LVŽS šešėlinė Vyriausybė siūlo suteikti daugiau teisių opozicijai ir teikia Seimo Statuto pataisas

Trečiadienį, rugsėjo 22 dieną, vykusiame LVŽS šešėlinės Vyriausybės posėdyje šešėlinis ministrų kabinetas pritarė Seimo Statuto pataisų projektui, kuriuo būtų plečiamos Seimo opozicijos teisės, o šešėlinės Vyriausybės atstovai įgytų papildomas galimybes vykdyti parlamentinę kontrolę.

„Stipri opozicija visuomet yra demokratijos garantas ir yra svarbu perimti senas demokratijos tradicijas turinčių vakarų šalių patirtį, kuri prisidėtų prie opozicijos stiprinimo. Šešėlinės Vyriausybės formavimas – viena  iš tokių patirčių, kuria siekiame sekti. Paprastai šešėlinę Vyriausybę vakarų demokratijose formuoja didžiausia opozicijoje likusi partija. Tą mes ir padarėme. LVŽS šešėlinė Vyriausybę per šiuos metus pademonstravo, kaip yra svarbu turėti realiai veikiančią opozicijos suformuotą šešėlinę Vyriausybę, kuri yra aktyvi, konstruktyvi ir ne vien oponuoja, bet ir teikia savo pasiūlymus, nebijo diskusijų ir yra atvira žmonėms. Tokio precedento per 30 Nepriklausomybės metų Lietuvoje neturėjome.

Deja, bet pasitaiko atvejų, tame tarpe ir su I. Šimonytės Vyriausybe, kai šimtamečių vakarų demokratinių tradicijų, pagarbos opozicijai ir jos išklausymo, nėra paisoma. Pavyzdžiui, demonstratyviai atsisakoma atsisakinėti į šešėlinės Vyriausybės raštus, arba, sakant, kad darinys nėra formalus, vengiama dalyvauti šešėlinės Vyriausybės posėdžiuose, nors šešėlinė Vyriausybė, į jos sudėtį įeinantys Seimo nariai, atstovauja didelį savo rinkėjų skaičių. Tokios patirtys ir paskatino Seimo statute formalizuoti šešėlinės Vyriausybės darbą. Kartu Statuto pataisomis siekiama suteikti  Seimo nariui, šešėliniam ministrui, pasisakančiam šešėlinės Vyriausybės vardu, papildomas teises klausti Vyriausybės valandos metu, papildomas galimybes pasisakyti svarstant Vyriausybės programą, Vyriausybės  metinę ataskaitą arba Seimo posėdyje užduoti klausimus pakviestiems valstybės institucijų vadovams. tai būtų papildomi parlamentinės kontrolės įrankiai opozicijai, kurie skatintų pasitempti ir daugumos suformuotą Vyriausybę“, –  sako LVŽS šešėlinis Ministras Pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Statuto pataisas planuojama pateikti Seimui artimiausiame Seimo posėdyje, kuriame bus svarstoma opozicinė darbotvarkė, t.y. rugsėjo 30 d.

Pranešimas žiniasklaidai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių