšelio-darželio „Saulutė“ modernizaciją atlieka UAB „Žibai“, sutarties vertė kiek daugiau nei 1,2 mln. eurų. Rekonstrukcijos metu visgi kyla įvairių nenumatytų problemų.

Dulkių kamuoliai, įrangos burzgesys, didžiulis statybų triukšmas – daug iššūkių šiuo metu tenka Gargždų lopšeliui-darželiui „Saulutė“.
Vyksta įstaigos modernizacija, kurios seniai buvo laukta, tačiau pats procesas nėra lengvas. Iš pirmo aukšto į antrąjį persikėlusi „Saulutės“ administracija dirba grupės patalpose, kurios šiuo metu labiau primena sandėlį nei darbo vietą, mat čia sukrauta daugybė daiktų, apdangstyta, kad tik kuo mažiau nukentėtų nuo statybų dulkių ir kt.


Sutelkė bendruomenę
„Saulutės“ direktorė Lina Petrauskienė „Bangai“ pasakojo, kad daug darbų atlikta jau iki modernizacijos pradžios pasirengimo etape. „Sėkmingai pavyko sutelkti įstaigos bendruomenę pasiruošti šiai modernizacijai. Labai daug padėjo ugdytinių tėvai, darbuotojai labai supratingai planavo savo laiką“, – dėkodama visiems prisidėjusiems pasakojo L. Pet­rauskienė.
Anot jos, visą pirmojo aukšto įstaigos įrangą, baldus reikėjo sutalpinti į du konteinerius, kurie iki šiol stovi prie įstaigos. „Tai buvo sudėtinga užduotis, mums tų dviejų konteinerių buvo mažai. Tad viską teko krauti labai apgalvotai nepaliekant nė menkiausio tarpelio: sudėtos spinta prie spintos, o jų vidus prikrautas priemonių. Dabar į tuos konteinerius nė pirštelio neįkištum“, – vaizdžiai palygino direktorė. Ji dėstė, kad pavaduotojos kone visą savaitę didžiuliame karštyje rūpinosi, kad į konteinerius būtų viskas sukrauta tvarkingai ir kuo talpiau. „Aišku, teko samdyti ir įmonę, kuri padėjo mums išsikraustyti, nes virtuvės įranga yra labai sunki, tad tam reikėjo papildomų pajėgų“, – dėstė paš­nekovė.


Pradėjo nuo grindų ardymo
Kadangi dviejų konteinerių daiktams, baldams susidėti buvo maža, dalis baldų, priemonių sunešta ir į lauke stovintį kupolą, čia sudėta viskas, kas nebijo drėgmės. „Planuojant darbus iš anksto, sutelkiant bendruomenę pavyko patalpas atlaisvinti jau birželio 2 d., o statybininkai į pastatą įžengė birželio 5 d.“, – sakė direktorė L. Petrauskienė.
Rangovas UAB „Žibai“ visus darbus pradėjo nuo pastato grindų ardymo. Dabar visos grindys pirmajame aukšte yra beveik išardytos. Grindys vėliau bus apšiltintos, bus dedamos apšiltinimo medžiagos. Pati virtuvės įranga nesikeis, keičiamos tik grindys, o įranga vėliau bus sunešta ir pritvirtinta ta pati, kokia buvo.
Direktorė L. Petrauskienė pastebėjo, kad reikėjo atlaisvinti ne tik pirmojo aukšto patalpas, bet įvertinti ir įstaigos lauko aplinką, kuri virto statybviete. „Statybininkai gruntą meta per langą, tad įvertinome, kuriems augalams, gėlėms gresia didžiausias pavojus. Persodinome į kitą vietą, tačiau dabar tokie karščiai, kad sunkiai prigyja. Laistome, stengiamės, tačiau pirmas įspūdis slogus. Tikėkimės, atsigaus“, – vylėsi pašnekovė.


Ugdytiniams bus jaukiau
Pagal modernizacijos projektą turės būti pakeisti langai, apšiltintos sienos, sutvarkytas pastato fasadas, apšiltintas stogas ir kt. Anksčiau lietus jau skverbdavosi per sienas, kai kuriose vietose metėsi pelėsis. Pavyzdžiui, renginių salėje jau buvo net įrengta vadinamoji Steam palangė, kur vaikai galėjo praktiškai stebėti, kaip vanduo nubėga į įstaigos viduje pastatytą kibirą. Tikimasi, kad modernizacija šią situaciją pakeis ir pastatas bus modernus, apšildytas ir saugus ugdytiniams.
Po modernizacijos numatytas šviesus fasadas, tačiau bus ir spalvinių intarpų.
„Mes sudarome visas sąlygas, kad tik statybininkų darbas būtų sklandus. Jei reikia, įleidžiame ir savaitgaliais, kad tik nebūtų atsilikta nuo darbų grafiko. Mums labai svarbu, kad ugdymo procesą galėtume pradėti laiku, tuomet atlaisvintume ir kitus miesto darželius“, – kalbėjo direktorė L. Petrauskienė.
Išeinantiems iš įstaigos ugdytiniams buvo leista piešti ant langų, pasimėgauti netradiciniu kūrybiniu procesu. Darbuotojai viliasi, kad statybininkams šie piešiniai tarsi ženklas, primenantis, kam ši įstaiga skirta ir kaip svarbu darbus atlikti laiku.
Tie „Saulutės“ ugdytiniai, kurie norėjo lankyti darželį vasaros metu, buvo nukreipti į kitas švietimo įstaigas.

KOMENTARAS
Klaipėdos rajono meras Bronius MARKAUSKAS:

„Gargždų lopšelio-darželio „Saulutė“ modernizaciją atlieka UAB „Žibai“, sutarties vertė kiek daugiau nei 1,2 mln. eurų, ji baigiasi 2024 m. pradžioje. Lėšos skiriamos iš Savivaldybės biudžeto.
Planuojama, kad, atlikus darbus, pastato energijos suvartojimo sąnaudos bus sumažintos iki 50 proc., vaikai bus ugdomi šiltesnėse patalpose, mokytojai dirbs geresnėmis sąlygomis.
Šiuo metu lopšelio-darželio „Saulutė“ pastatas yra žemos energetinio naudingumo klasės. Pastatas nėra sandarus, todėl daug šilumos išleidžiama tiesiog į orą, taip pat čia susidėvėjusi elektros instaliacija, o šildymo sistemos vamzdynai nekeisti nuo statybos laikų, oro temperatūra visame pastate netolygi.
Modernizacijos tikslas – sutaupyti apie 50 proc. suvartojamos šilumos energijos, sutvarkant pastatą taip, kad jis būtų energetiškai efektyvus, atitiktų higienos normas bei esminius statinio reikalavimus.
Atliekant darbus bus pakeisti langai, išorės durys, apšiltintos išorės sienos, grindys, stogas, perdanga virš rūsio. Taip pat bus modernizuojamos šildymo ir karšto vandens, apšvietimo, elektros sistemos.“

Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių