Meistras paliko katilą ir šeimininkę
Rekomenduotas meistras nebaigė darbų ir dingo – tokią pamokančią istoriją paviešinti paprašė gargždiškė Loreta (pavardė redakcijai žinoma – aut. pastaba). Esą šilumos trasą nutiesti ir kuro katilą pastatyti pasamdytas darbininkas nepasirodė esąs toks patikimas – palikęs įtarimų dėl darbų kainos, privertė ieškoti naujo meistro.
Sąskaitos įtartinos
Gargždiškė Loreta teigė patekusi į įprastą situaciją – su meistru nepasirašė sutarties ir net nepasidomėjo, ar jis dirba legaliai. Tiesiog norėjo pigiai ir greitai gauti paslaugą – pertvarkyti namo šildymo sistemą ir pasistatyti kietojo kuro katilą. Moteris teigė tik norinti pamokyti žmones savo istorija. „Ieškoti darbininko pradėjome iškart išėjus įšalui. Bendradarbė pasiūlė įmonę, o pastarojoje man davė meistro telefono numerį. Maniau, kad rekomenduotas specialistas viską atliks be priekaištų. Esame naujakuriai Gargžduose, tad neturėjome su kuo pasikonsultuoti“, – pasakojo ji.
Moters vyras dirba užsienyje, tad statybos darbai gulė ant jos pečių. „Man vežė sąskaitas, o aš tik mokėjau – po tūkstantį, du. Iš viso šio žmogaus darbas mums atsiėjo per 10 000 Lt – iš jo pirkome ir kietojo kuro katilą, tačiau negavome jokio dokumento. Sąskaitose įrašyta, jog pirkti adapteriai (liet. siejikliai) po kelis šimtus litų, tačiau kitas santechnikas nustebo – esą jų čia visai nereikia“, – stebėjosi gargždiškė.
Ji tvirtino, kad meistro darbotvarkė buvo įtartina – jis pas užsakovus pasirodydavo tik tada, kai šeimininkas išvykdavo į užsienį. „Skambinau jam keliskart. Negaliu šokti į akis, nes meistras – vyras iš stuomens ir iš liemens. Buvo panašu, kad matydamas pasiturinčią jauną šeimą tuo naudojosi. Taip meistro ir nesulaukę pasamdėme kitą žmogų. Dabar džiaugiamės, kad namuose jau yra šildymas. Patyrėme daug streso, vargo ir nuostolių, nes bijojome žiemą likti be šildymo“, – istorijos baigtį nupasakojo Loreta.
Tiesa, naujasis meistras pirmojo darbams priekaištų neturėjo ir tęsė toliau. Visgi šeimai įtarimų kelia sąskaitos.
Vadina nesąmone
Žurnalistams susisiekus su meistru Viktoru (pavardė redakcijai žinoma – aut. pastaba), šis sakė, kad klientams geranoriškas likti atsisakė po įžeidimų. Jis esą užsakovus buvo informavęs, kad dėl nelaimės šeimoje dvi savaites nepasirodys, tačiau įvyko konfliktas.
„Paskambino, išvadino mane apgaviku, aferistu, tad ir nebevažiavau. Man sumokėta už tiek darbų, kiek atlikau. Papildomai jokio užmokesčio neėmiau“, – dėstė vyriškis. Paklaustas apie dokumentaciją, Viktoras teigė pataikavęs klientams. „Jie norėjo pigesnio kuro katilo. Pasakiau, kad galiu gauti tiesiai iš gamintojo ir nemokėti PVM. Tad ir nebuvo dokumentų. Visi mane Gargžduose puikiai pažįsta, per 30 metų dirbu. Nepatikės šita nesąmone“, – nuo kaltinimų gynėsi vyras.
Jis neslėpė, kad dirbdamas privačioje įmonėje laisvu metu uždarbiauja papildomai. Tam atskiro verslo liudijimo įsigijęs neturi.
- Jei užsakovai su paslaugos teikėju nėra sudarę sutarčių, jiems pagelbėti negali nei vartotojų teises ginančios institucijos, nei Statybos inspekcija. Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Kontrolės departamento direktorė Gražina Rimkienė informavo, kad šiemet Klaipėdos AVMI dėl neregistruotos veiklos surašė 260 administracinių teisės pažeidimų protokolų. „Atkreipiame dėmesį, kad už neregistruotos veiklos vykdymą asmeniui gresia bauda nuo 500 iki
1 000 litų. Tuo metu nelegalius paslaugos teikėjus samdantys gyventojai, kaip rodo ir ši istorija, rizikuoja įsigyti nekokybišką paslaugą, likti be paslaugos ir neturėti galimybės reikalauti atsakomybės iš paslaugos teikėjo“, – teigė specialistė.
Įsigyjant verslo liudijimą tokioms paslaugoms kaip „Vandentiekio, šildymo ir oro kondicionavimo sistemų įrengimas (išskyrus krosnių, aušinimo bokštų, dujų įrangos ir garo vamzdynų įrengimą)“, mokamas savivaldybės patvirtintas gyventojų pajamų mokestis – 960 Lt metams (veiklą vykdant Klaipėdos r. sav. teritorijoje) ar
1 530 Lt metams (veiklą vykdant visoje šalyje). Šiai veiklai verslo liudijimus šiemet yra įsigiję 75 Klaipėdos apskrities gyventojai, iš jų 21 Klaipėdos rajono gyventojas.
„Mokesčių inspekcija pataria visais atvejais įsigyjant paslaugą (prekę) sudaryti atitinkamas sutartis ir įsitikinti, ar tos paslaugos (prekės) pardavėjas, dirbantis savarankiškai, yra įregistravęs savo veiklą. Verslo liudijimo duomenis, žinant verslo liudijimo numerį, galima patikrinti savarankiškai apsilankius VMI interneto svetainėje www.vmi.lt (skyrelyje „Gyventojams“/ „Rinkmenos“/ „Verslo liudijimų duomenų tikrinimas“).