Metai karo neišsekino noro padėti Ukrainai

Klaipėdos rajono savivaldybėje svečiavosi Lvivo mišrus choras, sudarytas iš vaikų ir moterų chorų „Zhayvir Choir“ ir „Leo-Choir“.  Ukrainiečių choras atvyko įgyvendinant Kvietinių bendruomenės centro projektą „Susitikime dainoj“, kuris buvo finansuojamas pagal Klaipėdos rajono savivaldybės tarptautinių projektų programą.

Vasario 24 d. sueis metai nuo agresorės Rusijos pradėto brutalaus karo prieš Ukrainą. Panašu, jog raginimas nepriprasti prie karo ir toliau remti ukrainiečius buvo išgirstas. LRT kartu su organizacijomis „Blue/Yellow“, „Laisvės TV“, „1K fondas“ ir „Stiprūs kartu“ surengta akcija „Radarom!“ jau padėjo surinkti įspūdingą kelių milijonų eurų sumą. Šįkart nusprendėme pasidomėti, kaip aplinkinės savivaldybės atliepė Ukrainos šauksmą padėti tiek kare, tiek nuo karo siaubo bėgantiems pabėgėliams.


Žmonės susivienijo
Klaipėdos rajono savivaldybė nuo pat karo pradžios išsakė vienareikšmę poziciją: Klaipėdos rajonas remia Ukrainos nepriklausomybę, suverenumą ir teritorinį vientisumą su jos tarptautiniu mastu pripažintomis sienomis ir smerkia karinę Rusijos agresiją prieš Ukrainą ir jos piliečius.
Parama Ukrainai nebuvo tik deklaracija. Klaipėdos rajono žmonės susivienijo ir visomis išgalėmis padėjo bei iki šiol padeda ukrainiečiams kovoje su agresoriumi. Vieni priėmė į savo namus nuo karo bėgančias ukrainiečių šeimas, kiti rėmė pinigais, daiktais, rinko ir gabeno paramą, savanoriavo.
Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas informavo, kad praėjusiais metais Klaipėdos rajono savivaldybės taryba pritarė vienkartinių išmokų skyrimui ukrainiečiams, kurie pasitraukė iš Ukrainos dėl Rusijos sukelto karo. 1 233 asmenims buvo paskirtos 267 Eur dydžio išmokos, o bendra išmokų suma siekė 329 211 tūkst. Eur.
Taip pat Taryba priėmė sprendimą skirti 250 Eur išmoką ir rajono gyventojams, suteikusiems būstą pabėgėliams. Tokių išmokų pernai skirta 191 asmeniui, o bendra suma siekė 47 750 tūkst. Eur.
„Šiais metais per sausio mėnesį vienkartinė išmoka skirta 23 ukrainiečiams ir 6 gyventojams, priimantiems juos į savo namus. Išmokėtos sumos atitinkamai buvo 8 142 tūkst. ir 1 500 Eur“, – vardijo B. Markauskas.


Į Lymaną – pagalbos paketai
Klaipėdos rajono savivaldybės miestas partneris yra Ukrainos miestas Lymanas. Pastarajam Klaipėdos rajono savivaldybė jau yra išsiuntusi ir du pagalbos paketus. Pirmuoju kartu Raudonajam Kryžiui buvo pervesti 30 tūkst. eurų, už kuriuos nupirkta įvairių reikalingų vaistų, taip pat dar 20 tūkst. eurų skirta dviem visureigiams pirkti.
Šį sausį į Lymaną iškeliavo ir antrasis pagalbos paketas – greitosios pagalbos ir krovininis autobusiukas, generatoriai, kirviai, benzininiai pjūklai. Benzininiai pjūklai ir kirviai buvo atiduoti į kaimus malkoms ruošti, generatoriais aprūpintos ligoninės ir siurblinės, kad būtų galima tiekti vandenį, o transporto priemonės yra naudojamos humanitarinės pagalbos išvežiojimui po rajoną. Šios paramos suma siekia kiek daugiau nei 32 tūkst. Eur.
Neatsitiktinai sausio mėnesį vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės mero padėkos vakare nominacija „Metų iniciatyva 2022“ paskelbta Klaipėdos rajono gyventojų parama Ukrainai. Ji skirta visiems Klaipėdos rajono savanoriams, bendruomenėms, verslui. Šis apdovanojimas kaip Klaipėdos rajono gyventojų paramos simbolis bus perduotas Lymano miesto merui Oleksandrui Žuravliovui, kad primintų, jog Klaipėdos rajonas visada buvo ir bus su Ukraina iki pat pergalės. Per mero padėkos vakarą parodytas vaizdo įrašas, kuriame O. Žuravliovas jautriai dėkoja Klaipėdos rajono vadovams, visiems gyventojams už pagalbą šiuo sunkiu metu.


Veikia fondas
Kretingos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Kristina Gimžauskaitė-Mažonienė, paprašyta suteikti informaciją apie socialinės paramos teikimą užsieniečiams, pasitraukusiems iš Ukrainos dėl Rusijos federacijos karinių veiksmų, atsakė: „Pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 4 str. 2 d. parama suteikta 41 asmeniui, išmokėta 5 408 Eur iš Savivaldybės biudžeto lėšų. Suteikta parama maisto produktais iš „Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo“ 104 Ukrainos gyventojams. Parama maisto produktais dalijama buvo 5 kartus.“
Telšių rajono Savivaldybės tarybos sprendimais skirta taip pat lėšų Ukrainai. Parama skirta miestui-partneriui Lebedynui: 3,9 tūkst. Eur termovizoriams pirkti; 5,3 tūkst. Eur dronui pirkti; 15 tūkst. Eur finansinė parama; 5 tūkst. Eur elektros generatoriams pirkti ir perduoti Ukrainai per Lietuvos Raudonojo kryžiaus organizaciją. „Taip pat paramą skiria ir rajono gyventojai, įvairios organizacijos, įstaigos inicijuoja akcijas, aukojamos lėšos ar renkami daiktai, kurie vežami į Ukrainą. Telšiuose veikia ir paramos fondas „Telšiai su Ukraina“ (Savivaldybė yra šio fondo socialinis partneris). Fondas visą paramą teikia jau atvykusiems ir Telšių rajone gyvenantiems Ukrainos piliečiams“, – sakė Telšių rajono savivaldybės administracijos Teisės ir administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Agnė Vaitkienė.


Padėjo, kaip galėjo
Skuodo rajono savivaldybė iš 2022 m. Savivaldybės biudžeto skyrė 15 544,59 Eur humanitarinei pagalbai. Iš humanitarinei pagalbai skirtų lėšų buvo nupirkta maisto produktų, higienos priemonių, medicinos priemonių dviem Ukrainos Respublikos savivaldybėms – Chorošivo rajonui, Žitomiro sričiai ir Vocnesenskio miestui, Mykolajivo sričiai.
Skuodo rajono gyventojai, ūkininkai, Skuodo rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnyba, Skuodo Švč. Trejybės bažnyčia, Skuodo vaikų lopšelis-darželis, Skuodo „Caritas“, Skuodo amatų ir paslaugų mokykla, Skuodo Romualdo Granausko viešoji biblioteka ir kitos įstaigos bei organizacijos aukojo patalynės komplektus, skyrė kompiuterius, baldus, čiužinius, prisidėjo finansiškai, daržovėmis, inventoriumi, kad Ukrainos karo pabėgėliai galėtų integruotis Skuodo rajono savivaldybėje.


Agnė ADOMAITĖ
Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių