Lygiosios: ir vėl nenuspręsta, kur statyti Daugiafunkcį sporto centrą

Asociatyvi nuotr.

Antradienį vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje gvildenti itin svarbūs klausimai. Aštrios diskusijos įsižiebė dėl Daugiafunkcio centro Gargžduose vietos. Nesusitarus valdančiajai daugumai, Tarybai buvo siūlomi du sprendimo projektai. Balsavime, kuris baigėsi lygiosiomis, dalyvavo 26 Tarybos nariai: 10 pasirinko Dariaus ir Girėno g. siūlomą sprendimo projektą ir 10 – kitą – Kvietinių g. projektą. Naujoji valdančioji koalicija svarbaus klausimo išbandymo neatlaikė – vienybė eižėjo diskutuojant ir neįsiklausant į oponentus: svarstant klausimus valdančiojoje koalicijoje jautėsi dvi grupuotės. 6 Tarybos nariai balsavime nedalyvavo argumentuodami, kad pasirašydami naują koalicijos sutartį (konservatoriai, liberalai, socialdemokratai) valdantieji žadėjo prisiimti atsakomybę ir patys nuspręsti, o ne permesti svarbų sprendimą ant kitų pečių.


Tarėsi su pertraukomis
Priminsime, kad 32 darbotvarkės klausimo „Dėl įpareigojimo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriui“ sprendimo projektu buvo siūlomos dvi alternatyvos Daugiafunkcio sporto centro statyboms Gargžduose. Pirmoji alternatyva – įpareigoti Administracijos direktorių skelbti viešųjų pirkimų konkursą dėl Daugiafunkcio sporto centro Dariaus ir Girėno g. 4, Gargžduose, statybos projekto korektūros, darbo projekto parengimo ir statybos rangos darbų pirkimo.
Antroji – įpareigoti Administracijos direktorių skelbti viešųjų pirkimų konkursą dėl Daugiafunkcio sporto centro Kvietinių g. 26, Gargžduose, darbo projekto parengimo ir rangos darbų pirkimo.
Abi alternatyvas pristatė Savivaldybės administracijos Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas Vytautas Valantinas, į politikų kupinus visokiausių abejonių klausimus atsakęs, kad kaip politikai nuspręs, taip Savivaldybės administracija ir vykdys.
Įsilingavus diskusijoms Tarybos nariai ragino balsuoti už vieną ar už kitą projektą, klausimai apie projektų technines galimybes kelti ir Savivaldybės administracijos darbuotojams. Kaltinimų strėles valdančiajai daugumai svaidė ir opozicijoje dirbantieji. Išdėstyta trečioji nuomonė – Tarybos narys, Žemaičių partijos atstovas Raimondas Simonavičius siūlė atidėti sprendimo projektą, mat abiejose siūlomose alternatyvose yra neatitikimų ir trūkumų.
Prireikė net kelių pertraukų prieš balsavimą, kad Tarybos nariai vienaip ar kitaip apsispręstų.


Projektą reikia peržiūrėti
Pirmąja sprendimo projekto alternatyva siūloma statyti Daugiafunkcį Dariaus ir Girėno g. Siūlomo Daugiafunkcio kvadratūra yra 6,5 tūkst. kv. m, 1 100 žiūrovų vietų sporto salė, numatyta daugiau nei 200 automobilių stovėjimo aikštelė.
Buvo išsiaiškinta, kad projektas darytas 2017 m. ir atlikus Savivaldybės užsakytą perskaičiavimą ekspertas išvadoje pažymėjo, kad projektą reikia koreguoti. Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas V. Valantinas minėjo, kad projektą reikia iš esmės peržiūrėti, dėl pasikeitusių teisės aktų reikėtų iš naujo derinti projektą, taigi statyba prasidėtų tik po kelerių metų. Jo nuomone, dabar nebūtų galimybės nupirkti darbo projekto šiai vietai, nes projektą atlikusi bendrovė „Hidrostatybos projektai“ nebevykdo veiklos ir nėra tų, kas galėtų jį koreguoti. Paminėta, kad viena iš esminių problemų yra šildymo-vėdinimo sistema, kurios dabar jau greičiausiai nebūtų galimybės nupirkti.
Su tuo nesutiko kai kurie valdančiojoje daugumoje ir opozicijoje dirbantys politikai.
Tarybos narys, konservatorių frakcijos atstovas Jonas Dumašius pabrėžė, kad generalinis šio projekto subrangovas „Tiksli forma“ vykdo veiklą ir yra pasiruošusi atsakyti į visus klausimus. „Jeigu mes neatsakėme ar nesugebėjome atsakyti ir nutraukėme pirkimą anksčiau, tai nereiškia, kad ten yra kas nors blogai. Statybos rangovas, kuris laimi, su darbo projektu padarytas klaidas turi teisę ištaisyti, nėra problemų“, ‒ tikino J. Dumašius.
Tarybos narė, socialdemokratė, vicemerė Ligita Liutikienė siūlė neimprovizuoti. „Mano žiniomis, statybos leidimas yra, darbo projektą su ranga galima pirkti“, ‒ teigė mero pavaduotoja. Ji kėlė klausimą, kaip būtų išspręstas Kvietinių g. automobiliams statyti vietų klausimas: „Krepšinio ir futbolo federacijos yra atskiros. Varžybos dideliuose miestuose vyksta tuo pačiu laiku, nes federacijos derina laiką tik su televizija. Jei taip nutiktų, kad ir krepšinio, ir futbolo rungtynės vyktų vienu metu? Jeigu daugiafunkcis būtų prie parko, kaip išspręstume parkavimo problemą?“ Anot vicemerės L. Liutikienės, Daugiafunkcį statant Dariaus ir Girėno g., šį klausimą išspręsti būtų paprasčiau.
Tarybos narys R. Simonavičius užsiminė apie Tarybos nario, buvusio ilgamečio rajono mero Vaclovo Dačkausko Tarybos nariams pateiktus paskaičiavimus. Raštą V. Dačkauskas Tarybos nariams, Administracijai buvo išplatinęs Tarybos posėdžio išvakarėse, nors, kai buvo svarstoma komitetuose, V. Dačkauskas tokių duomenų nepagarsino. Savivaldybės užsakymu atlikus perskaičiavimą eksperto išvadoje pažymėta, kad statinys su ledo arena Dariaus ir Girėno g. turėtų atsieiti net 35 mln. Eur. Tačiau, V. Dačkausko apskaičiavimu, išbraukus su ledo arenos statyba susijusius kaštus, baseino ir sporto salės statyba minėtoje gatvėje kainuotų 18,915 mln. Eur, o Kvietinių g. baseinas (4 takeliai ) atsieitų 9,835 mln. Eur.
Tarybos narys, opozicionierius Sigitas Karbauskas teigė, kad šioje – Dariaus ir Girėno g. Daugiafunkcio norėtų ir patys gargždiškiai. „Vyko gyventojų apklausa, kur į sudėtingą klausimą, ar sutinkate perkelti daugiafunkcį iš Dariaus ir Girėno g. į Kvietinių g., 95 proc. gyventojų atsakė, kad nesutinka, ‒ tvirtino politikas. ‒ Architektų sąjungos išvada apie Kvietinių g. buvo „kaip galima dramblį į vištidę patupdyti“. Neįsivaizduoju, kokia grupelė žmonių sugeba įvelti į diskusiją jau trejus metus.“


Diskusija apsisprendimų nekeitė
Opozicijoje dirbantis Tarybos narys Vaclovas Macijauskas nuotolinio Savivaldybės tarybos posėdžio metu kėlė retorinį klausimą: „Sakykite, gerbiami Tarybos nariai, ar kurio nors nuomonė nuo to, kad mes čia dabar klausinėjame, skyriaus vedėją V. Valantiną prie sienos statome, pasikeis? Ar jau esate apsisprendę?“ Jam atsiliepė Tarybos narys, liberalas Aivaras Vasylius: „Ne, nepasikeis.“
R. Simonavičius išdėstė kitokią nuomonę: „Ar mes nebeturime kitų svarbių projektų? Mums nesvarbu Priekulė, Dituva, Ketvergiai, Slengiai, mums niekas nesvarbu – tik olimpinį stadioną pastatyti Gargžduose su baseinu, kur nyksta žmonės? Kosminės kainos ir rutulio stumdymas. Tai viena partija, tai kita partija, tai prie vienos tvoros, tai prie kitos.“ Vykstant balsavimui Tarybos narys jame nedalyvavo.


Naująjį projektą skundė
Šiuo metu nė viename projekte nėra suprojektuota LKL lygio reikalavimus atitinkanti salė. Pagrindinis veiksnys – vietų skaičius, kuris turi atitikti LKL normatyvus, tai yra 1 200 žiūrovų vietų. Didinant vietų skaičių tiek viename, tiek kitame projekte, pasak Savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyr. inžinierės Aistės Daukantienės, nukenčia kitos erdvės ir tuomet projektai nebeatitinka higienos normų reikalavimų.
Siūlomo Daugiafunkcio kvadratūra Kvietinių g. yra 4,5 tūkst. kv. m, 800 žiūrovų vietų, planuojama apie 140 vietų automobiliams. Kaip aiškino Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas V. Valantinas, Kvietinių g. projektui leidimas yra gautas, sprendžiami klausimai dėl smulkmenų. Jo nuomone, minėtas projektas yra naujai parengtas, jis atitinka teisės aktus ir realias galimybes rinkoje. Opozicionieriui S. Karbauskui iškėlus klausimą apie statybos leidimo teisėtumą, Administracijos direktorius Justas Ruškys patikino, kad nors per visą laiką skundžiama buvo dažnai, leidimas nėra panaikintas, jis yra veikiantis ir galiojantis.
Tarybos narys, liberalas Nerijus Galvanauskas kvietė balsuoti būtent už šį, naująjį projektą. „Kai techninius dalykus aiškina, toje politinėje kreivų veidrodžių karalystėje 6,5 tūkst. kv. m tampa pigiau už 4,5 tūkst. kv. m statinius. Aš visada palaikiau Kvietinių g. Man atrodo, kad vienoje vietoje tiek stadionas, tiek krepšinio arena ir baseinas papildo vienas kitą, daug bendros infrastruktūros tarnauja visiems dalykams“, ‒ ragino Tarybos narys. Esą projektas yra pigesnis, jį bus galima įgyvendinti greičiau.
Tarybos narys Alfredas Šiaulys taip pat pasisakė už Kvietinių g. alternatyvą: „Manau, kad jis yra paruoštas rajono gyventojams, žmonėms. Prie šio projekto atgimtų kitos Gargždų miesto vietos, kurios pastaruoju metu tuštesnės. Skylėtą projektą palikime stalčiuje, o pradėkime dirbti su geru, nauju projektu.“


Bandė užmesti merui
Po balsavimo, kuris, kaip minėta, baigėsi lygiosiomis, valdančiosios daugumos atstovai stengėsi nerodyti nusivylimo ir aiškino, kad įvyko tikroji demokratija ir palinkėjo vieni kitiems kantrybės, samprotavo, kad esą reikėsią vis dėlto sėstis prie stalo ir diskutuoti, pagaliau suvienyti jėgas. Akivaizdu, kad būtent valdantieji šį kartą balsavo nevieningai: viena grupuotė palaikė vieną projektą, kita – kitą. Tarybos narė Loreta Piaulokaitė-Motuzienė atskleidė, kad jai abejonė dalyvauti ar nedalyvauti balsavime minėtu klausimu subrendo dar tada, kai buvęs meras V. Dačkauskas išplatino Tarybos nariams savo paskaičiavimus apie projektą Dariaus ir Girėno g., kurie esą mažesni nei pateikti Savivaldybės eksperto. Tačiau vienintelė L. Piaulokaitė-Motuzienė tokio rašto iš kolegos negavo – V. Dačkauskas po posėdžio atsiprašęs, esą buvusi persiuntimo klaida.
Valdančiosios daugumos atstovas, Tarybos narys, socialdemokratas Jonas Dromantas priekaištavo, kad liko nesupratęs mero, kuris nebalsavo, kaip ir dar keli Tarybos nariai (LVŽS), ir tokiu svarbiu klausimu neišsakė aiškios savo pozicijos.
„Kada meras ateina su savo siūlymais, tada praėjusį pavasarį susiformavusi nauja valdančioji dauguma pastato į kampą merą, ‒ trečiuoju asmeniu atsakė rajono meras B. Markauskas. ‒ Kada valdančiajai daugumai trūksta susitarimo, tada meras kaltas ir jis turi atsakyti prieš gyventojus?“ B. Markausko teigimu, tai – strateginis klausimas. Jis priminė, kad kai 2019 m. buvo formuota pirmoji valdančioji dauguma, meras, kaip Kvietinių g. projekto savininkas, darė viską, kad būtų galimybė įvykdyti projektą būtent Kvietinių g. Tad esą jį kaltinti, kad naujoji valdančioji dauguma dabar pati nesusitaria, yra nepadoru.


Siūlė keisti koaliciją
Trečiadienį po rajono Tarybos posėdžio savo feisbuko paskyroje opozicionierius S. Karbauskas pareiškė savo nuomonę, esą atėjo laikas keisti valdančiąją koaliciją. Jis apeliavo, kad reikia grįžti prie 2019-aisiais Klaipėdos rajono gyventojų per rinkimus išreikštos valios, kad savivaldai vadovautų centro kairės pakraipos politikai.
„Valstiečių bandymas dirbti su liberalais ir konservatoriais patyrė fiasko. Sprendžiant iš balsavimo už Daugiafunkcį centrą rezultatų, su liberalais ir konservatoriais nesiseka susitarti ir socialdemokratams. Keiskime. Galime dirbti kartu: valstiečiai, socialdemokratai, žemaičių komiteto atstovai, mūsų frakcija „Kuriam kartu“ su Viktoru Kura ir Martynu Pociumi. Jei norės, tegul jungiasi atskiri kitų frakcijų nariai. Suprantu, politiškai mūsų frakcijai nenaudinga eiti ir, likus nepilniems metams iki rinkimų, srėbti visą tą privirtą košę. Paprasčiau būtų kritikuoti ir ruoštis naujiems rinkimams. Esu įsitikinęs, kad gyventojų atžvilgiu daug sąžiningiau būtų daryti viską, kad savivalda sklandžiai ir efektyviau pradėtų veikti dabar. Ne kada nors, ne po kitų rinkimų. Dabar reikia dirbti. Dirbkim kartu“, – savo argumentus feisbuke dėstė S. Karbauskas ir kėlė retorinį klausimą, ką tai pakeistų? Į savąjį klausimą opozicionierius atsakė optimistiškai: „Ne plakatais, tentais ir gražiais kostiumais kviestumėte balsuoti, o realiais sprendimais, darbais ir atsakomybe pelnytumėte rinkėjų pasitikėjimą. Ir darykim greitai. Kiek čia truks: neeilinis posėdis ir dirbam. Ir už Daugiafunkcinį Dariaus ir Girėno gatvėje vieningai nubalsuotume jau gegužę. Skelbtume konkursą, žiūrėk, rudenį ir statybos prasidėtų. Liaukimės pykdyti ir juokinti žmones. Dirbkime.“
Opozicijos lyderio S. Karbausko pasiūlymas keisti koaliciją ne itin sudomino politinius sluoksnius. Trumpiausią komentarą pateikė Tarybos narys, valdančiosios daugumos atstovas, liberalas N. Galvanauskas, jis įkėlė darbo skelbimų portalo nuorodą. Matyt, čia nuoroda su potekste: jei neturite ką veikti, tai nepolitikuokite, įsidarbinkite.


Monika CALZONAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių